Prednosti prirodnog porođaja

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar mmama2

    mmama2

    Broj poruka: 3310

    Prijavi adminu

    mlesic4


    Moj 1. porod (prije 20 godina) je bio u bolnici, ali potpuno prirodan (mislim, bez dripa, jer zato Bogu hvala nije bilo vremena ) i ostao mi je u sjećanju kao jedno predivno iskustvo. Nisam ni znala da rađam. U 5:30 ujutro počeli su prvi trudovi, ali nisu mi bili bolni (više kao kod menstruacije) i nisam bila sigurna da li su to uopće trudovi, ali koncentrirala sam se na disanje i valjda je to doprinijelo tome da sam kroz njih tako lako prolazila. Iako je bilo još 10 dana do termina, mama mi je rekla da zovem hitnu, jer sam u trudnoći imala malo problema (bila sam 2 prsta otvorena). U autu sam već imala trudove za izgon, ali ja sam stalno mislila da mi se kaka , tako da nisam tiskala nego stiskala. Molila sam Boga da brzo stignemo iz Pazina do Rijeke, kako bih mogla ići na wc. Kad sam došla u rodilište bila sam otvorena 10 centimetara. Dali su mi klistir i poslali me u wc, a ja sam bila sretna što se napokon mogu olakšati. Hvala Bogu da malena nije upala u wc školjku! Kod prvog tiskanja u wc-u puknuo mi je vodenjak i viknula sam to sestri, a ona mi je rekla da mi je to sigurno klistir iscurio. Hvala Bogu, nakon minutu je stigao doktor i pitao gdje sam ja. Rekao je da me odmah odvedu na stol. Ja više uopće nisam imala potrebu za tiskanjem, ali babice su mi rekle kad moram tiskati i za 2-3 truda malena je bila vani.  Nisam ni osjetila kad je izišla. Samo sam vidjela da su je digli u zrak i nisam mogla vjerovati da je sve tako brzo bilo gotovo. Imala je 50 cm i 3300 g. To je bilo u 8h, znači samo 2 i po sata od početka trudova, što je neobično za prvorotku.
    Druga curica je isto došla 11 dana prije termina. Navečer sam malo krvarila i muž me odveo u rodilište. Bila sam otvorena svega 2 cm i doktorica je rekla da neću tako skoro roditi, jer nisam još imala trudove i da dođem za 2 dana. Budući da sam prvi put skoro rodila u autu, muž je zamolio doktoricu da me ostavi u bolnici. U 5 ujutro sam osjetila prve lagane trudove, ali svaki put kad bi sestra došla u sobu meni bi trudovi prestali i ona mi nije vjerovala da ih imam. Ja sam se lijepo šetkala po hodniku, koncentrirala se na disanje i veselila se skorom dolasku svoje bebice. Nakon 2 sata osjetila sam da su trudovi onakvi kakve sam kod prvog poroda imala u autu i opet sam zvala sestru. Naravno, trudovi su opet prestali :D:D. Sestra me stavila na aparat koji mjeri jačinu trudova. Čak mi ni on nije vjerovao! Sestra je rekla da imam slabe trudove i da ću ako Bog da roditi do navečer. U 7:30 sam inzistirala da mi pozovu doktoricu. Pregledala me i bila sam otvorena 9 cm. Baš se iznenadila, budući da mi je večer prije rekla da dođem za 2 dana i rekla je da joj je drago da je poslušala mog muža, koji me očito poznaje bolje od nje. Smjena joj je trebala završiti za pola sata i odlučila je da me do tada porodi. Zbog toga mi je dala drip i to mi je bilo jedinih 10 bolnih minuta poroda, jer su trudovi dolazili brzo jedan za drugim i nisam se mogla dobro nadisati, ali za 10 min je sve bilo gotovo.
    Zato bih uvijek izabrala prirodan porod bez dripa, a to ću savjetovati i svojim kćerkama!

    totalna inspiracija, odlična priča i nadam se da moj drugi porod bude kao tvoj prvi.. disanje, disanje i disanje….

    url=https://lilypie.com [lilypie.com]]
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • Anita12

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Prirodni porod, to je utopija u mojem primjeru. Pripremala sam se na prirodni porod, citala, vjezbala pokusala razgovarati s bolnickim osobljem o tome. Tada mi se cinilo da je to moguce, bar su nam na trudnickom tecaju govorili o mogucnosti odabira polazaja za porod, komunikaciji s babicom i lijecnikom. Kada je dosao dan D nista od toga nije bilo. Kakva komunikacija, otvorena dva prsta vec sam bila u radjaoni gdje su mi na svakih sat do dva pojacavali dozu dripa. S djetom i sa mnom je bilo sve u redu, nije bilo potrbno inducirati porod ali bila je subota navecer, valjda je to nekome bio dovoljan razlog. Bojala sam se, bolovi su bili neizdrzivi da nije bilo muza uz mene bila bih do kraja izbezumljena. Na svakih sat do dva dolazila je doktorica dajuci mi novu dozu dripa ili me grubo pregledala uz fizicko pospjesavanje otvaranja. Bilo je to u osjeckoj bolnici i meni je kao prvoj rodilji bilo odvratno 8 satno iskustvo sve dok mi nisu moga andjela stavili na prsa. Ni danas ne znam da li je epziotomija bila nuzna ili ne. Uglavnom zbog rane i ogromnih hemeroida nisam mogla sjediti mjesec dana. Voljela bih na drugom porodu imati opustenu situaciju, da se osjecam sigurno uz normalno, blago vodstvo da porod bude lijepo i nezaboravno iskustvo gdje cu prirodno i spontano docekati svoju bebu.

    Anita

  • Avatar zvoncica1010

    zvoncica1010

    Broj poruka: 19

    Prijavi adminu

    lidija87


    Ja jos nemam djece, ali nadam se da ce se to uskoro promijeniti.  Inace, sve sto znam o porodajima, znam iz literature koju citam, ali moram priznati da sam jako znatizeljna kako ce to u mom slucaju izgledati. Prednosti samog prirodnog porodaja su velike. Vjerujem da je poseban osjecaj poroditi se bez lijekova i nepotrebnih intervencija. Na taj nacin rodilja puno jace osjeca kontrolu nad svojim tijelom i svojim djetetom. Ne bih voljela da mi se radi epiziotomija jer sam citala o prednostima i manama tog postupka. Kazu da dijete poslije prirodnog porodaja bude mnogo aktivnije, budnije i spremnije za sisanje za razliku od umora i mlohavosti koje bude kod drugacijeg poroda. Prvi kontakt majke i djeteta, pogled ocima mora biti poseban. Brzo se upoznaju, a dijete bude spremnije i za brze prihvacanje dojke. 
    Citala sam mnogo o iskustvima majki rodilja i moram priznati da sam se na mnoga iskustva zgrozila. Zene su prakticki prisiljene uzimati lijekove, poroditi se puno prije nego dijete samo odluci van iako je sve u redu sto meni apsolutno nema smisla i to iz razloga koji nemaju veze s rodiljom nego zeljom lijecnika da se to "sto prije obavi". Na nekim stvarima se stedi, ne postuje se plan rodilja, njihova zelja postaje nebitna i slicno. Naravno da zelim dijete roditi na sto normalniji prirodniji nacin i voljela bih koristiti minimalno lijekove i intervencije doktora, a naravno da mi je u svakom slucaju najvaznije da dijete i ja na kraju budemo dobro.


    Lidija87 - imamo  ista “iskustva” .. Ja također nemam djece (još) , ali to će se za manje od  5 mjeseci promjeniti, sve što znam su iskustva bliskih ljudi i ljudi s foruma koje neprestano čitam.. Iskreno, jako me strah bezobraznog i bezobzirnog osoblja , pa sam se ,umjesto da rodim u matičnom gradu (Split), odlučila na rodilište u Rijeci (unajmljeni apartman i po sadašnjim informacijama odlično osoblje) .. Ugl. prirodni porod je za mene relativna stvar , po meni postoje vaginalni porod i carski rez (ja sam se odlučila za ovaj prvi , ALI uz pomoć epiduralne ) . 
    S obzirom na iskustva drugih roditelja,  moj muž i ja odlučili smo se da i “jača polovica” prisustvuje porodu, smatramo da je to iskustvo koje trebaju doživjeti oba roditelja ,ali i iz “tehničkih” razloga u smislu da on bude onaj koji će zaštiti moja prava i želje onda kad ja ne budem mogla , kao i naše dijete nakon poroda. U svakom slučaju , nadam se da će sve proći u redu, da ćemo izgurati do kraja i da ćemo napokon vidjeti našu malu pahuljicu i uživati s njom  

  • Avatar Dada32

    Dada32

    Broj poruka: 397

    Prijavi adminu

    zvoncica1010



    …… U svakom slučaju , nadam se da će sve proći u redu, da ćemo izgurati do kraja i da ćemo napokon vidjeti našu malu pahuljicu i uživati s njom   ….

    Mi smo isto razmišljali o drugim rodilištima, ali sam po forumima uvidjela da je stanje uglavnom svuda isto: ima i dobrih i loših ljudi svuda. A kad god se radi o onome “moraš imati sreću”, treba “naletjeti na pravu smjenu” itd. to me samo dodatno obeshrabruje jer ja nikad u životu nisam “imala sreću” niti “naletjela” na nešto da mi se poklopi: ili sam se sama izborila za nešto ili mi je pošlo po zlu pa sam preživjela. I tako se ni sad ne nadam da se ne razočaram. 

    Uvjerila sam se nedavno da ni u Zagrebu stanje nije dobro, kad moja frendica  koja je med. sestra nije u svojoj matičnoj bolnici mogla dobiti epiduralnu jer su oni na kraju mjeseca bili bez tih katetera i uglavnom bez ikakvih sredstava jer ih potroše već do 15. A često se i dogodi da nije u rodilištu (tj. rađaoni) najgore nego te ponize i izvrijeđaju u sobi (iz raznih razloga, kod nas npr. zbog potrebe za pomoći pri dojenju).

    Ja ti želim da sve prođe dobro, da izdržiš, da te muž podrži i da vaša bebica bude zdrava! 
    (a ako ti itko išta bezobrazno kaže -vrati istom mjerom.  )

  • Avatar zvoncica1010

    zvoncica1010

    Broj poruka: 19

    Prijavi adminu

    Dada - hvala tiii :)   Ma jooj, ne spominji, i ja sam se svega naslušala, npr bolnice prijatelji djece i famozni rooming in - iskreno, sve je to super, al negdje pretjeruju, npr kad žena dugo rađa i ne ide sve glatko, nakon svega joj treba odmora (barem par sati sna da dođe k sebi) , a osoblje forsira da beba bude u sobi uz mamu - grozno!  I dojenje i pomoć pri dojenju, uff o svemu ima 105 priča , ali vidjet ćemo.. trudim se ne zamarat s tim dok ne dođe moment..:)

  • Lica

    Broj poruka: 4

    Prijavi adminu

    Znaci nisam luda, jer nikad nikom nisam imala hrabrosti reci kako mi je porod bio zapravo užitak, skoro pa isti osjećaj kao i seksualno iskustvo. Razlika je u tome sto je bolilo jako, pa te hvata strah sto slijedi, ali kad odmaknes taj strah i kažeš sam  sebi bas me briga umrijet neću, bit će sta bude. Tada se prepustim tom prirodnom toku poroda, slušam doktora i povezem se s povjerenjem s njim. Te  uz bubnjeve bolova osjećam laganu violinu blaženstva i euforije. Doktor kaže kada ti je trud tiskaj, dva tri truda i eto ga  moj dječak se rodio. Sreća najveća, ja i beban mi na prsima kao da smo na oblaku, lebdimo bez bolova,  olakšanje jer je sve zavrsilo. Ne vjerujem sama sebi da mi je zapravo užitak bilo rodit, jesam li ja luda kome je užitak da ga boli, zato tu lijepu stranu poroda totalno zanemarim jer mislim da je niko neće shvatit. To sam doživjela  na drugom porodu da sam odmah poželjela još rodit, treće sam rodila na stolcicu,  a  sad čekam četvrto 
    P.S: prvi porod je bio užasan dug, dugo na dripu, puuuno sivana i pola godine nisam bila sva svoja tj. u šoku, razlika od drugog poroda nebo i zemlja.

  • Avatar Klokanica

    Klokanica

    Broj poruka: 649

    Prijavi adminu

    Dragi čitatelji, hvala vam na sudjelovanju u nagradnom natječaju!
    https://klokanica.24sata.hr/trudnoca/porodaj/orgazmicki-porodaj-i-to-je-moguce-1714 [klokanica.24sata.hr]
    Dobitnici knjjige tjedna 'Prirodan porođaj u izdanju Mozaik knjige su Dada, Boba i silvijaa
    Čestitamo dobitnicima, a oni će biti obaviješteni i putem e-maila.
    Pozivamo vas da nam i dalje pišete koje su za vas prednosti prirodnog porođaja, a vaše odgovore objavit ćemo u našoj temi s foruma!

  • Avatar Tina0208

    Tina0208

    Broj poruka: 2756

    Prijavi adminu

    cestitam sretnim dobitnicama…

    Laura 21.08.2014 :-*

  • Avatar Boba10

    Boba10

    Broj poruka: 154

    Prijavi adminu

    Hvala od !

    Boba

  • Avatar MarijaŠ

    MarijaŠ

    Broj poruka: 1925

    Prijavi adminu

    Čestitke sretnim dobitnicama! 

    Krešimir 19.08.2014. <3

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.