Donosimo vam pet recepata za ukusne i hranjive kašice koje sami možete pripremati svome djetetu koristeći svježe sezonske namirnice
Mliječno-žitno-voćna kašica (od 6 mjeseci)
Ova kašica bogata je kalcijem i fosforom koji su važni za rast i razvoj kostiju djeteta. Osim toga sadrži i visok udio dijetalnih vlakana zbog čega će, onima kojima to treba, olakšati pražnjenje crijeva.
Sastojci:
- 90 g kuhanih žganaca (30 g kukuruznih pahuljica)
- 60 ml majčinog mlijeka ili 3 mjerice dojenačkog mliječnog pripravka
- 50 g šljive
Energetska vrijednost: cca. 145 kcal
Priprema:
Skuhajte žgance u rjeđoj formi (1:4, 20 g na 90 ml vode). U mlake dodajte svoje mlijeko ili 3 mjerice dojenačkog mliječnog pripravka. Dobro umutite i dodajte smiksane, prethodno oguljene i lagano prokuhane šljive.
Povrtno-mesna kašica (od 8 mjeseci)
Batat i mrkva ovoj kašici daju iznimno bogatstvo antioksidansima kao što su lutein i beta-karoten, a ona sadrži i zavidan udio vitamina A i omega 3 i 6 masnih kiselina. Budući da veliki dio kašice čini povrće, ona sadrži i dobar udio dijetalnih vlakana.
Sastojci:
- 60 g kuhanog batata
- 20 g mlade mrkve
- 30 g cvjetače
- 40 g tamnog pilećeg mesa
- 3 g maslinovo ulje
Energetska vrijednost: cca. 290 kcal
Priprema:
Povrće i meso narežite na manje komade i zajedno skuhajte u vodi. Procijedite, povrće možete vilicom zdruckati zajedno ili odvojeno, a tamno pileće meso smiksajte s malo juhe (oko 50-60 ml) u kojoj se sve skupa kuhalo.
U ovoj dobi povrće nije potrebno miksati, već ga je dovoljno zdruckati vilicom u sitne komadiće. Vaše dijete se polako ući na nove okuse, ali i nove teksture.
Žitno-voćna (od 10 mjeseci)
Ova ljetna kašica puna je raznih tekstura, a zbog visokog udjela dijetalnih vlakana omekšava stolicu. Iznimno je bogata mineralima (magnezij, fosfor, kalcij, kalij i mangan), a budući da je voće uglavnom svježe očuvan je sadržaj vitamina C. Iako neuobičajeno za voće i povrće, ova kašica odlikuje se i relativno dobrim udjelom omega 3 i 6 masnih kiselina.
Sastojci:
- 30 g breskva
- 20 g borovnica
- 30 g dinja
- 80 g kuhano proso
- cimet
Energetska vrijednost: cca. 135 kcal
Priprema:
Skuhajte proso prema uputstvima na ambalaži, procijedite ga i dodajte mu prethodno oguljenu breskvu, dinju te borovnice (borovnice obarite u vreloj vodi da biste osigurali mikrobiološku sigurnost) koje je dovoljno za dijete ove dobi samo zdruckati. Na kraju dodajte malo cimeta (tek toliko da zamiriši).
Mahunarke s žitaricama i povrćem (od 11 do 12 mjeseci)
Varivo u kojem se kombiniraju mahunarke i žitarice djetetu pruža odličan izvor bjelančevina, odnosno cijelu paletu esencijalnih aminokiselina zbog čega nije nužno u isto dodavati meso, no to je uvijek na izbor roditeljima. Mahunarke su odličan izvor vlakana i minerala, a rajčica je, osim po izrazitom vitaminsko-mineralom bogatstvu, poznata i po svom antioksidativnom sastavu (likopen i flavonoidi koji posjeduju snažnu antioksidativnu zaštitu i važni su za zdravlje očiju).
Sastojci:
- 50 g bob
- 50 g mladi grašak
- 30 g rajčica
- 100 g kuhani ječam
- po izboru kombinirati s teletinom ili junetinom oko 50 g
Energetska vrijednost: cca. 230 kcal, 11 g bjelančevina
Priprema:
Na malo celera, ribane mrkve i rajčice prodinstati mladi grašak. Skuhati bob i odvojeno skuhati ječam. Bob oguliti od opne, pasirati vilicom, pomiješati s rajčicom i graškom (opna graška može ostati) te dodati ječam. Sve skupa kuhati oko 3 do 5 minuta tako da se dobije varivo. U ovo varivo moguće je dodati i lešo teletinu ili junetinu koju se savjetuje narezati na sitnije komadiće.
Riblje-povrtni obrok (14 mjeseci i više)
Ovo jelo vašem djetetu pružit će najbolji prirodni izvor omega 3,6 i 9 masnih kiselina te izuzetno važnog vitamina D. Osim toga osigurat će i veće količine minerala kao što su fosfor, magnezij, kalciji selen važne za razvoj kostiju i mišića te vitamin B12 odgovornog za normalno funkcioniranje živčanog sustava.
Sastojci:
- 20 g patlidžan
- 60 g tikvica
- 100 g mladi krumpir
- Filet od 2 srdele
- 1 čajna žličica maslinovog ulja (5 ml)
Energetska vrijednost: cca. 290 kcal
Priprema:
Patlidžan malo posoliti i ostaviti da pusti gorčinu, zatim ga pod mlazom vode oprati od soli, nasjeckati na kockice isto kao i mlade tikvice i krumpir. Sve skupa skuhati i procijediti te vilicom ispasirati ili ostaviti u formi malenih kockica. Srdele očistiti i popržiti na naglo na malo maslinovog ulja, odvojiti filete. Sve zajedno preliti s jednom čajnom žličicom maslinovog ulja.