Herpes u trudnoci

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • ajsa

    Broj poruka: 16

    Prijavi adminu

    Pozdrav..
    Da li se neko susretao sa ovim.. trudna sam 16 sedmica, i vec 2 mjeseca imam na straznjici na lijevoj strani neki krug na pocetku je bio mali, ali se posle prosirio i imaju kao neke crvene tackice u tom krugu. Isla sam redovno na kontrolu i doktorica mi nikad nije nista rekla za to, pa sam mislila da nije nije nista strasno. Medjutim na jucerasnjem redovnom pregledu, pogledala je dole i rekla ti imas herpes, i izasla iz prostorije gdje je vise nisam vidjela uopste. Izasla sam na recepciju i poslali su me u cekaoni. Prozvali su me ponovo i sestrica mi je dala recept za tablete i rekla kako da pijem, ne objasnivsi nista. Ni koja vrsta herpesa ni da li je opasan po plod. Ja sam u tom momentu bila nesto pogubljena da je nisam uspjela ni pitati, narocito kako je ona brzo zavrsila razgovor i otisla drugim pacijentima koji cekaju. Onda dodjem kuci i citam o herpesima. A najvise mi izbacuje o genitalnom herpesu i kako je on jako opasan po plod ako se dobije prvi put u trudnoci. A ja sam ovo prvi put dobila bas. Sledeci pregled imam za nesto vise od 3 sedmice i mislim da cu izluditi do tad. Da li bi ovo stvarno mogao biti genitalni herpes ili sta bi vec moglo biti? Nazvala bih je al kad god nazovem ih nikad nemaju vremena, uvijek su u nekoj zurbi samo ako je hitno onda ce te primiti onako jedva. Ali ako nazovem i kazem da zelim samo razgovor da mi se objasni sta je ovo, nema sanse da ce me primiti.

  • Avatar Barbi30

    Barbi30

    Broj poruka: 200

    Prijavi adminu

    Pozdrav, zna biti slučajeva da su žene imale u krvi pozitivan nalaz na prisutnost genitalog virus herpesa a da im na koži nikada nije izbio. Da li si ikada imala herpes simplex  (usne,nos)?
    Moja preporuka je da napraviš TORCH pretragu putem krvi jer se njom otkriva trenutna prisutnost aktivnog herpesa i prisutnost prijašnje aktivacije istog. 

    👩1990 dg PCOSlike
    🧔1988 oligoasthenozoospermia

    Vinogradska
    09/22 IVF/ICSI
    Baby boy 💙-08.06.2023.

  • ajsa

    Broj poruka: 16

    Prijavi adminu

    Da, cesto imam herpes na usni, od pocetka trudnoce sam imala 2 puta vec. 
    Imam pregled za 3 sedmice i jedino mi preostaje cekati. Da li ginekolog radi taj test ili gdje ga mogu obaviti?

  • ajsa

    Broj poruka: 16

    Prijavi adminu

    Anchyyyy

    ajsa

    Da, cesto imam herpes na usni, od pocetka trudnoce sam imala 2 puta vec.
    Imam pregled za 3 sedmice i jedino mi preostaje cekati. Da li ginekolog radi taj test ili gdje ga mogu obaviti?

    Za to ti treba dati ginekolog uputnicu, posto ti je rekla da imas herpes nazovi ti nju i trazi da ti dan uputnicu za TORCH jer ce se vidjeti na nalazu dali je herpes trenutno aktivan…
    Ne znam odakle si pa ti ne mogu pomoci da ti kazem gdje se vadi ali pitaj ginekologi, kada dodu nalazi ako pokazu da imas herpes neka ti da adekvatnu terapiju koju je sigurna za trudnocu i da vidis s njom kako ce biti kod poroda, znaju slati i na carski jer se moze beba zarazi putem vaginalnog poroda.
    Sretno


    Moracu je nazvati i traziti. Ona mi je vec dala aciclovir tablete da pijem. Ali voljela bih da se testiram za svaki slucaj da znam sta je. 
    Nije mi jasno samo ili prije nisam primjecivala ovo, ili stvarno nisam imala, ovo je prvi put eto da znam da ga imam, a koliko znam prenosi se iskljucivo sexualnim putem, a ja u trudnoci od pocetka nisam imala sex zbog komplikacija vec od 5 sedmice.. Jedino ako mi je bilo u krvi ali nije bio aktivan.. zbunjena sam skroz

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.