Da porodiljni nije uvijek odmor, zna svaka mama. No znanstvenici su sada otišli korak dalje i pokušali otkriti kakve sve posljedice može imati dug boravak kod kuće s bebom.
Kad dođe beba, mnoge mame kažu isto: "Samo da imam još malo vremena." I zaista, duži porodiljni često se vidi kao luksuz, dragocjeno vrijeme za povezivanje s bebom, odmor od posla i oporavak tijela i uma. Ali što ako ti dodatni mjeseci slobode nose i poneki neočekivani minus?
Nedavno istraživanje objavljeno u Journal of Health Economics donosi zanimljiv (i pomalo zbunjujuć) zaključak – što je porodiljni duži, to je veća šansa da mame kasnije u životu počnu pušiti. Da, dobro si pročitala.
Istraživači su pratili više od 8.500 žena u 14 europskih zemalja i otkrili da se sa svakim dodatnim mjesecom porodiljnog odmora povećava vjerojatnost za razvoj pušačke navike za 1,2%. Ukupno vrijeme pušenja bilo je duže za prosječno 7 mjeseci, a broj cigareta po danu lagano se povećavao.
“Očekivali smo da će duži prekid karijere značiti manje pušenja, ali pokazalo se suprotno,” rekla je demografkinja Sonja Spitzer sa Sveučilišta u Beču, prenosi NewYork Post.
Zašto baš cigarete?
Istraživači pretpostavljaju da razlog leži u kombinaciji faktora: financijski pritisak, osjećaj izoliranosti, udaljavanje od posla i manjka podrške, sve to može dovesti do stresa, a stres... zna se kako neki s njim „rješavaju račun”.
Pogotovo su bile pogođene mame koje nisu imale financijsku podršku partnera, što je dodatno pojačalo stres u ionako osjetljivom periodu nakon poroda. “Dug porodiljni sam po sebi nije loš,” dodaje Spitzer. “Ali ako je bez dovoljno podrške i stabilnosti, može donijeti više brige nego mira.”
I što sad? Ne znači da bi mame trebale odmah trčati natrag na posao, nego da dužina porodiljnog odmora nije sve. Kvaliteta tog vremena, podrška koju mama dobiva i opća stabilnost u tom razdoblju čine veliku razliku.