'Većina djece prestane koristiti pelene s dvije ili tri godine, a najpogodnije vrijeme za odvikavanje je ljeto', kaže pedijatar Milivoj Jovančević te u video prilogu objašnjava koji su mogući problemi u tom procesu i gdje im je uzrok
Odvikavanje od pelena najčešće se događa spontano, a ako ima problema s odvikavanjem, najčešće je to s prvim djetetom.
"Činjenica je da je, od kada se koriste jednokratne pelene i dijete nema osjećaj nelagode i neugode kada su pelene pune, pomaknuto vrijeme kada dijete ostaje bez pelene. U pravilu dijete prvo počinje kontrolirati nevoljno ispuštanje stolice i mokraće tijekom dana, dakle danju ne nosi pelene, a još dosta dugo nakon toga, negdje do školske dobi, možda ima problema s kontrolom otpuštanja mokraće noću", objašnjava pedijatar dr. Milivoj Jovančević.
Ističe da su roditelji ponekad frustrirani što dijete ne želi "kakati u tutu" iako su mu sve objasnili pa onda često stavljaju dijete na tutu uz mnogo objašnjavanja, no pedijatar upozorava kako dijete treba pustiti da ju samo počne koristiti.
"Naravno, treba asistirati, ali bez previše pričanja, angažmana i svega onoga neverbalnoga što uz to ide. Neka se djeca vrlo lako odvikavaju od pelena. Ja sam primjerice imao jedno dijete od devet mjeseci čiji je roditelj točno prepoznao kad će dijete imati stolicu, postavio je dijete na tutu, dijete je to obavilo i praktički je već od devet mjeseci to profunkcioniralo. No, većinom je to od dvije, tri godine i ne treba ništa forsirati", savjetuje dr. Jovančević te ističe kako je prema njegovom iskustvu najpogodniji period za odvikavanje od pelena ljeto.
Ako je netko od roditelja dugo mokrio u krevet, kaže pedijatar, dijete ima gotovo stopostotne šanse da će i ono dugo mokriti.
"Negdje do pete godine, odnosno godinu dana prije škole, ne treba intervenirati. Eventualno reducirati unos tekućine u poslijepodnevnim, večernjim satima i negdje iza četvrte godine maknuti pelenu. Ako dijete nema osjećaj nelagode, nema razloga da se probudi kad mu je mjehur pun i ode na WC. Dobro je da, ako se dijete pomokri u krevet, sudjeluje u sanaciji, a jako je bitno ne dozvoliti da dijete dobije dojam da je napravilo nešto loše i neprihvatljivo ako se pomokrilo", savjetuje pedijatar Jovančević. U tom slučaju dijete se može početi osjećati loše i stvari se mogu pogoršati, no ono nema nadzor nad time i ne može na to utjecati.
"U situaciji kada je dijete prestalo mokriti noću i prošlo je više od šest mjeseci bez da se ijedanput pomokrilo, i onda opet počne mokriti noću, tada se treba javiti liječniku jer tu može biti u podlozi bolest", preporučuje dr. Jovančević.
Pročitajte što se još u razvoju vašeg djeteta događa u dobi od tri godine!