Iako se danas žene sve kasnije odlučuju na trudnoću i majčinstvo, dr. Oz upozorava da je otkucavanje biološkog sata stvarnost koja se ne smije ignorirati, posebno ako jednom želite imati djecu
Može li odgađanje trudnoće do sredine tridesetih godina biti pogubno za plodnost, začeće i trudnoću, pita se dr. Oz u svojoj emisiji u epizodi "Kada ste prestari za trudnoću?" i objašnjava da prema istraživanjima i statistici, biologija smatra da može.
U SAD-u jedna od pet žena odgađa trudnoću do poslije 35. godine, a u posljednjih 15 godina broj trudnoća nakon četrdesete bilježi porast od čak 50 posto. Mnoge poznate ličnosti iz svijeta filma i glazbe kao što su Nicole Kidman, Salma Hayek, Juliane Moore, Brooke Shields i Halle Berry rodile su nakon četrdesete, a neke od njih i u kasnim 40-ima, međutim kasne trudnoće doista donose veći rizik za spontani pobačaj i veći zdravstveni rizik za majku i dijete.
Dr. Oz postavlja pitanje: Je li moguće da žene koje su odgajane da mogu postići sve što žele, zapravo to ne mogu? Jesmo li u određenoj dobi doista prestari za rađanje?
Jennifer Lahl, osnivačica i predsjednica Centra za bioetiku i kulturu tvrdi da priroda nije bez razloga odredila određenu dobnu granicu do kada su žene plodne.
"Ako žena rađa nakon četrdesete, to najvjerojatnije nije njeno dijete, već je koristila doniranu jajnu stanicu mlađe žene. Ne govori se o rizicima koje donosi medicinski potpomognuta oplodnja, za tu ženu, ali i ženu koja je donirala, tj. 'prodala' svoja jajašca i djecu koja su začeta uz pomoć tih postupaka. Lijekovi koji se daju ženama kada se podvrgavaju tim postupcima nisu bezopasni, a do danas nema pravih istraživanja o tome jer najstarije dijete koje je rođeno pomoću postupka izvantjelesne oplodnje ima tek malo više od trideset godina", ističe Jennifer Lahl i savjetuje žene da ne čekaju do tridesete već da rađaju ranije.
Do 40-e odumire 97 posto jajnih stanica
Prema anketi koju je dr. Oz proveo kod svojih gledateljica, 13 posto njih smatra da su žene s 35 godina prestare za rađanje, 28 posto da su s 40 prestare, a 34 posto smatra da su tek s 45 prestare, dok četiri posto njih smatra da ne postoji dob koja bi bila prestara za rađanje.
No dr. Oz upozorava žene da iako se one same smatraju mladolikima, u dobroj formi i ne osjećaju se stare, tijelo ipak stari. Ginekolozi tvrde da u dvadesetima žene imaju 50 posto da zatrudne, u tridesetima samo 20 posto, dok u četrdesetima imaju samo pet posto šanse da zatrudne prirodnim putem!
Žene se rađaju s oko dva do tri milijuna jajnih stanica u svakom jajniku, već do puberteta izgube oko 300 000, što je još velik broj preostalih, ali dok navrše 30 godina, izgube 88 posto od ukupnog broja jajnih stanica. Do četrdesete odumre 97 posto jajnih stanica, ali čak i s ovim preostalim jajnim stanicama, teže je ostvariti trudnoću. Tada je tri puta veća mogućnost za spontani pobačaj te genetske poremećaje ploda.
Ginekologinja dr. Ulla Marton objasnila nam je što se događa u tijelu žene nakon četrdesete.
"Ulaskom u četrdesete oplodna moć žene bilježi još dramatičniji pad. U idealnim okolnostima tek od svih oplođenih jajnih stanica rađa se tek 30 posto djece, u 25 posto slučajeva nije moguća adekvatna proizvodnja jajne stanice, a u 25 posto slučajeva uzrokom neplodnosti se smatra neadekvatni transportni prostor kod žene, a to su oštećenja jajovoda, nepovoljna promjena sluznice maternice na hormonske signale", kaže prim dr. sc. Ulla Marton, dr. med., spec. ginekologije i porodiljstva.
Dr. Oz upozorava žene da je biološki sat itekako stvaran i ne smije se ignorirati, a najvažnije je informirati se, posebno ako jednog dana želite imati djecu.
Što mislite, postoji li vrijeme kada su žene prestare za trudnoću i rađanje? Komentirajte članak!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.