Školarci 22. srpnja 2025.

7 'problematičnih' ponašanja tinejdžera koja su zapravo znak da se razvijaju baš kako treba

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Tinejdžeri su vječna zagonetka ove planete. No, mi smo tu da te zagonetke raspetljavamo dan po dan... I problem po problem. Nekad toliko zapnemo u tom traženju problema, da zapravo ne vidimo da su to neke sasvim uobičajene stvari koje tinejdžeri moraju proći...

Ako imaš tinejdžera kod kuće, vrlo vjerojatno se nekoliko puta u danu – ili satu – pitaš: Je li ovo normalno? Gdje toliko griješim? Ide li moje dijete u potpuno krivom smjeru? Često nam se čini da su bezobrazni, lijeni, da neprestano dramatiziraju ili prkose... No, čini se da stručnjaci ipak ne misle baš tako. 

Možda te zanima... Ova ponašanja na internetu najviše štete dječjem mentalnom zdravlju Školarci

Kako je objasnila u jednoj svojoj Instagram objavi, psihologinja i savjetnica za roditelje dr. Cam Caswell tvrdi upravo suprotno: većina ponašanja koja nas frustriraju zapravo su znakovi da se njihov mozak razvija upravo onako kako bi trebao. 
"Vaš tinejdžer ne pokušava namjerno otežati vaš život – njihov mozak je još uvijek u razvoju", kaže dr. Caswell.

Ovih 7 ponašanja na prvi pogled djeluju problematično, ali zapravo ukazuju na zdrav psihološki razvoj tinejdžera:

1. Bezobrazno ponašanje i promjene raspoloženja

To nije bezobrazluk – to je mozak koji tek uči kako regulirati emocije. Između 10. i 19. godine osjećaji su snažni, veliki, a sposobnosti da ih kontroliraju – male. Stručnjaci savjetuju roditeljima da ostanu smireni i pokažu primjerom emocionalnu regulaciju na djelu. Tinejdžeri promatraju i uče od nas.

2. Izbjegavanje kućanskih obaveza

Zvuči kao lijenost, ali je zapravo – nezrelost izvršnih funkcija mozga. Tinejdžeri (pa i mladi odrasli!) još uvijek uče kako planirati, organizirati i dovršavati zadatke. Zaboravljaju jer im je mozak okupiran važnijim stvarima – njima. Rješenje? Rasporedi, rutine i malo strpljenja.

3. Svađanje i raspravljanje

Iako ti se može činiti da namjerno izazivaju, oni zapravo grade vlastiti identitet. Kroz rasprave testiraju ideje, vrijednosti i uvjerenja. Umjesto ušutkavanja, pokušaj ih saslušati i objasniti svoje stajalište. Konstruktivne rasprave pomažu u razvoju samostalnog mišljenja.

4. Sebičnost

Tinejdžeri često djeluju kao da im je stalo samo do sebe – ali to je faza razvoja empatije. Njihov pogled se tek počinje širiti izvan vlastitog iskustva. Kad pokažu suosjećanje, primijeti to, pohvali i potakni ih da promisle o utjecaju svojih postupaka na druge.

5. Donošenje loših odluka

Njihove procjene rizika i impulzivnost nisu "namjerni problemi", nego rezultat još nezrelog frontalnog korteksa – dijela mozga koji pomaže razmišljati prije djelovanja. Pruži im prilike za samostalno odlučivanje, uz podršku i vođenje – praksa čini razliku.

6. Nepažnja i "ne slušanje"

Ako imaš osjećaj da te ne čuju – možda je to istina. Njihovi mozgovi lako se preopterećuju stresom, emocijama ili viškom informacija. Umjesto da "držiš prodike", uključi ih u razgovor – postavljaj pitanja, potakni ih da i oni govore.

7. Neuredna soba

Vječna borba! No, prljava soba nije znak lijenosti, nego – samostalnosti. Tinejdžeri žele imati kontrolu nad svojim prostorom i stvaraju osjećaj identiteta. Umjesto da stalno ulaziš u sobu i prigovaraš, dopusti im određenu slobodu u njihovom prostoru (ali neka ostatak kuće ipak ostane uredan).

Možda te zanima... Katherine Heigl se našalila: Onome tko je 'smislio' perimenopauzu i tinejdžere u isto vrijeme treba reći što ga ide Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.