Tvrtka koja razvija lijekove došla je do novog lijeka za alergije na kikiriki te se nadaju kako će do kraja godine dobiti službeno odobrenje za 'izbacivanje' lijeka na tržište
Lijek pod nazivom AR101, uključuje kapsulu koja sadrži male količine proteina kikirikija, koja bi se doslovna 'prskala' preko hrane svakodnevno. Ideja je da pacijenti s alergijom na kikiriki postaju manje osjetljivi na kikiriki tijekom vremena i mogu ga početi tolerirati.
Aimmune Therapeutics, tvrtka iz Kalifornije, testirala je novi lijek na petstotinjak djece s ozbiljnom alergijom na kikiriki u dobi od 4 do 17 godina. Svako dijete primalo je lijek u razdoblju od godinu dana, a ni djeca ni njihovi roditelji pa ni njihovi liječnici nisu znali primaju li djeca lijek ili običan placebo.
Do kraja istraživanja, gotovo 70 posto djece koja su primila AR101 lijek, mogla su tolerirati ekvivalent dva kikirikija, u usporedbi sa samo četiri posto djece koja su primila placebo lijek.
Unatoč tome, oko 20 posto djece odustalo je od istraživanja zbog reakcija na lijek, zbog čega su istraživači došli do zaključka kako lijek možda neće svi dobro primiti.
Lijek ne može izliječiti alergiju na kikiriki, ali poboljšanjem tolerancije može pomoći zaštititi od teških i ozbiljnih reakcija
Nezavisni stručnjaci i dalje trebaju analiziraju istraživanje, a lijek još uvijek nije odobren. Analitičari smatraju kako će američka vlada najvjerojatnije ograničiti tko smije koristiti lijek ako dobiju službeno odobrenje.
Također, treba naglasiti kako lijek ne može izliječiti alergiju na kikiriki, ali poboljšanjem tolerancije može pomoći zaštititi mnoge od teških i ozbiljnih reakcija na alergiju. Alergija na kikiriki vodeći je uzrok smrti od svih alergičnih reakcija na hranu u SAD-u. Ako lijek AR101 bude odobren, to bi mogao biti prvi tretman koji će pomoći rješavanju ovog velikog problema.
Kikiriki spada u 'velikih osam' namirnica odgovornih za alergijske reakcije
Praktički svaka hrana može biti alergen no zna se da je za preko 90% svih alergijskih reakcija odgovorno 8 namirnica ('velikih osam'), među kojima je kikiriki među najjačim alergenima.
Nutricionistica Tena Niseteo objašnjava kako se nakon konzumacije kikirikija, alergijska reakcija javlja u roku nekoliko minuta, a najčešće zabilježene reakcije su osip, crvenilo, otok kože te suženje očiju, nosa i otežano disanje, ali i oticanje i zatvaranje dišnih putova, što dovodi do anafilaktičkog šoka i potrebe za neodgodivom medicinskom intervencijom.
"Kao i kod svake druge alergije, terapija je izbacivanje iz prehrane kako tih plodova tako i svih proizvoda i jela koja ih sadrže. Vrlo često se roditeljima preporučuje ne davati djeci kikiriki sve do navršene treće godine života, a ako dijete ima navedenu nutritivnu alergiju, potrebno je s time upoznati sve odgovorne osobe i institucije u kojima dijete boravi. Kod alergija kod kojih je često moguća pojava teških reakcija bitno je da osoba ili skrbnik uza sebe ima i injekciju adrenalina koju će znati primijeniti", dodaje nutricionistica Niseteo.