Nismo ni svjesni da postoje fraze koje, iako ih izgovaramo u trenutku frustracije ili umora, mogu ugroziti povjerenje naše djece
Većina roditelja želi da im djeca vjeruju i osjećaju da im se mogu obratiti u svakom trenutku i za bilo koju situaciju. Taj osjećaj sigurnosti i povjerenja ključan je za zdrav i snažan odnos s djecom, i kad su mala, i kad odrastu. No, kako bi se takav odnos izgradio i održao, važno je biti dosljedan u riječima i djelima.
Međutim, možda nismo svjesni da postoje fraze koje, iako ih izgovaramo u trenutku frustracije ili umora, mogu ugroziti to povjerenje. Evo četiri fraze koje bi roditelji trebali prestati govorit:
“Reći ću to tvojoj učiteljici/treneru”
Kada nas djeca ne slušaju, ponekad poželimo prizvati autoritet nekoga drugog kako bismo ih „disciplinirali“. No, prijetnja da ćemo ono što djeca rade iznijeti izvan obiteljskog doma može narušiti osjećaj sigurnosti i privatnosti kod djece. Dom bi trebao biti mjesto gdje se djeca osjećaju sigurno, znajući da će njihovi problemi ostati među nama.
“Ako to opet napraviš, bit ćeš kažnjen zauvijek”
Svi smo bili u situaciji kada smo izrekli prijetnje koje nismo mislili ozbiljno. Djeca vrlo brzo nauče kada roditelj ne misli doslovno ono što kaže, i tada prestaju ozbiljno shvaćati upozorenja. Bolje je postaviti realne granice i pravila koja možemo dosljedno provoditi – tako će djeca znati da smo ozbiljni i vjerodostojni u onome što govorimo.
“Ovo neće boljeti uopće”
Naravno da želimo da nam djeca budu opuštena i bez straha, posebno kada su u pitanju posjeti doktoru ili bolni postupci. Međutim, ako kažemo da nešto neće boljeti, a ispostavi se suprotno, riskiramo narušiti njihovo povjerenje. Umjesto toga, bolje je biti iskren: “Ovo će možda malo boljeti, ali brzo će biti gotovo, i ponosan/ponosna sam što surađuješ kako bi ostao/la zdrav/a.”
“Ti nikad...” ili “Ti uvijek...”
Ovakve generalizacije mogu stvoriti osjećaj neprijateljstva kod djeteta, jer im šalju poruku da ih gledamo kroz prizmu grešaka, a ne kao pojedince s osobnim snagama i slabostima. Umjesto toga, važno je posvetiti se svakoj situaciji zasebno. Djeca koja osjećaju da su roditelji na njihovoj strani više su motivirana da zadobiju njihovo odobravanje i potporu, piše Reader's Digest.