Rodiljna naknada i staž osiguranja...

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • neonatus

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Pozdrav svima!
    Evo mi smo malo ostali šokirani sad kad smo saznali da mi je zaručnica trudna, bilo je pomalo neočekivano , pa ni ne znamo kako funkcioniraju sve te stvari… imamo još vremena, tek smo saznali da je trudna, ali treba se pripremit i imam jedno konkretno pitanje!
    Naime, pročitao sam da rodiljna naknada iznosi 100% osnovice plaće ako žena ima 12 mjeseci neprekinutog staža (ili s prekidima 18 mjeseci u dvije godine). moja zaručnica ima (zasad na početku trudnoće) ukupno 9 mjeseci staža, ali s prekidom: odradila je prvo 5 mjeseci, pa bila nezaposlena 2 mjeseca i sad radi 4 mjeseca i radit će i dalje.
    Zanima me, možemo li za ta 2 mjeseca prekida u HZMO-u uplatiti produženo mirovinsko osiguranje i na taj način zapravo ‘spojiti staž’ kako bi za par mjeseci ostvarila taj kriterij neprekinutog staža od 12 mjeseci?
    naišao sam na ovaj članak: https://www.vecernji.hr/hrvatska/hzzo-zakinuo-trudnicu-pomogla-joj-citateljica-246246 [vecernji.hr] , ali ne znam kako je to na kraju prošlo, kakva su vaša iskustva, može li se tako to riješiti?
    hvala unaprijed na odgovorima! 

  • Avatar mono1111

    mono1111

    Broj poruka: 3142

    Prijavi adminu

    Neonatus,

    Ako tvoja žena bude radila do kraja trudnoće, znači jos nekih cca 7 - 8 mjeseci ( naravno ovisi kakav posao radi ) ostvariti će u tom slucaju i neprekidan staž od 12 mj.
    Nakon toga se otvara porodiljni i mislim da je ovaj članak vezan za porodiljnu i rodiljnu naknadu, koji se mislim otvara 45 dana prije poroda.
    A što se tiče bolovanja, tj komplikacije u trudnoći isti je zakon kao i kod rodiljne naknade.
    Ako žena planira ne raditi do kraja trudnoće, otvara bolovanje ili komplikacije u trudnoći.
    Znači to je drugo nego rodiljna naknada.
    Ako ne ostvari staž od 12 mjeseci neprekidno ili 18 mj.s prekidima ima pravo na novcanu naknadu od cca 800 kn ( dok je na bolovanju ).

    Što se tiće ovog članka nemam iskustva, to trebaš pitati u HZZO.

    Ali ako je na bolovanju u trudnoći ( makar dobivala 800 kn ) možda se svo to vrijeme provedeno na bolovanju prizna kao staž, i nakon toga ostvari pravo na puni staž. 

    To isto treba pitati u HZZO - u.

    Nadam se da sam bar malo pomogla.

    [lilypie.com]

  • neonatus

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Hvala na odgovoru!
    Nažalost, neće skupiti 12 mjeseci neprekidno ako i bude radila do pred sam porod jer je zaposlena od 17.5., prije toga je imala taj prekid od 2 mjeseca.
    Nadam se da netko ipak ima iskustva s uplaćivanjem tog produženog osiguranja…?

  • Davidov

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Pozdrav, dali ste uspjeli što? Mene zanima imamo sličnu situaciju kao vašu. Pa ako možete pomoći napisati kako se odvilo sve.

    Pejđo

  • Misa

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Pozdrav.

    Moja situacija je ovakva.

    U firmi radim 5 mj. Termin poroda je druga polovica 7 mj a radim od 12.7.

    28 dana prije termina necu imati 12 mj neprekinutog staza. Da li je tocno da nakon ostvarivanja 12 mj imam pravo traziti novi obracun?

    Za komplikacije znam da mogu koristiti od sredine 4mj.

    Placa neto mi je trenutno 4400.

    I da li ima smisla povisiti placu za cca 2000kn? Radim u obiteljskoj tvrtci pa bi trazila povisenje vec za 11mj.

  • Avatar Ofnica

    Ofnica

    Broj poruka: 1851

    Prijavi adminu

    Bok Misa!

    ovo ti je znači prvi posao, ako sam dobro shvatila? Nisi navela da si ranije radila, pa makar imala prekid. Samo da budem jasna, gleda se staž u svim firmama, a ne samo u ovoj kojoj sada radiš, da ne bi mislila da se uzima u obzir samo zadnji poslodavac.

    Da, koliko ja znam, imaš pravo tražiti novi obračun nakon 12 mjeseci. Ja bih osobno tražila povećanje plaće jer bi ti bilo dobro da ti se za onih prvih 6 mjeseci porodiljnog poveća naknada (koja je 100% od prosjeka neto plaće), a i da ti naknada za drugih 6 mjeseci bude što veća moguća (čak i do max. 4000 koliko najavljuju da će biti prema novom zakonu).

    Nisam skužila ovo što pričaš: “Za komplikacije znam da mogu koristiti od sredine 4mj.”
    ne znam zašto misliš da ne možeš ići i ranije. Ako si na kompikacijama, doktori obično otvaraju porodiljni 45 dana prije termina, a ne 28 - a to je bolje za trudnicu jer to znači da tih 45 dana prije termina već može imati veću naknadu. 28 dana prije termina se obično otvara porodiljni za trudnice koje žele raditi do zadnjeg. ali opet i njima dr. može otvoriti porodiljni 45 dana ranije. (zakon propisuje riječ MOŽE, dakle, izbor je na tebi i doktoru, ali svaki doktor će ti otvoriti porodiljni ovih 45 dana ranije)

    Ti na komplikacije možeš ići već danas ako ti doktor želi napisati, samo što će ti naknada tada biti 830 kuna jer nemaš ispunjen uvjet neprekinutog staža. Sve dok nemaš ispunjen uvjet staža od 12 mjeseci neprekinuto, taj iznos naknade ti ne može biti veći.

    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • Misa

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Radila sam i prije ali sam do 2015 u 5 mj bila na porodiljnom. Pa nekih 4 mj u skoli i tad smo cekali da zavod odobri zaposlenje u firmi jer smo isli preko nekog natjecaja za sufinanciranje.

    Generalno s prekidima nemam 18 mj u zadnje 2 god. Proslu trudnocu sam bila kao nezaposlena… Tako da te obracune nikako ne zelim.

    Isto tako nadam se da necu morati na komplikacije prije nego budem imala 9 mj neprekidno jer 800kn je mizerija u odnosu na 4000. Meni nista ne znaci jer sam poslom vezana uz slanje mailova i telefoniranje koji ionako obavljam od doma.

    Kopka me to sto cu imati 12 mj neprekinutog a u to vrijeme cu imati i 17 mj s prekidima, dva tjedna prije termina poroda. A obavezni porodiljni moram otvoriti 28 dana ranije. A razlika 2000kn i 4000 mi opet velika.

    I zanima me da li oni istrazuju ako si sad ja dignem placu da smo to napravili bas zbog trudnoce. Mislim zasto ne dobivati vise ako mogu a opet nebi htjela sankcije.

  • Avatar Ofnica

    Ofnica

    Broj poruka: 1851

    Prijavi adminu

    Misa


    Radila sam i prije ali sam do 2015 u 5 mj bila na porodiljnom. Pa nekih 4 mj u skoli i tad smo cekali da zavod odobri zaposlenje u firmi jer smo isli preko nekog natjecaja za sufinanciranje.

    Generalno s prekidima nemam 18 mj u zadnje 2 god. Proslu trudnocu sam bila kao nezaposlena… Tako da te obracune nikako ne zelim.

    Isto tako nadam se da necu morati na komplikacije prije nego budem imala 9 mj neprekidno jer 800kn je mizerija u odnosu na 4000. Meni nista ne znaci jer sam poslom vezana uz slanje mailova i telefoniranje koji ionako obavljam od doma.

    Kopka me to sto cu imati 12 mj neprekinutog a u to vrijeme cu imati i 17 mj s prekidima, dva tjedna prije termina poroda. A obavezni porodiljni moram otvoriti 28 dana ranije. A razlika 2000kn i 4000 mi opet velika.

    I zanima me da li oni istrazuju ako si sad ja dignem placu da smo to napravili bas zbog trudnoce. Mislim zasto ne dobivati vise ako mogu a opet nebi htjela sankcije.

    Tko bi to istraživao i zašto? Pa odluka je na poslodavcu da ti da i 50.000 neto ako želi, ipak je on taj koji mora plaćati sve doprinose i poreze, a vjeruj mi, to nisu uopće mali iznosi. Nitko poslodavca ne može optužiti da ti je dao veću plaću zbog prosjeka. Uostalom, zašto ti poslodavac ne bi dao povišicu?

    Pa ok, čim napuniš tih 12 mjeseci staža 2 tjedna prije poroda, odmah ideš na HZZO da ti naprave rekalkulaciju, mislim da za to nema problema…samo se raspitaj prije treba li ti što još od papira, da se u tom trenutku ne moraš šetati s trbuhom do zuba.
    A do tada ćeš na bolovanju i prvih 2 tjedna porodiljnih dobivati manje iznos, nema ti druge. A za preostali dio porodiljnog bi ti se naknada po meni trebala povećati (100% od prosjeka isplaćenih plaća za zadnjih 6 mjeseci prije nego si otišla na bolovanje).

    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • sladje13

    Broj poruka: 7

    Prijavi adminu

    molim Vas pomagajte nova sam ovdije….
     ako imam staž 01.05.2013.-07.10.2015. 02g 05m 07d. i sada sam od 1,05,2016 stalno zaposlena dali imam staž za komplikacije u trudnoći i koliko ču primat s obzirom da imam plaću 6000kn ijel imam  staž za porodiljni za punu plaću, Hvala

  • Avatar Ofnica

    Ofnica

    Broj poruka: 1851

    Prijavi adminu

    sladje13


    molim Vas pomagajte nova sam ovdije….
     ako imam staž 01.05.2013.-07.10.2015. 02g 05m 07d. i sada sam od 1,05,2016 stalno zaposlena dali imam staž za komplikacije u trudnoći i koliko ču primat s obzirom da imam plaću 6000kn ijel imam  staž za porodiljni za punu plaću, Hvala


    Bitno je da imaš ostvareni staž osiguranja u Zavodu na osnovi radnog odnosa najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine.

    Kad si planirala ići na komplikacije? Ako ideš npr. 1.1.2017 i radiš zaključno s 30.12.2016, gleda se da li od 1.1.2014 imaš ispunjen uvjet rada 18 mjeseci s prekidima. Prema mojoj računici, ti imaš 17 mjeseci i 7 dana, i fali ti još 24 dana (da si radila do 31.10.2015 taman bi imala tih 18 mjeseci).

    Možda da odeš do HZZO i pitaš jel si možeš sama uplatiti staž za tih 24 dana (odnosno nek ti točno izračunaju za koji vremenski period i koliko bi trebala doplatiti, ako se to uopće može, negdje sam čitala da može).

    U tom slučaju bi na komplikacijama imala 4257kn, prvih 6mj 6000 i sljedećih 6mj 2660 (odnosno 4000 ako se obistine najave nove ministrice).

    Ako se to ne bi moglo napraviti (samostalno doplatiti staž osiguranja), onda bi ti na komplikacijama naknada bila 830kn. U tom slučaju bi ti trebala, kad napuniš 12 mjeseci neprekidnog staža u ovoj firmi, a to će biti 1.5.2017, trebala tražiti da ti naprave novi obračun da ti se naknada poveća (bilo za komplikacije, bilo za rodiljnu naknadu). Tada, nakon novog obračuna, za vrijeme porodiljnog bi ti se naknada trebala dignuti na tvojih 6000 (a možda čak i naknada za vrijeme komplikacija ako ćeš roditi tek na ljeto).

    Nisi napisala niti kad planiraš na komplikacije niti kad ti je termin za roditi pa mi je malo teško pretpostavljati datume i napisati kad bi se što moglo ostvariti.

    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.