Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Padobranac

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    Schmetterling

    Pozdrav zene :) ukratko da objasnim situaciju.
    Imam curicu 17 mjeseci, uzela sam 2 godine elternzeita sa isplatom samo prvu godinu. Medjutim sad sam saznala da sam trudna, sta mi je dalje ciniti?
    Imam li uz potvrdu druge trudnoce pravo na minimalan prihod od onih 300€+75€ Za drugo dijete. Ili to tek nakon sto rodim?
    Skroz sam zunjena, ne znam kako ni sta vise 🙈 hvala vam unaprijed 🥰 (München)

    Ukoliko si nezaposlena imas mozda pravo na pomoc sa Arbeitsamta, ukoliko si radila 12 mjeseci u zadnjih dvije godine prije trudnoce, ali provjeri. Elterngeld (tj tih 300 eur za nezaposlene majke) je novac koji se dobije nakon rodjenja djeteta, a nakon Mutterschutza (8 tjedana nakon rodjenja, kad se prima Mutterschaftsgeld - 13 eur po danu od Krankenkasse za zaposlene, odnosno nekih 200 eur jednokratno za nezaposlene majke).
    Ukoliko si nezaposlena i imate niske prihode mozes se prijaviti za Kinderzuschuss (maksimalno 185 eur po djetetu/mjesecno u trajanju od 6 mjeseci) toliko da se malo poslepas dok drugo dijete ne dodje i ne dobijes Elterngeld.

  • Padobranac

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    Ana-Maria

    Pozdrav. Imam pitanje. Trudna sam s prvim djetetom, i zanima me kako ide procedura kod isplate place prije i nakon poroda, imam ugovor na stalno. Hvala vam.

    Mozda malo kasno za odgovor ali mozda pomogne drugima. Ukoliko u trudnoci normalno radite, onda sve ostaje isto. Ukoliko ste na odrzavanju trudnoce (Beschäftigungsverbot) onda imate 100% placu svo vrijeme. Period 6 tjedana prije termina i osam tjedana nakon termina zove se Mutterschutz i tad ne smijete raditi. Taj dio je isto 100% plata, samo sto ju isplacuju podijeljeno, dio Krankenkasse (13 eur po danu) a ostatak poslodavac. Sam model isplate, kad tocno i odjednom ili u vise dijelova, ovisi o Krankenkasse i o poslodavcu. 
    Obicno Krankenkasse isplati jednu uplatu za tih 6 tjedana i onda ceka da im se posalje potvrda o rodjenju (Geburtsbescheinigung), sto oni obicno s Vama iskomuniciraju nekim dopisom..i nakon te potvrde, obracunaju ostatak novca za Mutterschutz, gdje ovaj put usklade preostali broj dana sa tocnim datumom rodjenja. 
    Nakon tih osam tjedana nakon rodjenja djeteta krece isplata Elterngelda, naravno ukoliko ste ga u tih dva mjeseca zatrazili i prilozili potrebnu dokumentaciju (platne liste, potvrdu o rodjenju i sl.,izvod iz maticne i sl.). Elterngeld iznosi u pravilu 67 % iznosa neto plate, prosjeka od 12 mjeseci prije onih 6 tjedana prije rodjenja. To nije tako prosta racunica, jer oni u obzir uzmu sva eventualna smanjenja radi npr bolovanja, pa to izuzmu, ili ukoliko je dio od tih 12 mjeseci bila niza placa, oni ce racunati za Vas najpovoljniju varijantu. Taj dio je potrebno dobro i na vrijeme iskomunicirati, obavijestiti poslodavca 7 tjedana prije termina, o terminu i koliko se ostaje u Elternzeitu, zatim Krankenkasse koliko se misli ostati na Elternzeitu i sl. i naravno podnijeti zahtjev za sve to.

  • Padobranac

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    buducaMaMa

    Opet ja, stanje je komplicirano. Radim posao gdje moram dizati teske kutije sa metalnim djelovima, u hali je vruce po 45 50 stupnjeva, pod je sklizak, metalna prasina, niko se ne drzi onih svih naredbi uvezi corone. E sad dobila sam drugo radno mjesto, promjenilo se samo to da mogu sjesti i da sama radim, ostalo je sve isto. Nakon dva dana rada otisla dam kuci na bolovanje jer sam imala uzasne bolove. Zbog cega, zbog toga jer sam imala takav posao te dane da sam se svake 2 do 3 minute morala dizati i pakirati i opet 2 3 minute sjediti pa opet dizati sa stolice i pakirati. Neznam ako me razumijete ali nadam se da da. Zatrazila sam zabranu rada od svoje ginekologinje al ona je rekla da je sa bebom sve uredu i da mi ga pisati mora poslodavac. Nakon sto sam zatrazila u firmi da ga oni pisu jer nemaju zadovoljavajuce uvjete za mene odbili su me. i to na jako grub nacin. Ja sam sad na bolovanju s prekidima da mi ne prode tih 6tjedana. Sto mi je ciniti? Ja i suprug vise nezmamo kako i sto? Jako sam ocajna i mislim da nista necu moci rjesiti 😖😪 molim vas zene s iskustvom pomozite mi, kome da se obratim


    Probajte ljubazno zamoliti poslodavca da Vam napise opis Vasih radnih uvjeta..Oko uvjeravanja moze pomoci i to da ukoliko od ginekologa dobijete zabranu rada (Beschäftigungsverbot) onda cete mu se skinuti s grbace, da se tako izrazim, jer onda placanje na sebe preuzme Krankenkasse (tj i dalje Vama isplacuje poslodavac, ali on to dobije nazad od Krankenkasse). To je win-win situacija, Vi ste kod kuce, ne ugrozavate bebu, a on ne mora da Vas placa, a ionako na Vas ne moze racunati.
    Ukoliko Vam tako jednim pismenim opisom Vaseg radnog mjesta i uvjeta izadje u susret, time ste dali materijala ginekologu da Vam izda zabranu rada. (A mozete i promjeniti ginekologa). Zatim, mozete se obratiti nekom odvjetniku za pravni savjet. To biste vjerojatno papreno platili, ali kad bi netko umjesto Vas kontaktirao Vaseg poslodavca, vjerujem da ne bi riskirao tuzbu. Nadalje, ukoliko Vasa firma ima vise od mislim 10 radnika, moguce da imate tzv Betriebsarzta, pa biste se trebali obratiti i njemu. Oni su zaduzeni za to poduzece i znaju s cim zaposlenici imaju posla, tj koji su im uvjeti rada. 

  • Padobranac

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    Lepid

    Drage mame,
    Da li je netko bio u situaciji da počinje voditi trudnoću u Hrv, a nastavlja u Njemačkoj?
    Naime, zaposlena sam u Hrv i trenutno sam na komplikacijama (zbog virusa i prijasnjih situacija). Voljela bih odseliti u Njemačku k suprugu tijekom 5 mj. trudnoće, nastaviti gore preglede i porod. Zna li netko da li me suprug može prijaviti preko sebe da imam pravo na zdravstveno i preglede?
    U Hrv trenutno dobivam od Hzzo naknadu
    za komplikacije, a ako je to moguće, primala bih kasnije i porodiljnu naknadu.
    Da li je neka od vas bila u situaciji da odluči seliti za vrijeme trudnoće, nastavljati trudnoću u drugoj državi, a da je i dalje zaposlena i ima prava iz matične države?


    Ne, niposto. Ne smijes imati dva zdravstvena osiguranja, to je prva stvar. Narocito, ukoliko koristis neku naknadu od HZZO. U to se mozes uvjeriti ukoliko ih nazoves i pitas. Ljudski i tocno ce ti odgovoriti. Druga stvar, napravices sebi komplikaciju zivota kad budes u Njemackoj htjela prijaviti dijete, tj ono moze dobiti drzavljanstvo i dokumente Hrvatske, a sto opet mozes preko konzulata. Tj. Hrvatskoj ce cim im konzulat dostavi npr zahtjev za putovnicu, biti jasno da si ti u Njemackoj, a onda te mogu u skladu s zakonom odjaviti i ponistiti ti osobnu, i jos i kaznicu zaradis sto nisi odjavila prebivaliste, ili makar privremeno. Ukoliko na vrijeme odjavis prebivaliste, cak i privremeno, prestaju ti prava po osnovu osiguranja u HR.

  • Ruza31

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Caooo zene:) zivim u njemackoj,neradim od prosle godine 12mj,od tad placam sama osiguranje 201e mj. Sad sad sam trudna ,pa zna li neka od vas mogu li imati osiguranje preko momka jer jos nisam udata. Pozdrav za sve i stvarno imate super savjete 

  • Novipocetak

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Lijep pozdrav,nova sam u grupi..doselila sam se u Njemačku ne znam jezik..imam jednu tetu koju uvjek vodim sa sobom za sve sto trebam preglede,djecije preglede,papire itd… usla sam u 30ti tjedan i sad me zanima jer nisam pametna…ona mi kaze kao da kod nas babica ne treba da je to izmisljotina jer su se sve zene pogospodjile to se placa 600e sto ona to hoda itd..rodila sam i 2 i znam sta je porod kod nas u Bih babica logicno postoji u bolnici ali me zanima sta ako sad nemam babice a idem rodit..kako to funkcionira?? Inace sam NRW Hamm Dortmund..

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Novipocetak

    Lijep pozdrav,nova sam u grupi..doselila sam se u Njemačku ne znam jezik..imam jednu tetu koju uvjek vodim sa sobom za sve sto trebam preglede,djecije preglede,papire itd… usla sam u 30ti tjedan i sad me zanima jer nisam pametna…ona mi kaze kao da kod nas babica ne treba da je to izmisljotina jer su se sv pogospodjile to se placa 600e sto ona to hoda itd..rodila sam i 2 i znam sta je porod kod nas u Bih babica logicno postoji u bolnici ali me zanima sta ako sad nemam babice a idem rodit..kako to funkcionira?? Inace sam NRW Hamm Dortmund..

    Postoji velika mogućnost da ste ste zakasnili s trazenjem babice, ona se traži nakon što se potvrdi trudnoća jer nemaju baš kapaciteta. Ona vam je kao kod nas patronazna sestra koja vam dolazi kući nakon poroda. Meni je osobno značilo sto je dolazila,nije mi bilo prvo dijete ali u prvim danima uvijek postoje neke dvojbe (dobila li beba dovoljno na težini,kako dojenje napreduje i sl.). Uvijek joj se možete javiti ako vas nešto muči, ako ne može doći barem će vam dati savjet ili vas dalje uputiti. Preko zdravstvenog osiguranja se ta usluga ne naplaćuje,mislim,vi ne morate ništa dodatno plaćati. 

  • samanta123

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Pozz ! Zanima me dali me netko može prosvijetliti sa savjetima u vezi novčanih naknada U Njemačkoj kao nezaposlena i kao trudnica . Muž radi i živi ovdje već 7 g , osiguranje je preko njega . Imam kćer iz prvog odnosa 12 g , živi s nama  , i sad ću dobiti sa ovim mužem prvo naše dijete . Koja su mi prava s obzirom na status ? Da napomenem u Njemačku smo se kćer i ja doselile prije 4 mj .. I pridružile suprugu .. 

  • vincentseo

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    thanks sharing nice about babie . i love this.

    https://cvvshop.ws/ [cvvshop.ws]

  • samela

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Heii zdravo cure moze neko da mi kaze kako da ostanem u nemacku pošto sam trudna

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.