Trudnoća Trudnica 29. svibnja 2013.

Potpuni vodič za zdravu trudnoću

trudnički trbuh
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Ginekologinja prof. dr. sc. Višnja Latin savjetuje trudnice koliko često ići na ginekološke preglede, do kada raditi, na koji način vježbati, hraniti se i odijevati

"Trudnoća je doba kada počinje trajna veza između majke i djeteta, a svakodnevna komunikacija s nerođenom bebom, a potom i novorođenčetom poseban je doživljaj", kaže prof. dr. sc. Višnja Latin, specijalistica ginekologije i porodiljstva sa subspecijalizacijom iz područja fetalne medicine i ultrazvučne dijagnostike. Jedna od najiskusnijih liječnica u području ginekologije u Hrvatskoj nadzorom trudnoće bavi se od 1973. godine, a u organizaciji Udruge Teta Nada održala je u Zagrebu predavanje na temu Zdrava trudnica.

Kako bi trudnoća bila uredna, potrebno je zadovoljiti određene preduvjete, a to su: uredna obiteljska anamneza (nasljedne bolesti) i uredna osobna anamneza oboje partnera (odnosi se na ciklus, hormone, infekcije, anemiju, navike poput pušenja, tjelesnu težinu, građu maternice).

"Kod pušačica je veća učestalost spontanog pobačaja, prijevremeno odljuštenje posteljice te mala porođajna težina djeteta. Na sreću, velikom broju pušačica cigarete počinju smrdjeti kad su trudne, a mnoge i manje piju crnu kavu", kaže prof. Višnja Latin.

Obavezni ginekološki pregledi

Redoviti ginekološki pregledi koje prof. Višnja Latin preporučuje nakon što žena zatrudni su: dva do tri tjedna po izostanku menstruacije, jednom mjesečno do 32. tjedna, svaka tri tjedna do 38. tjedna, a nakon toga individualno do poroda.

Ginekologinja preporučuje obavljanje ultrazvučnih pregleda, za koje kaže da nisu štetni za majku i plod. "Iako sam ginekologinja 45 godina, bez ultrazvučnog pregleda ne mogu biti 100 posto sigurna da je žena trudna, gdje se smjestio plod, je li u maternici, koliko je velik", objašnjava.

Višnja Latin | Author: Slavko Miđor/PIXSELL Foto: Slavko Miđor/PIXSELL

Prvi ultrazvuk je važan jer pokazuje koliko dugo je žena trudna, a budući da je trudnoća dinamičan proces unutar kojeg se stalno zbivaju promjene, ginekologinja naglašava važnost još tri ultrazvučna pregleda.

Prema mišljenju prof. dr. sc. Višnje Latin, važno je napraviti ultrazvučni pregled u sklopu ranog probira za Downov sindrom i druge kromosomske anomalije između 12. i 13. tjedna, a onda i pregled između 20. i 22. tjedna, kada je vidljivo puno detalja. Još jedan ultrazvučni pregled trebalo bi napraviti u trećem tromjesečju, da bi se vidjelo kako je dijete opskrbljeno kisikom, raste li uredno, kakva je posteljica, koliko ima plodne vode i koja je vodeća čest.

85 posto trudnica može nastaviti raditi

Ako je trudnoća uredna, žena može nastaviti raditi, ali to ovisi i o njezinom radnom mjestu. "Prije 10 i više godina trudnice su me pitale smiju li raditi na računalu, a danas je rad na računalu najnormalnija stvar, ali važnije je držanje. Također treba imati na umu i kakvo je radno mjesto trudnice, ona ne smije nastaviti raditi ako radi u nekom laboratoriju, u blizini zračenja, kemijskih agensa, velike buke, u avionu i na sličnim poslovima", kaže i objašnjava da iako je trudnoća dodatni napor, kod zdrave trudnice ne bi trebalo biti većih poteškoća jer se sve prilagođava novom stanju.

"Promjene su prirodne, ali ponekad su otežavajuće i utječu na svakodnevan život. Normalno je da se u početku trudnici više spava i da mora češće mokriti, ali ovisno o poslu, ne može si svaka to priuštiti. Ako ne može raditi kao prije, poslodavci joj predlažu bolovanje. A zapravo većina trudnica ne mora na bolovanje. 85 posto trudnoća je normalno, niskorizično i trudnice mogu voditi život kao do tad i uživati u svojoj trudnoći. Trudnoća je sasvim prirodna stvar, ali se na početku tijelo mora prilagoditi", kaže prof. Višnja Latin.

Oprez od ozljeda

Tjelesna aktivnost jako je važna, a trudnicama se preporučuju šetnje, trčanje, plivanje, lagano planinarenje i umjerena vožnja biciklom. U odabiru tjelesne aktivnosti, potrebno je izbjegavati sportove kod kojih bi moglo doći do naglog istezanja mišića i onih u kojima su česte ozljede. "Žene koje se bave ekstremnim sportovima, tijekom trudnoće trebale bi ih izbjegavati", savjetuje prof. Višnja Latin.

Osim što trebaju biti na oprezu od ozljeda, trudnice bi si trebale priuštiti i dovoljno odmora, a to je barem sedam do osam sati spavanja dnevno i kratak popodnevni odmor. Spolni odnosi dopušteni su do 36. tjedna, jer u zadnja četiri tjedna grlić maternice je jače otvoren i tako osjetljiviji na infekcije. Neki parovi izbjegavaju seks tijekom posljednjih tjedana trudnoće jer prostaglandin u spermi pozitivno djeluje na početak trudova.

Paziti na zdravu prehranu

Žena tijekom trudnoće ima pojačan apetit, ali nije potrebno jesti za dvoje. Važno je dnevno uzimati pet obroka, odnosno 2500 kalorija. "U prosjeku žena tijekom trudnoće može dobiti 12 kilograma. Prva dva mjeseca ne mora se uopće udebljati, od trećeg do petog može dobiti od jedan do dva kilograma, a od šestog do devetog po dva kilograma mjesečno", rekla je prof. Višnja Latin. Važno je uzimati bjelančevine, vitamine i minerale, hraniti se lagano, jesti puno povrća, salata, bistre juhe, meso i ribu, a izbjegavati slatko, krumpir, tijesto i rižu. Dopušteno je piti šalicu kave ili čaja dnevno, ali najbolje je piti vodu, prirodne sokove i biljne čajeve. U prva tri mjeseca je faza organogeneze i to je najosjetljivije razdoblje, a tada je potrebno izbjegavati neke namirnice zbog razvoja neurodermitisa kod djeteta.

"U prva tri mjeseca trudnoće dopušteno je jesti meso, ali je poželjno znati njegovo porijeklo. Suhomesnati proizvodi nisu preporučljivi jer su teško probavljivi. Preporučujem trudnicama da radije jedu više povrća, ribe i piletine nego teletinu koja je puna hormona. U ranoj trudnoći preporučuje se uzimanje folne kiseline, a kasnije vitaminski pripravci", rekla je prof. Višnja Latin.

Preporučljivo nositi trudnički pojas

Prof. dr. sc. Višnja Latin kaže da su mnoge trudnice zabrinute i zbog dijagnostičkih pregleda ili lijekova koje su uzele prije nego što su saznale da su trudne. "Ako ne znate da ste trudni, a bili ste izloženi nečemu patogenom, ta trudnoća se neće niti razvijati, što je prirodna obrana. Zabranjeno je ići na snimanje bubrega kontrastom ili drugi kompliciraniji pregled, ali jedno rendgensko snimanje zuba ili pluća ili jedna tableta neće naštetiti plodu", kaže. Putovanja su dopuštena do 36. tjedna, ali potrebno je odabrati adekvatno prijevozno sredstvo i odredište.

Trudnice moraju odjeću prilagoditi tjednu trudnoće i godišnjem dobu. Zbog progesterona, mišići su olabavljeni pa se ne preporučuje nositi cipele na visoku potpeticu, ali niti sasvim ravne potplate. Liječnica predlaže malo povišene cipele na punu petu, broj veće zbog natečenih stopala. "Toplo preporučujem nošenje trudničkog pojasa koji ima pojačanje, bez pritiska na maternicu. Ovo je posebno dobro za višerotke čiji su mišići opušteniji", savjetuje.

Trudnički tečaj poželjan je za oboje roditelja, a svrha je dobiti sve potrebne informacije. "Trudnoća je toliko dinamičan proces da se nikad ne zna što se može promijeniti. Najvažnije je svakodnevno uživati u promjenama i signalima koje nam šalje nerođeno dijete", kaže prof. Višnja Latin.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar LenaLenov
    LenaLenov

    Ja padam i sa ravnim cipelama a s petom bih mislim non stop padala 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.