OTC lijekovi i dodaci prehrani koji se smiju koristiti u trudnoći (preporuka mag.pharm.)

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Mina15

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    mummy.pharmacist


    Drage trudnice, uključila sam se u forum samo iz razloga da svojim savjetima i preporukama pomognem svima koji imaju nedoumica oko uzimanja dodataka prehrani i lijekova - što se smije uzimati, a što nije preporučljivo u trudnoći. Inače, mama ću postati početkom travnja, prva beba na putu koja nas jako veseli…imam viška vremena i rado ću pomoći ako imate kakvih pitanja :)
    Slobodno mi se možete javiti i na mail: mummy.pharmacist@gmail.com

    Za bolove:
    -paracetamol (max 4 g na dan) (Lupocet, Lekadol, Efferalgan, Plicet, Panadol…).

    NE kombinacije (npr. Coldrex, Maxflu, Lupocet flu, Caffetin, Plivadon itd.). Dozvoljene samo kombinacije paracetamol + vitamin C!
    - ibuprofen (Neofen, Nurofen, Rapidol, Ibustar, Ibalgin, Brufen effect…) u I. i II.trimestru dozvoljen, u III.trimestru zabranjen  (dojilje mogu ibuprofen).

    Za želučane bolove, žgaravicu: antacidi –Rennie, Gastal (iako radije Rennie jer Gastal sadrži aluminij).

    Za hemeroide: Hemopropin mast, Hemopropin vlažne maramice,  Hemeroprotect krema,  kantarionovo ulje, kreme na bazi nevena, kamilice ili propolisa.

    Za produktivni kašalj: acetilcistein (Fluimukan-kapsule, granule, šumeće tablete,) i bromheksin (Bisolex ili Bisolvon (sirup, tablete ili otopina)).
    U uputi će pisati da se ne preporučuje trudnicama zbog nedovoljno kliničkih podataka, ali na svim stručnim predavanjima i stručnim časopisima stoji da je dozvoljeno.


    Za suhi kašalj: čaj ili sirup od sljeza , sirup od islandskog lišaja, Isla pastile.

    Grlobolja: Isla pastile, Granobil pastile, Propolki pastile, Septogal pastile,  Tantum verde pastile. Otopine s heksetidinom (Hexoral, Belosept). Propolis bez alkohola.

    Prehlade: matična mliječ, propolis bez alkohola ili baby propolis.

    Začepljenost nosa:
    -izotonična morska voda (Aqua maris, Sterimar, Marimer…)-za vlaženje i higijenu sluznice nosa
    -fiziološka otopina u boci (kupiti špricu i iglu i tako izvlačiti iz boce) - pomaže čišćenju nosa i vlaženju sluznice
    -hipertonična morska voda (Aqua maris strong, Sterimar Hypertonic…) -odčepljuje nos
    -inhalacije s par kapi eteričnog ulja

    Morska voda je po sastavu gotovo fiziološka otopina, no sadrži minerale i oligoelemente, strukturne dijelove algi koji na prirodan način pomažu oporavku sluznice. Ima blagi antiseptički i antibakterijski učinak što se pripisuje ionima kalcija i magnezija. Sveukupno morska voda smanjuje preosjetljivost, regenerira sluznicu i uspostavlja elektrolitsku ravnotežu u epitelnim stanicama.

    Za mučnine: dimenhidrinat (Dramina), vitamin B6 (2x25 mg). Čaj od kamilice, čaj od cimeta.  Dimenhidrinat može dovesti do preuranjenog poroda pa se ne preporuča pred kraj trudnoće.

    Za proljev: aktivni ugljen (Carbomed tablete ili granule), probiotici (Biorela, Normia, Prolife, Linex forte…)

    Za zatvor: ljuskice indijskog trputca, sirup od šljive i smokve, Portalak sirup, Eva-Qu čepići, glicerinski čepići,  Dulcolax (tablete ili čepići) – ako ništa drugo ne pomaže

    Za gljivice: klotrimazol (Canesten – vaginalete, krema ili kombinacija) - ne u I., da u II i III.trimestru. Ne koristiti aplikator!
    Prirodne vaginalete: Acidosalus vaginalete, Linex lady (oralne kapsule ili vaginalete), Lactogyn (oralne kapsule ili vaginalete)

    Upala mjehura: čaj od brusnice, Solaray Cranactin kapsule (NE Cranactin Super jer sadrži medvjedtku)

    Napuhnutost, plinovi: simetikon (Espumisan, Sab Simplex), Flobian

    Vidim da piše za mučninu Dramina, ja sam ih uzela nekoliko (6) po pola jer zaista nisam mogla ništa pojesti a da to onda i ne povratim. Doktor na sv.Duhu mi ih je preporučio kao nešto što mi može pomoć…
    no kasnije čitam po netu da se one ne smiju uzimat i svi ih strogo brane u trudnoći!?!

    Minač

  • Avatar mummy.pharmacist

    mummy.pharmacist

    Broj poruka: 34

    Prijavi adminu

    Što se tiče Dramina, ne znam gdje ste naišli na podatak o strogoj zabrani u trudnoći, ali to nije točno. Na interentu svašta može pisati…Primjena dimenhidrinata u trudnoći preporučuje se samo u slučaju jasne indikacije. Tako stoji u uputi o lijeku…što znači ako povraćate i imate mučnine da možete uzeti. A i doktor vam sigurno ne bi preporučio nešto što se trudnicama strogo zabranjuje. Al u svakom slučaju, ako si možete pomoći prirodnim putem (čajevi, đumbir i sl.), dapače!

  • Mina15

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    Tako sam i ja mislila, nije sve crno-bijelo. Naime meni je bilo jako jako loše od 5 tj. do 10 tj. trudnoće sam stalno povraćala i sve što sam unosila u sebe bilo je koji guc vode, imala sam jake grčeve u nogama, zato sam i završila na infuziji. Smršavila sam preko 8 kila i kad je to čuo rekao je da probam uzeti koju draminu da si olakšam. Ona mi je tjerala na glad a mučninu je sprečavala tako da sam nakon toga i naravno ulaskom u 10 tjedan počela jesti jedan obrok dnevno…
    sada je već sve puno lakše, počela sam pomalo jesti i pomažem si sa renniem koji mi ubije suvišnu kiselinu… ugl. hvala na odgovoru!

    Minač

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    Je li nužno piti omegu 3 ? Ja ne volim ni tablete vitaminske piti … Izbjegavam svaku tabletu tako i vitaminsku… Omege nema u prenatalima inace.

  • Avatar Silvia3

    Silvia3

    Broj poruka: 218

    Prijavi adminu

    Loreen


    Je li nužno piti omegu 3 ? Ja ne volim ni tablete vitaminske piti … Izbjegavam svaku tabletu tako i vitaminsku… Omege nema u prenatalima inace.

    Ako se hranom ne unosi omega 3 onda je potrebno nadomjestiti omegom 3 kao dodatak prehrane.omega je važna za razvoj bebe kao i svi ostali vitamini i minerali koje nalazimo u prenatalu. Potrebna  je za razvoj mozga,vida,srca i krvozilnog sustava a isto tako je prevencija za komplikacije u trudnoci i poslije trudnoće kao npr. post porođajna depresija

    [lilypie.com]

  • Avatar mummy.pharmacist

    mummy.pharmacist

    Broj poruka: 34

    Prijavi adminu

    Mina


    Tako sam i ja mislila, nije sve crno-bijelo. Naime meni je bilo jako jako loše od 5 tj. do 10 tj. trudnoće sam stalno povraćala i sve što sam unosila u sebe bilo je koji guc vode, imala sam jake grčeve u nogama, zato sam i završila na infuziji. Smršavila sam preko 8 kila i kad je to čuo rekao je da probam uzeti koju draminu da si olakšam. Ona mi je tjerala na glad a mučninu je sprečavala tako da sam nakon toga i naravno ulaskom u 10 tjedan počela jesti jedan obrok dnevno…
    sada je već sve puno lakše, počela sam pomalo jesti i pomažem si sa renniem koji mi ubije suvišnu kiselinu… ugl. hvala na odgovoru!

    Draga Mina, drago mi je da je sad bolje! Što trudnoća više odmiče, to ćete se i vi osjećati bolje! Ja sam sad u 31.tjednu i nisam ni jedan dan imala mučnine, tako da ne mogu ni zamisliti što ste sve prolazili…al vjerujem da je bilo teško…nadam se da ćete početi uživati u trudnoći! pozz!

  • Avatar mummy.pharmacist

    mummy.pharmacist

    Broj poruka: 34

    Prijavi adminu

    Silvia


    Loreen


    Je li nužno piti omegu 3 ? Ja ne volim ni tablete vitaminske piti … Izbjegavam svaku tabletu tako i vitaminsku… Omege nema u prenatalima inace.
    Ako se hranom ne unosi omega 3 onda je potrebno nadomjestiti omegom 3 kao dodatak prehrane.omega je važna za razvoj bebe kao i svi ostali vitamini i minerali koje nalazimo u prenatalu. Potrebna  je za razvoj mozga,vida,srca i krvozilnog sustava a isto tako je prevencija za komplikacije u trudnoci i poslije trudnoće kao npr. post porođajna depresija

    Potvrđujem sve ovo što je Silvia napisala…ako jedete ribu 2-3 x tjedno onda čak i nama potrebe za dodatnim unosom putem dodataka prehrani. S tim da morate paziti koju ribu jer neke vrste sadrže visoke količine žive!

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    ne jedem ribu jer imam cijelu trudnocu mucnine od ribe a zivim na otoku… ne jedem orasaste plodovi i mislim da uopce ne unosim omegu 3 ali nikad mi nitko nije ni rekao da moram…

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    Mislim, rekli su mi doktori doslovno ovako, možeš prenatal neki ako hoces drugo je sve farmaceutska papi lova… I to ne jedan i to ne u istom gradu… I onda sam pila prenatal i napravila mjesec ipo pauzu i opet pocela… A omegu tri mi niko nije ni spomenuo. A net mi se vise ne da citat jer po netu moramo pit sve zivo i nezivo…

  • Avatar Silvia3

    Silvia3

    Broj poruka: 218

    Prijavi adminu

    Loreen


    Mislim, rekli su mi doktori doslovno ovako, možeš prenatal neki ako hoces drugo je sve farmaceutska papi lova… I to ne jedan i to ne u istom gradu… I onda sam pila prenatal i napravila mjesec ipo pauzu i opet pocela… A omegu tri mi niko nije ni spomenuo. A net mi se vise ne da citat jer po netu moramo pit sve zivo i nezivo…

    Potpuno te razumijem…ali eto i ja sam te struke i uvijek svojim pacijenticama trudnicama i frendicama savjetujem prenatal i omegu 3 i isto mi tako kažu da im dosad nitko to nije rekao.. postoji jako puno istraživanja koje pokazuju koliko je važno unositi u sebe sve nutrijente u trudnoći i sta one znače za bebu a i za majku.. i kad vam kažu bake i mame :“ma mi nismo nista pili i svi ste živi i zdravi” ne drži vodu jer prije je hrana bilo puno kvalitetnija kao i način života,stres i ubrzanost nije bio sastavni dio svakog dana..a i medicina ide dalje i napreduje,a sto se tiče farmaceutske industrije to je druga priča nažalost negativna..al nemoj mislit da se oni bave omegom i takvim stvarima,oni se bave puno puno većim i opasnijim stvarima koje nose puuuuuno veću dobrobit od ovoga o čemu mi razgovaramo

    [lilypie.com]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.