Bebe rođene s niskim razinama vitamina D imaju veću vjerojatnost da će kasnije u životu razviti mentalne poremećaje poput ADHD-a, shizofrenije i autizma.
Kad rodimo, dobijemo određene preporuke za njegu novorođenčadi. Za bebe rođene zimi, kad još nema puno sunca, ali i u jesen, pedijatri će odmah preporučiti redovitu dozu vitamina D. tako roditelji bebama privih nekoliko mjeseci daju vitamin D u obliku kapi, kako bi nadoknadili u njihovu organizmu količine tog važnog vitamina.
I čini se da to ne bi trebalo nikako propuštati dati bebi! Naime, istraživanje provedeno na više od 71 000 osoba povezalo je nedostatak vitamina D kod novorođenčadi s povećanim rizikom od nekoliko neuroloških razvojnih stanja. Bebe s niskim razinama vitamina D imale su veće šanse za razvoj ADHD-a, shizofrenije i autizma.
Ovo istraživanje proširilo je prethodne studije, a sugerira da vitamin D u ranom životu igra ključnu ulogu u razvoju mozga. Nalazi podržavaju preporuke za suplementaciju vitaminom D tijekom trudnoće i ranog dojenačkog doba kao preventivnu mjeru za poremećaje mentalnog zdravlja.
Ova studija, koja je provedena na Sveučilištu u Queenslandu, najveća je populacijska studija ove vrste, a među 71.793 osobe koje su sudjelovale u studiji, bile su mnoge kojima je dijagnosticiran poremećaj mentalnog zdravlja tijekom djetinjstva i rane odrasle dobi.
„Pronašli smo dokaze da su osobe s nižom koncentracijom vitamina D kao bebe imale povećan rizik od shizofrenije, ASD-a i ADHD-a“, rekao je profesor John McGrath, koji je predvodio studiju.
Rekao je da su ispitali 6 mentalnih poremećaja: veliki depresivni poremećaj, bipolarni poremećaj, shizofreniju, poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD), poremećaj iz autističnog spektra (ASD) i anoreksiju nervozu.
„Prethodna istraživanja povezivala su nedostatak vitamina D u novorođenčadi s povećanim rizikom od shizofrenije i autizma, ali ova studija ispitala je širi raspon mentalnih poremećaja i uključila dokaze temeljene na dva biomarkera povezana s vitaminom D i povezanoj genetici.“
Profesor McGrath rekao je da njihovo istraživanje sugerira da dodaci vitamina D tijekom trudnoće i ranog života mogu pomoći u smanjenju rizika od mentalnih poremećaja u odrasloj dobi.
„Vitamin D važan je za razvoj mozga bebe, a niske razine vitamina D česte su kod trudnica diljem svijeta“, rekao je.
„Slično kao što se preporučuju dodaci folata tijekom trudnoće kako bi se spriječila spina bifida, naša istraživanja sugeriraju da optimizacija razine vitamina D u ranom životu može smanjiti rizik od nekoliko neuroloških razvojnih poremećaja.“
Vitamin D obično se sintetizira tijekom izlaganja suncu, ali se može pronaći i u nekim namirnicama i dodacima prehrani.
Istraživanje je objavljeno u časopisu The Lancet Psychiatry.