Beba Mama poslije poroda 29. siječnja 2015.

Savjeti za preživljavanje za neispavane mame

beba majka spavanje
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Mnoge nove mame nađu se u kaotičnom stanju jer nas nitko ne može u potpunosti pripremiti na sve promijene nakon dolaska bebe. Trebate li ispuniti ideal 'savršenog roditelja' i kako se nositi s neprospavanim noćima?

Majka sam dvoje djece i mogu slobodno izjaviti da sam i nakon tri godine i dalje neispavana. Sjećam se kad sam se vratila iz bolnice sa sinom. Izgubljena, nisam imala pojma što radim. S kćeri je bila drugačija situacija, sve mi je već bilo poznato. Znala sam da će sve to proći, da je normalno da sam umorna i da imam promjene raspoloženja. Kad bi sin išao spavati, išla bih i ja. Čim mi je glava dotakla jastuk, čvrsto sam spavala. Mislim da sam čak nekad zaspala i prije njega. Svaka dva sata na rasporedu je bilo vrištanje i nošenje po sat vremena da bi spavao dva sata. Nisam više znala tko mi glavu nosi dok nisam prestala prati suđe, usisavati i čistiti kupaonicu dok on spava, i počela spavati s njim. Kad je došla kći, kao da sam postala otpornija. Trebalo mi je manje sna, ali je i ona puno bolje spavala. Prespavala je cijelu noć prvi put kad je imala samo 4 mjeseca. I to blagostanje je trajalo do njenih devet mjeseci kad su zubići počeli rasti. Sin sad ima 3,5 godine, a kći će uskoro napuniti dvije. I još uvijek nismo uspjeli svi skupa prespavati noć u komadu.

Sve nove mame moraju biti svjesne da će prvih par mjeseci biti kaotično i da to nije pravo vrijeme da pokušate ispuniti nerealni ideal 'savršenog roditelja'. Ne morate osjećati pritisak da kuća bude bez mrlja i prašine i da su obroci kuhani tri puta dnevno, pa čak možda ni svaki dan. Dok se hormoni ne ustabile i ne prestanu promjene raspoloženja, priznanje da vam treba pomoć može vam omogućiti da se odmorite i usredotočite na dragocjene trenutke sa svojim djetetom.

majka beba krevetić | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

"U radu sa ženama u babinju primjećujem da postoje faktori koji utječu na lakše i brže povezivanje majki s djetetom. Jedan od najvažnijih su svakako naša očekivanja. Činjenica jest da su naša očekivanja produkt iskustva ili pak ideje o tome kako bi nešto trebalo biti. Ako smo roditelji prvi put, naša očekivanja vezana su uz ideju, a ne stvarno iskustvo. Ta ideja ponekad nije realna te je pitanje kako se nosimo sa tim razočarenjem", komentira Lina Đulvat, psihoterapeutkinja iz Psihološkog centra Razvoj. Ako je prošlo dosta vremena od kad se niste dobro odmorili zaspat ćete brže, spavati čvršće i bolje se odmoriti i osvježiti i s manjim brojem sati koje spavate. Čak i 20 minuta čini veliku razliku kad ste neispavani. "Voditi brigu o sebi je ključ", kaže Pinky Mckay, poznata australska savjetnica za dojenje i autorica priručnika za roditelje. “Kada su vam potrebe namirene, lakše se možete nositi s teškim noćima. A kad vam je posebno teško nositi se s tim, možda su vam razina magnezija i željeza u krvi niske pa je i to nešto na što trebate obratiti pažnju."

Znakovi da vam nedostaje sna

Znakovi da vam kronično nedostaje sna lako su prepoznatljivi: izuzetno ste umorni, prgavi i burno reagirate, nespretni više nego inače, dezorijentirani, preosjetljivi, imate problema u komunikaciji, teško se koncentrirate ili ste više ili manje gladni nego inače. Prepoznavanje znakova neispavanosti pomoći će vam da se nosite s njom. Osjećaj je puno gori nego uobičajeni umor.

Nakon četiri ili pet noći isprekidanog sna, osjećat ćete se neispavani. A s novorođenčetom, možete očekivati ​mjesece s manje od četiri sata neprekidnog sna. Nedostatak sna narušava i imunološki sustav čineći nas podložnijima bolestima te često dovodi i do povećanog apetita i sporog metabolizma.

"Majke podcjenjuju važnost dovoljno sna. Nedostatak sna utječe na našu sposobnost normalnog funkcioniranja. Vjerojatnije je da ćete raditi greške kad ste neispavani", kaže za WebMD Jodi A. Mindell, profesorica psihologije. "Majke trebaju biti spremne na buđenja svake noći i planirati sukladno tome te ići ranije u krevet. Ako vas dijete nije probudilo tu noć, dobili ste malo više sna. A ako je, bar ste bili pripremljeni."

Savjeti kako se nositi s neispavanošću

Spavajte kad dijete spava, savjet je koji ste zacijelo već čuli. I jedan od najboljih savjeta koje ćete čuti. "Vrlo je primamljivo obavljati kućanske poslove, prati posuđe, rublje i čistiti podove dok beba spava. No, najbolje je prihvatiti da je vaša kuća prljava i neuredna i ići na spavanje jer jednom kad se beba probudi, i vi morate biti budni", kaže doktorica Margaret Park s Rush University Medical Center iz Chicaga.

beba spava | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Nemojte se brinuti hoćete li čuti uplakano dijete ako zaspete. Bez brige, svaka majka čuje svoje novorođenče.

Probajte prilagoditi noćno hranjenje svojim potrebama. Ako dojite, probajte naučiti dojiti u ležećem položaju. Mnoge majke smatraju to opuštajućim polažajem, posebno tokom noći. Ako je vaše dijete na adaptiranom mlijeku, imajte spremne bočice s vodom zagrijanom na sobnoj temperaturi i  potrebnom količinom formule za hranjenje. Ako smanjite noćna dizanja i odlaske u kuhinju, gubit ćete manje energije.

Nemojte se bojati tražiti pomoć. "Promjene raspoloženja nakon poroda su najčešće normalna i uobičajena pojava. Dolazak novog bića zahtjeva prilagodbu koja iziskuje vrijeme. Angažirajte nekog iz obitelji koji bi mogao biti uz vas te vam pomoći obavljati kućanske poslove i kuhati. Imat ćete više vremena za povezivanje s djetetom. Također, takva vam osoba može pomoći i oko djeteta u prvim danima kako bi se mogli odmoriti i posvetiti malo sebi", savjetuje psihoterapeutkinja Lina Đulvat iz Psihološkog centra Razvoj.

I tome će doći kraj. Neprospavane noći neće zauvijek trajati. Jedno jutro ćete se probuditi i shvatiti da je jutro i vaše dijete je prespavalo cijelu noć. 

Pročitajte i druge članke u specijalu "Vodič za neispavane roditelje"!

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar mamika3
    mamika3

    Moji su svi spavaci,ali ne brojim naravno prve mjesece!Koliko se sjecam sin je uhvstii ritam sa nekih 4 mjeseca,prije toga kaos!Ali bio mi je jedini pa sam mogla spavat kad spava i beba!Starija kcer je spavala od samog pocetka i s njom sam se preporodila!A ova treca ....Ako sam izguraala punih mjesec dana sa samo sat vremena sna nocu i 5-6  u jutarnjim satima onda mi fakat treba puno vise za poludit!Ona ce sad 3 mjeseca i mogu reci da ima red sta se tice spavanja!Nece uvijek navecer zaspat u isto vrijeme,ali bar znam da ce zaspati.A onaj savjet da se spava kad spava i beba,mislim da se moze okacit macku o rep!Pa nemamo svi jedno dijete

  • Alfie

    O, daaa. Bilo bi sasvim lijepo prespavati barem tri-četiri sata u komadu tijekom noći. O prospavanoj cijeloj noći da ne govorimo, to bi bio blagdan. No, za mene je to još uvijek nemoguća misija. Moj sinčić (4mj) još se uvijek budi gotovo svaka dva sata tijekom noći, a kad i zaspi često nam se u sobu ušulja i sestrica (tri i pol godine) koja onda traži svojih "pet" minuta maženja s mamom i često probudi bracu.Što učiniti? Jednostavno se trudim (a ne ide mi baš) ne opterećivati se svim onim svakodnevnim stvarima, neispeglanom rublju, neopranom suđju, zrncima prašine po ormaru i tv-u. Kad sve ovo prođe bit će dovoljno vremena za rublje, suđe, prašinu, usisavanje... Sad su oni najvažniji.

  • Suzi6

    ja sam još neispavana... moj sin iako će skoro 3 godine prespavati cijelu noć za njega je nepoznanica.. da li je već to stvar navike ili nečeg drugog ne znam, ali samo znam da su mi se sigurno prioriteti promijenili, ne treba baš sve blistati, neke stvari se i ne trebaju peglati..a ponekad zbilja zaspim prije njega

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.