U trudnoći se razvijaju i mliječni kanalići i mliječni mjehurići, a promjene se događaju i na bradavicama koje postaju nabrekle i osjetljive. Grudi se pripremaju za dojenje koje će uslijediti odmah nakon porođaja
Dojke se u trudnoći mijenjaju i pripremaju za svoju ulogu – laktaciju. U trudnoći se razvijaju i mliječni kanalići i mliječni mjehurići, a promjene se događaju i na bradavicama koje postaju nabrekle i osjetljive. Grudi se pripremaju za dojenje koje će uslijediti odmah nakon porođaja. Katkad se malo kolostruma, prvog mlijeka, pojavi i prije porođaja, no to je sasvim normalno i može se dogoditi i kod velikih i malih prsa.
Nije potrebna nikakva posebna priprema bradavica za dojenje u smislu pranja sapunima, "očvršćivanja" pomoću ručnika, mazanja raznim kremama i mastima. Naprotiv, sve ovakve radnje mogu negativno utjecati na učinkovitost rada Montgomeryjevih žlijezda i u konačnici pridonijeti nastanku problema prilikom dojenja.
Već na početku trudnoće može se primijetiti povećanje Montgomeryjevih žlijezda - to su malene izbočine nalik prištićima koje se nalaze na koži areole - njihova uloga je lučenje tvari koja podmazuje bradavice i štiti od infekcije.
Što možete u trudnoći učiniti za svoje dojke?
- Grudi se povećaju u trudnoći. Stoga je izuzetno važan dobar i podupirući grudnjak. Dobar grudnjak ne smije stezati niti se urezivati u kožu. Ponekad je potrebno mijenjati veličinu i nekoliko puta u trudnoći.
- Možete nježno masirati grudi.
- Paziti na higijenu.
- Ako osjećate vrućinu u grudima, možete si olakšati ako na njih stavite hladan oblog ili vrećicu leda zamotanu u ručnik.
- Ako primijetite otekline, crvenilo, posebno bolna mjesta na dojkama, svakako konzultirajte liječnika.
Upornost u prvim danima
Kvalitetna edukacije je presudna. Naučite teoriju ispravnog položaja, pri tome se misli na dvije stvari: položaj djeteta u odnosu na majku i djetetovo prihvaćanje dojke.
Nakon poroda je dobro namazati bradavice kolostrumom (prvim mlijekom) i pustiti da se osuši na zraku. Zdrava žena je u mogućnosti dojiti svoje dijete neovisno o tome ima li velike ili male grudi. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji gotovo sve majke, čak 99 posto njih, mogu dojiti svoju novorođenčad samo je pitanje koliko su toga same svjesne i uporne da u dojenju uspiju i koliko se okolina miješa u proces uspostavljanja dojenja prvih dana nakon porođaja. Samo vrlo malen broj žena realno neće moći dojiti zbog nekih tjelesnih razloga, bolesti ili sasvim nepredvidivih životnih situacija.
Ako postoje problemi ili ako želite dodatne informacije možete konzultirati IBCLC savjetnice za dojenje na službenoj web stranici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.