Oko ovog se pitanja svako toliko pokrene rasprava, ali u Hrvatskoj još uvijek nije donesen taj zakon – zakon prema kojem žena ima pravo na plaćeni dopust nakon što trudnoća ne završi rođenjem živog djeteta.
Kad trudnoća ne završi rođenjem sretnog djeteta, to je izrazito traumatično iskustvo za oba roditelja, a posebno za ženu koja ja do tog trenutka bila trudna. To je stanje koje zahtijeva definitivno određeno razdoblje oporavka i nije lako praktički se istog trenutka vratiti u svakodnevicu, kao da ništa nije bilo. Žena mora imati priliku oporaviti se i fizički i psihički.
Neke žene dobiju priliku za to u svom životu, dok druge, pak, nisu te sreće i moraju vrlo brzo funkcionirati kao da ništa nije bilo. U mnogim zemljama ne postoji zakonom utvrđen plaćeni dopust nakon pobačaja, a u nekima čak niti nakon mrtvorođenog djeteta.
U Njemačkoj se upravo uvodi revolucionarni zakon kojim se mogućnost rodiljnog dopusta proširuje i odnosi i na žene koje dožive spontani pobačaj nakon 13. tjedna trudnoće. Ovaj zakon je izrazito važan jer se na ovaj način priznaje fizički i emocionalni danak gubitka trudnoće, te se istovremeno daje ženama mogućnost – ali ne i obveza – da uzmu slobodno vrijeme za oporavak.
To je važan korak u zaštiti zdravlja žena, ali taj dio još uvijek nije prepoznat u većini zemalja. Naime, rijetke su zemlje koje imaju ovakav zakon koji štiti na ovaj način žene koje su doživjele pobačaj. U Hrvatskoj još uvijek nemamo takav zakon u ovom obimu, a jedino što dosad imamo je pravo na rodiljni dopust ženi koja rodi mrtvo dijete prije nego što je započela koristiti rodiljni dopust ili ako dijete umre prije nego što je protekao rodiljni ili roditeljski dopust. Žena ima pravo na rodiljni dopust odnosno ima pravo nastaviti koristiti pravo na rodiljni odnosno roditeljski dopust još tri mjeseca računajući od idućeg dana od dana rođenja mrtvog djeteta odnosno od dana smrti djeteta.
Dio dopusta može iskoristiti i otac koji u slučaju rođenja mrtvog djeteta nije započeo koristiti očinski dopust ili ako dijete umre prije nego što je protekao očinski dopust. Takav otac ima pravo na očinski dopust odnosno ima pravo nastaviti koristiti pravo na očinski dopust.
Evo koje još zemlje priznaju ovakvo ili slično pravo:
- Indija jamči šest tjedana plaćenog dopusta za pobačaj.
- Novi Zeland odobrava tri dana dopusta za oba roditelja.
- Filipini osiguravaju 60 dana plaćenog dopusta za žene koje dožive spontani pobačaj ili hitan prekid trudnoće.
- Ujedinjeno Kraljevstvo raspravlja o novoj politici koja bi omogućila dva tjedna plaćenog dopusta za spontani pobačaj.
Pružanje zakonske podrške majkama koje dožive pobačaj ili smrt novorođenčeta nije samo pohvalno zbog ljudskosti koja se time iskazuje, nego se ovdje radi se o tom da se prepoznaju posljedice ovakvog događaja za zdravlje, uvaži da mora postojati razdoblje za oporavak i tugu, te da žena zaslužuje vrijeme i podršku.