Nutiricionistica Mirna Trumbetaš savjetuje kako bi trebao izgledati zdrav jelovni za dijete nakon navršenih godinu dana
Imam bebicu koja je napunila godinu dana, a na mliječnoj formuli je od rođenja zbog medicinskih razloga. Zadnjih nekoliko dana neće baš jesti, jako je postao izbirljiv, slabo jede jogurt, svježi sir, skutu i slične mliječne namirnice. Počeli smo mu davati mlijeko iz mljekomata kao svježe kravlje mlijeko i iako ne piše masnoća mlijeka, čini mi se da je dosta masno i gusto pa sam mu rijedila vodom. Je li to u redu? Jesmo li mu trebali davati mliječnu formulu?
Ujutro i navečer pije bocu mlijeka, a ujutro poslije mlijeka pojede voće, nekad bananu s jabukom, bananu s kivijem, kompot od jabuka, griz s jabukama, a zatim ide spavati s bočicom čaja. Kad se probudi, oko 17 sati, jede povrće, juhicu, blitvu s krumpirom i piletinom, špinat, razno povrće kao maneštrica. Nakon toga jede neki puding, jogurt voćni ili monte, a prije spavanja oko 21 sat opet pije bocu mlijeka.
Je li ovaj raspored dobar? Trebam li mu u prehranu vratiti mliječnu formulu ili smije piti mlijeko iz mljekomata? Kako da ga naučim da se prilagodi mliječnim proizvodima?
Nakon godine dana djetetova života preporučljivo je djetetu davati mlijeko tako da, ako dijete ne pokazuje znakove alergijske reakcije, slobodno uključite u dnevni obrok. Pazite samo da to bude pola litre kroz dan. Hoće li popiti na bočicu ili ćete mu skuhati žitarice na mlijeku, vaš odabir.
Nemojte se toliko brinuti ako ponekad dijete ne želi jesti onoliko koliko smo navikli, on lijepo napreduje, a u ovom periodu mu možda izbijaju zubići ili mu nešto drugo uzima pažnju pa mu se ne jede. I svu hranu postupno uvodite, pa tako i mlijeko i mliječne proizvode. Uvijek savjetujem kod izbora namirnica da budu domaće, pogotovo za djecu, dakle što god možete nabaviti da je domaće, pikavo, kvrgavo, nejednake veličine, kada govorimo o voću i povrću nudite djetetu.
Nemam iskustva s mljekomatom, no ako smatrate da je mlijeko dobro i kvalitetno zašto ne i slobodno ga razrijedite. Naravno kuhajte. U jutarnji i večernji obrok ubacila bih žitarice kuhane na vodi ili mlijeku s voćem poput zobenih, pirovih, rižinih pahuljica, palente, pirovog griza, prosa itd. Niste rekli kakav čaj dijete pije, ali moja je preporuka isključivo voda, ne sokovi, ne zaslađen čaj.
Ručak koji pripremate je super, možda malo kasno, no vi najbolje znate svoj tempo i ritam. Nemojte zaboraviti na ribu, jaja, teletinu. Ono što je za mene iznimno važno uvijek naglasiti smanjite na minimum, ako ne i izbacite proizvode poput monte, voćnih jogurta, pudinga i sličnih proizvoda. To su proizvodi prepuni šećera, umjetnih boja, aroma, konzervansa koji sigurno nisu niti potrebni niti dobri za dječji organizam.
Umjesto voćnog jogurta u obični jogurt ubacite voće ili domaću marmeladu, napravite biskvit od integralnog brašna s voćem ili tome slično. U svakom slučaju najbolji su domaći proizvodi i čim više domaćeg tim bolje za vaše dijete.