Oporavak nakon poroda često traje dulje nego što mnogi očekuju, a iskustva žena pokazuju da je riječ o vrlo individualnom procesu koji uključuje i fizičke i emocionalne aspekte.
Nedavna istraživanja, uključujući Talker Research anketu provedenu među 2.000 žena koje su rodile u posljednje tri godine, ukazuju na to da dvije od tri žene osjećaju da se oporavljaju čak i godinama nakon poroda. Gotovo polovica ispitanica izjavila je da je njihov posljednji porod zahtijevao dulje vrijeme oporavka nego prvi, dok je čak 88% žena izjavilo da se ne može u potpunosti pripremiti za sve što slijedi nakon poroda.
Zašto oporavak može potrajati?
Fizički oporavak ovisi o brojnim faktorima: način poroda (vaginalni ili carskim rezom), moguće komplikacije tijekom i nakon poroda, kao i izazovi poput dojenja. Michele Burtner, certificirana primalja i stručnjakinja s University of Rochester, ističe kako se vrijeme oporavka razlikuje od žene do žene, neke se osjećaju dobro već šest tjedana nakon poroda, dok drugima treba znatno više vremena.
Važan je i emocionalni oporavak, koji se može razlikovati od fizičkog. Postporođajna depresija i anksioznost mogu se dijagnosticirati i do godinu dana nakon poroda, što naglašava koliko je cjelovit pristup važan.
Zašto je oporavak nakon sljedećih trudnoća često teži?
Nakon prvog poroda, tijelo se može promijeniti i žene mogu imati veću sklonost problemima s mišićima zdjelice i trbušnim mišićima, što može izazvati nelagodu poput curenja urina ili bolova u leđima. Također, s godinama i brojem trudnoća tijelo može sporije i teže reagirati na oporavak.
Upravo zato je san i odmor nezamjenjiv dio procesa. Nedostatak sna ne samo da otežava fizički oporavak, već povećava rizik od postporođajne depresije, ističu stručnjaci.
Kako olakšati oporavak?
Postoji nekoliko preporuka koje mogu pomoći u kvalitetnijem oporavku:
Pratiti signale tijela – Ako neka aktivnost povećava vaginalno krvarenje ili bol, to je znak da je potrebno usporiti.
Izbjegavati teže fizičke napore – Poput nošenja teških torbi ili velikih kupovina.
Postepeno uvođenje tjelovježbe – Kad je spremno, kretanje pomaže otpuštanju hormona koji smanjuju stres, poboljšavaju raspoloženje i potiču regeneraciju.
Redoviti obroci i hidratacija – Važno je hraniti tijelo i održavati dobru razinu tekućine za smanjenje umora i glavobolja.
Postavljanje granica prema posjetiteljima – Ograničiti broj i trajanje posjeta kako bi se osigurao mir i odmor.
Traženje pomoći – Obitelj i prijatelji često žele pomoći, ali ne znaju kako. Važno je jasno izraziti svoje potrebe, bilo da je to pomoć oko kućanskih poslova ili čuvanja djeteta.
Zašto smo često nespremni na realnost oporavka?
Iako postoji mnogo informacija o porodu i oporavku, iskustvo je često drukčije i zahtjevnije nego što žene očekuju. Fokus društva često je na bebi i njezinim potrebama, dok se oporavak majke zanemaruje.
Stručnjaci zato savjetuju budućim roditeljima da se što bolje pripreme uz pomoć prenatalnih tečajeva, podrške pri dojenju i druženja s drugim majkama, jer zajednica i podrška mogu značajno olakšati ovaj izazovni, ali i prelijepi životni period.