Nacionalni tjedan dojenja u Hrvatskoj se obilježava od 1. do 7. listopada, a cilj mu je promicanje dojenja.
Dojenje je neupitno najbolje što beba može dobiti u prvim danima života, a i kasnije. Najpraktičnije je, najzdravije, najjeftinije...
Prema podacima UNICEF-a iz 2018., čak 82,7% djece u Hrvatskoj od rođenja do izlaska iz rodilišta je isključivo dojeno. Taj postotak kasnije značajno pada.
Nacionalni tjedan dojenja u Hrvatskoj se obilježava od 1. do 7. listopada, a cilj mu je promicanje dojenja. Brojne besplatne radionice i savjetovališta organizirani su tijekom ovoga tjedna kako bi pomogli majkama i educirali ih, a Zagrebačka županija priključila se gradnjom infrastrukture na javnim mjestima prilagođene potrebama dojilja. Time će nastaviti projekt postavljanja klupa za dojenje, a prva je u Hrvatsku stigla u Hum na Sutli još 2016. godine, prenosi 24 sata.
Majčino mlijeko ima brojne sposobnosti prilagođavanja potrebama djeteta - promijeni miris, okus i boju, utječe na raspoloženje te majku i dijete čuva od bolesti. Jedna od zabluda je da žene s malim grudima neće moći uspješno dojiti, no količina proizvedenog mlijeka nema veze s veličinom grudi. Stvar je ponude i potražnje - što više beba doji, više se mlijeka stvara.
Fantastični učinci dojenja:
- Štiti majku od bolesti - Majke koje doje imaju manji rizik od raka dojke, jajnika, srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i postporođajne depresije.
- I bebe su zdravije - Dojene bebe su zaštićenije od najčešćih dječjih bolesti, poput upala uha, infekcija dišnih puteva i crijevnih viroza.
- Velik dio žena, čak tri četvrtine, proizvodi više mlijeka u desnoj dojki, bez obzira na to jesu li dešnjakinje ili ljevakinje
- Mijenja se okus - Okus mlijeka mijenja se ovisno o tome što majka jede. Dijete će biti manje izbirljivo što se raznolikije majka hrani.
- Mijenja i boju - Mlijeko može promijeniti boju ovisno o tome što dojilja popije, tako da može biti i plavkasto, zeleno, žuto, ružičasto...
- Bebe okreću glavu prema mami kad su gladne jer mogu namirisati mlijeko.
- Drugačije je za dječake - Mlijeko za djevojčice razlikuje se od onoga za dječake. Ono za dječake ima više kortizola, hormona koji regulira metabolizam, a s Harvarda kažu da se razlikuje i u postotku masti, proteina...
- Ljekovito mlijeko - Nekoliko kapi majčina mlijeka izliječit će bebine zaštopane suzne kanale, probleme s kožom, ali i majčine ispucane bradavice.
- Hormoni u mlijeku - Majčino mlijeko ispušta hormone. Prolaktin i oksitocin pomažu joj da se poveže s bebom, a melatonin bebi da zaspi.
- Tekućina - Čak 87 posto mlijeka je voda pa dojena beba ne treba dodatnu tekućinu.
- Dojenjem se troši od 500 do 600 kalorija na dan pa mame mršave i da ništa drugo ne poduzmu.
- Svakome po potrebi - Mlijeko majki nedonoščadi bogatije je proteinima, masnoćama i mineralima ključnima za razvoj kostiju i mozga.
- Brža probava dojenih beba - Polovica majčina mlijeka prođe kroz želudac u 48 minuta, a formuli treba 78 minuta, što znači da dojene bebe imaju manje problema s probavom.