Pokretljivost spermija važna, ali nije sve. I spermij koji loše pliva može oploditi jajnu stanicu i rezultirati zdravom trudnoćom, ali presudna je zapravo kvaliteta DNK koju nosi
Kad govorimo o muškoj plodnosti, važno je znati kako nisu svi spermiji jednako učinkoviti. U viralnom videu na Instagramu, embriologinja dr. Lisa Lee pokazala je razliku između "dobrih" i "loših" spermija i kako to sve utječe na začeće.
S više od 15 godina iskustva u IVF laboratoriju, dr. Lee pomaže parovima u ostvarivanju trudnoće. Objasnila je kako je pokretljivost spermija važna, ali nije sve. "I spermij koji loše pliva može oploditi jajnu stanicu i rezultirati zdravom trudnoćom, ali presudna je zapravo kvaliteta DNK koju nosi", kaže.
U videu s više 3 milijuna pregleda, dr. Lee pokazuje spermije s deformiranim vratovima, one koji plivaju u krug, a neke se čak i zalijepe jedni za druge, što nije dobar znak. Prikazuje i "idealne plivače", koji imaju pravilan oblik glave, repa i srednjeg dijela sve što je potrebno za zdrav i učinkovit spermij.
Ipak, upozorava: "Dobro građeni spermiji češće su i genetski uredni, ali to nije pravilo."
Što možeš učiniti za zdravu spermu?
Zanimljivo, kvaliteta spermija ne ovisi samo o genetici, na nju snažno utječe i stil života. Ciklus stvaranja spermija traje oko 72 dana, pa sve što radimo u tom periodu utječe na krajnji rezultat.
Dr. Lee savjetuje:
- Izbjegavati alkohol i droge
- Prestanak pušenja
- Zdrava, uravnotežena prehrana
- Kretanje i upravljanje stresom
"Ne zaboravi, treba gotovo tri mjeseca da novi spermij sazrije, pa je dobro krenuti s promjenama na vrijeme", poručuje.
I dok su mnogi gledatelji komentirali koliko je „čudesno što uopće nastanemo“, neki su se i našalili: „Ako ikad ponovno počnem dejtati, prvo vodim frajera na pregled spermija!“