Prava za nezaposlene trudnice i rodilje

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar MarinaMery

    MarinaMery

    Broj poruka: 42

    Prijavi adminu

    Pozdrav svima? Muž i ja se vodimo kao nezaposleni. Zanima me kakva prava imaju trudnice i nakon poroda.

    Rodiljna naknada od nekih 1600kn nakon rođenja pa godinu dana. 

    Ima li doplatak, pomoc od grada, opcine? 
    Nasla sam jos i ovo:
    U zakonu o socijalnoj skrbi (NN73/97) (izmjene i dopune NN 27/01, 59/01, 82/01,103/03, 44/06, 79/07)

    članak 15. 

    (1) Pravo na stalnu pomoć može ostvariti samac ili obitelj koji nemaju sredstava za uzdržavanje u visini utvrđenoj u članku 16. ovoga Zakona, a nisu ih u mogućnosti ostvariti svojim radom ili prihodima od imovine ili na drugi način.

    (2) Stalna pomoć ostvaruje se u novcu ili u naravi. 

    članak 16.

    (1) Osnovicu na temelju koje se utvrđuje visina stalne pomoći određuje Vlada Republike Hrvatske (sada iznosi 500kuna)

    (2) Visina pomoći za uzdržavanje utvrđuje se u postotku od osnovice iz stavka 1. ovoga članka i iznosi za:

    1. samca 100% osnovice,

    2. obitelj za:

    -odraslu osobu 80% osnovice,

    -dijete do 7 godina 80% osnovice,

    -dijete od 7 do 15 godina 90% osnovice,

    -dijete od 15 do 18 godina 100% osnovice.

    (3) Iznosi utvrđeni prema stavku 2. ovoga članka povećavaju se ako je korisnik:

    - potpuno radno nesposobna odrasla
    osoba koja živi sama za 50% osnovice,

    - potpuno radno nesposobna odrasla
    osoba koja živi u obitelji za 30% osnovice,

    - trudnica nakon 12 tjedana trudnoće i
    rodilja do 2 mjeseca nakon poroda za 50% osnovice,

    - dijete samohranog roditelja za 25% osnovice. 

    ali najbolje je otići u nadležni czss i prikupiti sve informacije. jer ako ne ostvaruješ uvjete za stalnu pomoć možda imaš pravo na jednokratnu pomoć.

    članak 40.

    Jednokratna pomoć može se odobriti samcu ili obitelji koji, zbog trenutačnih okolnosti (npr. rođenja djeteta, bolesti ili smrti člana obitelji, elementarnih nepogoda ili drugih nevolja), prema ocjeni centra za socijalnu skrb, nisu u mogućnosti djelomično ili u cijelosti zadovoljiti osnovne životne potrebe.

    članak 41.

    (1) Jednokratna pomoć odobrava se u novcu ili u naravi.

    (2) Jednokratna pomoć odobrava se u naravi u slučaju iz članka 28. ovoga Zakona.

    članak 42.

    (1) Jednokratna pomoć može se odobriti do iznosa koji podmiruje potrebu.

    (2) Ako za podmirenje potrebe iz stavka 1. ovoga članka treba osigurati iznos veći od trostrukog iznosa osnovice iz članka 16. stavka 1. ovoga Zakona, centar za socijalnu skrb dužan je pribaviti prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi.

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    Jesi  li radno sposobna osoba mjesec dana nakon što rodiš? Trebala bi poći u zavod i raspitati se. Meni su rekli da dobijem od grada 2000 kuna jednokratno a do djetetove prve godine kao nezaposlena 1600 kuna ako se ne varam. I treba se prijaviti do mjesec dana otkad rodiš inače gubiš pravo. Dakle rok je mjesec dana !

  • Avatar MarinaMery

    MarinaMery

    Broj poruka: 42

    Prijavi adminu

    Nisam prijavljena na birou. Ne znam ima li czss veze s time ili je odvojen.

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    Ako nisi prijavljena na birou onda neces moci dobiti novce. Tako je meni receno na birou jer su me bili ,,obrisali,, iz sustava jer se jedan mjesec nisam javila( tj jesam mailom ali oni ga nisu zaprimili bili) pa sam se morala ponovno prijavljivati.

    Meni je rekla da ja moram po potvrdu s biroa i s tom potvrdom u zavod za zdravstvo i sve te papire tamo predati i onda cekati rjesenje…

    Od prestanka radnog odnosa imas 30 dana za prijavu na biro. Probaj otici do njih mozda ima neka rupa u zakonu s obzirom na cijelu situaciju….

  • Avatar MarinaMery

    MarinaMery

    Broj poruka: 42

    Prijavi adminu

    Sukladno Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama možete ostvariti pravo na novčanu pomoć za vrijeme korištenja  rodiljne i roditeljske brige za novorođeno dijete ako ispunjavate ostale uvjete, a to su: da ste zdravstveno osigurani, hrvatski državljanin, da imate prebivalište u RH u trajanju od najmanje 5 godina,  da izvršite prijavu na zdravstveno osiguranje za novorođeno dijete.
    (ako ispunjavate navedene uvjete pravo ćete ostvariti iako se ne vodite u evidenciji nezaposlenih osoba HZZZ.) Nakon rođenja djeteta javite se u roku od 30 dana u nadležnu Područnu službu Zavoda radi podnošenja zahtjeva za priznavanje prava.

    Marija Vrkić, dipl. iur.

    Rukovoditelj odsjeka za zdravstveno osiguranje

    Mene zanima da li možemo muž i ja dobivati naknadu za nezaposlene ne socijalnog? I da li nakon 12.tjedana trudnoće ne socijalnog?

  • Avatar MarinaMery

    MarinaMery

    Broj poruka: 42

    Prijavi adminu

    MarinaMery


    Sukladno Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama možete ostvariti pravo na novčanu pomoć za vrijeme korištenja  rodiljne i roditeljske brige za novorođeno dijete ako ispunjavate ostale uvjete, a to su: da ste zdravstveno osigurani, hrvatski državljanin, da imate prebivalište u RH u trajanju od najmanje 5 godina,  da izvršite prijavu na zdravstveno osiguranje za novorođeno dijete.
    (ako ispunjavate navedene uvjete pravo ćete ostvariti iako se ne vodite u evidenciji nezaposlenih osoba HZZZ.) Nakon rođenja djeteta javite se 

    Mene zanima da li možemo muž i ja dobivati naknadu za nezaposlene od socijalnog? I da li nakon 12.tjedana trudnoće?

    pišem preko mob.pa je sve usporeno

  • Avatar Bljubica

    Bljubica

    Broj poruka: 423

    Prijavi adminu

    šta nemamo već temu i za to?



    [tickerfactory.com]

  • Avatar MarinaMery

    MarinaMery

    Broj poruka: 42

    Prijavi adminu

    Htjela sam odvojiti nezaposlene trudnice, koje nemaju primanja.

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    Ja ne znam. Ja sam to rekla ovoj svojoj jer sam bila ljuta sto me tlace da se prijavim na biro kad mi nikad nisu nasli posao a nece pogotovo sad kad sam trudna pa mi je ona rekla da onda necu moci dobiti tu naknadu. Ne bi mi valjda lagala… Ne znam,zaista.

    U svakom slucaju sretno!!

  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    I bas javi kako je proslo.

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.