Nikad nije pravo vrijeme za napustiti ovaj svijet i svoju djecu, ma koliko oni godina imali. No, postoje neke stvari koje možemo napraviti kako bismo drugima olakšali taj ostanak…
Nitko nikad nije u potpunosti spreman za onaj dan kada izgubi voljenu osobu i nitko nikad nije spreman izgubiti roditelje – ma koliko godina imali u tom trenutku. Ipak, nakon što na ovom svijetu ostanemo bez njih, mi moramo jednostavno ići dalje. Naš svijet i naš život teku dalje, a mi moramo skupiti razbijene komadiće tog života. Iako nikad ne znamo kad će doći naše vrijeme, postoje neke stvari koje možemo napraviti kako bismo onima koji ostaju iza nas olakšali skupljanje tih razbijenih komadića…
Katie Caruthers ostala je prije nekog vremena bez svoje voljene mame, a nakon što je prošla prva faza tugovanja, uslijedilo je nešto što ju je potaknulo da snimi video s pozivom za sve roditelje.
„Ako ste roditelj, preklinjem vas da ostanete i pogledate ovaj video“, podijelila je u TikTok videu. „Nije me briga koliko su vam djeca stara. Mogu biti bebe, mogu imati 50 godina. Ovo je informacija koju morate znati.“
Naime, osim što je tugovala i pokušavala proživjeti dotad najgoru traumu u svom životu, Katie se susrela s toliko pravnih stvari i raznih „papira“ o kojima je morala brinuti i koje je morala riješiti, da ju je to dodatno obeshrabrilo – ali i potaknulo da snimi video o tom što bi se sve moglo izbjeći.
„Ne krivim svoju majku što nije obavila ovo“, pojasnila je. „Bila je mlada. Ovo je bilo neočekivano. Nitko nije mislio da će se ovo dogoditi. Želim pomoći svima kojima mogu savjetima da to izbjegnu i ne dovedu djecu u tu situaciju.“
Evo koje savjete je dala Katie – 5 stvari koje je mama trebala napraviti prije nego što je umrla.
1. Opunomoćite nekog za bankovni račun
Prvo što je Katie savjetovala roditeljima jest da odu u banku i srede sve tako da u slučaju smrti, dijete ili netko drugi može platiti ili zatvoriti račun. To se u Americi naziva „plativo u slučaju smrti“, a kod nas bi to bilo opunomoćivanje po računu.
„To je u biti drugi korisnik, tako da ako umrete, sva sredstva na vašem računu idu vašoj djeci ili bilo kome koga postavite“, objasnila je. To bi moglo biti vrlo važno u slučaju smrti, posebno ako imate više novca na računu. Te podatke također treba redovito ažurirati. To je ono što je stvorilo problem Katie i bratu.
„Ono što mama nije učinila je ažurirala naše adrese u banci, tako da sam tek kad sam nazvala saznala da su nam već poslali pakete za isplatu, ali su ih poslali na pogrešnu adresu. Nikad ne bismo saznali da nisam nazvala", rekla je Katie.
2. Vodite teške, praktične razgovore
„Također ću vas moliti da vodite teške razgovore sa svojom djecom“, rekla je Katie. „Ako imate životno osiguranje, gdje su važni dokumenti, koje su lozinke za vaše računalo, vaše bankovne račune, sve.“
Katie je svjesna da to nije lako: „Nitko ne želi voditi taj razgovor: 'Ako umrem, evo što se treba dogoditi.' Morate voditi te razgovore. Brat i ja nismo imali pojma što učiniti. Učimo usput i to je grozno.“
@badwitch1126 After I recorded this, I thought of about 400 more things you can do, but these are the basics. Hopefully it can help prevent someone from having to go through this. Take care of each other🤍
♬ original sound - Katie💋
3. Podijelite podatke o životnom osiguranju
"Nemam pojma je li moja mama imala životno osiguranje“, rekla je Katie. „Ne postoji baza podataka, ne možete samo otići na web stranicu i saznati je li netko imao životno osiguranje.“
Objasnila je da je morala nazvati svaku pojedinu tvrtku i pitati ima li njezina majka policu osiguranja. Isto tako, nije lako doći do te informacije: „Neće vam se obratiti jer ne žele platiti te police životnog osiguranja.“
4. Organizirajte lozinke na sigurno mjesto
Katie je ispričala da je njezina majka „bila vrlo predvidljiva i imala je iste lozinke 20 godina, tako da sam uspjela ući na njezino računalo i prijaviti se na 90 do 95% njezinih web stranica i vidjeti s čime se moramo boriti što se tiče hipoteke, auta, računa.“
„Pobrinite se da netko u vašoj obitelji zna kako pristupiti tim informacijama“, inzistirala je.
5. Uspostavite zakladu vezanu uz oporuku
Ovaj korak možda nije baš uobičajen kod nas, ali mi bismo ga mogli pretvoriti u – napravite oporuku! Bez obzira na to koliko imovine imate, napravite oporuku. I to bez obzira na starost i zdravlje, a posebno ako imate imalo kompliciranu situaciju u obitelji, što je danas vrlo često.
Istina je da ostavinski proces može trajati neko vrijeme, kako i Katie kaže, ali ako su riješena prva četiri koraka, ovo ne bi trebalo predstavljati prevelik problem, a i funkcionira ipak malo drukčije nego u Americi.
Katie je imala problem s dugovima koji su ostali iza mame. To je isto nešto o čemu moramo voditi računa kad radimo oporuku.
„Moramo smisliti kako prodati njezinu kuću, iako je nikad nisam kupila, da otplatimo hipoteku”, rekla je. „Moramo se pozabaviti svim njezinim dugovima. Moramo se nositi sa svim tim troškovima.“
Na kraju je Katie podijelila razlog zašto je odlučila snimiti video, kako drugi ne bi morali prolaziti ono što je ona. „Osjećam se kao da mi nije bilo dopušteno ni žaliti za onim što sam vidjela i što sam doživjela i bez koga sada moram živjeti jer sam morala odmah prijeći na posao, a bilo je užasno. Znam da je zastrašujuće. Znam da je to neugodno. Nitko to ne želi učiniti, ali je nužno,“ rekla je.
Da, istina, teško je o tom razgovarati, teško je o tom unaprijed razmišljati, ali to je nešto čime možemo olakšati teške trenutke svojoj djeci. Prema tome, isplati se stisnuti zube i srediti sve to.