Većina žena nikome ne želi pričati o svojim problemima i strahovima. Trajanje porođaja, tip medicinske intervencije i intenzitet porođajnih bolova nemaju presudni utjecaj na to hoće li žena biti traumatizirana nakon porođaja ili ne
Rađanje djeteta je jedinstveno iskustvo koje se teško može usporediti s bilo kojim drugim događajem u životu svake majke. Tijekom porođaja, kao i tijekom trudnoće, tijelo žene prolazi kroz čitav niz fizičkih i emotivnih stanja. Ali, čim beba dođe na svijet, većina majki zaboravi teškoće i bolne trenutke.
Ipak, pojedine majke ne zaboravljaju brzo na sve ono što su proživjele tijekom trudnoće i porođaja. One često svoje bolne osjećaje zadržavaju za sebe, što se odražava na njihov odnos s bebom i bračnim partnerom.
Jeste li samo umorni ili je to postporođajna depresija?
Psiholozi tvrde da se ovaj problem bitno razlikuje od postporođajne depresije, kao i to da su njegove posljedice daleko štetnije od nje. Ipak, još veća opasnost od postporođajnog traumatskog stresa krije se u postavljanju pogrešnih dijagnoza tijekom porođaja, ili u njihovom potpunom izostanku.
Kako se osjećaju žene koje su doživjele traumu na porodu?
Većina žena nikome ne želi pričati o svojim problemima i strahovima. Trajanje porođaja, tip medicinske intervencije i intenzitet porođajnih bolova nemaju presudni utjecaj na to hoće li žena biti traumatizirana nakon porođaja ili ne.
Kako preboljeti traumu?
- Pričajte o tome, ako ne s nekim tko vam je blizak, bar s nekom stručnom osobom.
- Ne zaboravite na svog partnera i nemojte ga zapostaviti.
- Morate shvatiti da niste jedina osoba na svijetu s ovim problemima.
- Priznajte i prihvatite činjenicu da niste savršeni.