Ljubiti dijete u usta za jedne je predivan čin iskazivanja nježnosti i ljubavi, za druge neobičan, pa čak i odbojan
Ljubiti dijete u usta za jedne je predivan čin iskazivanja nježnosti i ljubavi, za druge neobičan, pa čak i odbojan. Što kaže znanost o poljupcima između majke i djeteta, saznajte u nastavku.
Nježni poljupci su najljepši izraz ljubavi i privrženosti prema drugoj osobi. Iako su poljupci u čelo, obraze ili ruke djeteta potpuno prihvaćeni, mnogi roditelji nikad ne ljube svoju djecu u usta i tu naviku smatraju čudnom i odbojnom.
Žene koje pate od parodontalnih bolesti i inače imaju rizik od prijevremenog porođaja i rađanja djeteta manje porođajne težine. To, dakle, znači takve bolesti mogu imati negativan utjecaj na novorođenče, a lako se prenose i slinom.
Uz to, i znanost ima svoje mišljenje o takvim poljupcima između mame i djeteta. Tako Američka akademija za parodontologiju savjetuje mamama da, ipak, izbjegavaju ljubljenje beba u usta jer u ustima novorođenih beba nisu prisutne bakterije koje uzrokuju propadanje zuba i parodontalne bolesti, a mogu se prenositi jednostavnim poljupcem u usne. Naime, kada ta bakterija dođe do djetetovih usta, ona počinje pretvarati šećer iz hrane i pića u kiselinu koja uništava zube.
Zato Akademija tvrdi da, čak i ako samo jedan član obitelji pati od parodontalnih bolesti, podložni su im svi članovi jer se slina prenosi ljubljenjem, dijeljenjem pribora za jelo, kašljanjem, kihanjem i slično.
Mama upozorava: Nemojte ljubiti bebe!
Opća akademija stomatologa tvrdi da se ljubljenjem može prenijeti i do 500 različitih vrsta klica, uključujući i one koje uzrokuju bolesti desni, a samo jedan poljubac između roditelja i djeteta može prenijeti bolest desni.
Iako i odrasli koji se ljube u usta mogu međusobno prenijeti klice, djeca su znatno osjetljivija jer još uvijek nemaju razvijen imunološki sustav.