Roditelji su s drugim djetetom opušteniji i sigurniji, no novorođenče će ipak okupirati većinu mamina vremena. To može dovesti do toga da se starije dijete osjeća zapostavljeno i postane ljubomorno na bebu
Dolazak novog člana obitelji uvijek nosi i neizvjesnost kako će ga prihvatiti prvorođeno dijete. Mjesto u domu gdje je dosad bio “glavni”, odjednom mora dijeliti. Premda su roditelji s drugim djetetom opušteniji i sigurniji, novorođenče će ipak okupirati većinu mamina vremena. To može dovesti do toga da se starije dijete osjeća zapostavljeno i postane ljubomorno na bebu. Mirno dijete može postati zahtjevno i razdražljivo, a može se pojaviti i strah od razdvajanja.
Za što kvalitetniju pripremu djeteta na dolazak bebe potrebno je puno razgovarati o tome kako će im izgledati život i što se mijenja. Povedite dijete u kupnju stvari za bebu, neka vam pomogne u izboru odjeće. Možete mu kupiti i neku igračku, koju ćete mu dati kada dođete iz rodilišta, kao dar od bebe. Nakon porođaja uključite starije dijete što je više moguće u poslove oko novorođenčeta. U skladu s godinama može pomoći hraniti, prematati ili zabavljati bebu. Tako će se osjećati važno i potrebno.
"Roditelji često ne znaju što učiniti kada dijete promijeni ponašanje i postane agresivno. Rješenje nije u kaznama da bi se ponašanje promijenilo. Treba razumjeti dijete i pomoći mu nositi se sa svojim emocionalnim stanjem. Jedino to može rezultirati promjenom ponašanja", objašnjava Tomislav Kuljiš, autor programa “Roditeljstvo i rani razvoj” iz centra Prirodno roditeljstvo.
Napominje i kako roditelji ne smiju gušiti emocije starijeg djeteta koje uključuju animozitet ili netrpeljivost nego mu omogućiti da ih slobodno izrazi, pazeći da ne ozlijedi bebu.
Dijete mora osjetiti da ga majka i otac, i kad je takvo, jednako vole. Izražavajući ljubomoru, djeca se bore za to da vrate svu majčinu pažnju. "Djeca koja su iz prve godine i faze simbioze izašla s dovoljnim osjećajem bliskosti s majkom obično ne pokazuju takva ponašanja", kaže Kuljiš.