Nutricionistički tim Vitaminoteke objašnjava što je bitno kod ove vrste prehrane dojenčadi i na što roditelji moraju posebno paziti
Majke na vegetarijanskoj prehrani sklone su dulje i češće dojiti u usporedbi s majkama na normalnoj prehrani. Količina mlijeka koju stvaraju ne razlikuje se od ostalih dojilja, ali ako pripadaju veganima i izbjegavaju sve proizvode životinjskog podrijetla, mlijeko će sadržavati manje količine bjelančevina, kalcija, vitamina B12 i vitamina D. Dojenčad majki s deficitom vitamina B12 izložena je posebnom riziku od nedostatnih rezervi vitamina B12 koja može uzrokovati anemiju i neurološke abnormalnosti. Prehrana trudnica i dojilja koje ne konzumiraju proizvode životinjskog porijekla zato treba biti obogaćena vitaminom B12 i ako je izloženost suncu slaba, vitaminom D. Dohrana bez mesa - na što trebate paziti?
Pripravci na bazi soje nisu poželjni za dojenčad
Poseban su problem djeca koja nisu dojena, a roditelji zbog svojih uvjerenja odbijaju primjenu gotovih mliječnih dojenačkih proizvoda. Jedina dozvoljena zamjena u tom slučaju su gotovi dojenački pripravci na bazi soje. Radi li se o dojenačkom pripravku prilagođenom prehrambenim potrebama djeteta te dobi, kojemu su ujedno posebnim dodacima korigirane manjkavosti soje, rast djeteta će biti uredan. No, stručnjaci upozoravaju da dojenački pripravci na bazi soje nisu poželjni za zdravu dojenčad, ponajprije zbog nepoželjno visokog sadržaja fitoestrogena. Savjeti za pripremu zdrave domaće hrane za bebe
Posljedice nekontrolirane stroge vegetarijanske prehrane posebno su opasne u razdoblju od 6. do 18. mjeseca života djeteta, pogotovo u dojenčeta koje nije dojeno. To je razdoblje u kojem dijete i nadalje brzo raste, a majka više ne stvara dovoljno mlijeka za podmirenje njegovih prehrambenih potreba, posebice kada je riječ o bjelančevinama, energiji, željezu, kalciju, vitaminu D i vitaminu B12.. Posljedice mogu biti pothranjenost, usporenje rasta, razvoj anemije, rahitisa itd.
Vodič kroz vegetarijansku prehranu kod djece
Planiranje dječje prehrane
Stoga roditelje, sklone da svoj način prehrane u cijelosti primijene i u djece, valja upozoriti na mogući razvoj bolesti i uputiti ih na stručnu pomoć u planiranju prehrane. Djeci te dobi je neophodno energetski obogatiti hranu dodavanjem kvalitetnih ulja i prirodnih sladila, ponuditi suplementaciju raznovrsnim vitaminima i mineralima, a namirnice biljnog podrijetla kombinirati tako da se izbjegne nedostatak bjelančevina (primjerice mahunarke i žitarice), ili posebice pojedinih esencijalnih aminokiselina. Pritom od posebne koristi mogu biti visokovrijedne žitarice i mahunarke koje djeca dobro prihvaćaju – poput kvinoje, amaranta, prosa, slanutka i graška.
Devetogodišnjakinja je odlučila biti vegetarijanka