Vrijeme nam se, neupitno, mijenja, a oluje su sve opakije i žešće. Nije uopće rijetkost da se neko dijete boji grmljavina i oluje kao takve. Evo kako pomoći onima koji se boje.
Nema sumnje da nam se vrijeme mijenja i da su nam oluje sve žešće, neočekivane, iznenadne, zastrašujuće. Nije rijetkost pronaći i odrasle osobe kojima nije baš ugodno u takvim situacijama, pa se čak neće ustručavati reći da se – boje oluja, a posebno grmljavine. Istina je, za mnogu djecu, a i odrasle, grmljavinske oluje mogu biti izvor velike tjeskobe i straha. Zvuk jakih udara groma, bljeskovi munja i sirene za uzbunu mogu izazvati nelagodu, suze, pa čak i fizičke simptome poput boli u trbuhu ili ubrzanog disanja.
Psiholozi iz Sanford Health ustanove ističu da je ključ za smanjenje dječje anksioznosti – imati unaprijed osmišljen plan za ovakve situacije, prenosi Valley News.
Planiraj unaprijed – „sigurno mjesto“
„Ako čujemo sirene, znamo gdje je naše sigurno mjesto u kući gdje ćemo otići kako bismo se zaštitili“, objašnjava dr. Katelyn Mickelson, psihologinja iz Sanford Healtha. Dodaje kako djeci može pomoći i podsjećanje na pozitivne primjere – osobe koje su se na vrijeme sklonile i ostale na sigurnom. To im može pružiti dodatnu sigurnost i osjećaj kontrole.
Prilagodi razgovor djetetovoj dobi
Način na koji razgovaraš s djecom o olujama ovisi o njihovoj dobi i razvojnoj fazi.
„Budite što transparentniji s djecom, ali na način koji je primjeren njihovoj dobi“, kaže dr. Mickelson. Za mlađu djecu (2-3 godine) to može zvučati ovako:
„Da, vani je velika oluja i bit će grmljavine, ali zato smo sada u ovoj prostoriji jer smo ovdje zaštićeni od jakog vjetra.“
Sa starijom djecom (12-13 godina), možemo biti otvoreniji i objasniti više o samoj vremenskoj prognozi, udaljenosti oluje i razlozima zašto se sklanjamo.
I ekrani i igračke mogu pomoći
Iako se roditelji često trude ograničiti vrijeme pred ekranom, u ovakvim situacijama gledanje crtića, igranje igrica ili gledanje omiljenih videa može biti dobra distrakcija.
„Ovo je definitivno trenutak kada je ekran posve prihvatljiv“, kaže dr. Mickelson. „Možete čak imati i posebne igračke u svom 'kompletu za oluje' koje će djeci pomoći da se zabave i smanje napetost dok traje nevrijeme.“
Male rutine za osjećaj sigurnosti
Uz ekran ili igračke, možeš zajedno s djecom osmisliti i neku vašu rutinu za 'vrijeme oluje' – na primjer, ,možete zajedno čitati omiljenu slikovnicu, slušati glazbu ili čak organizirati 'piknik' na sigurnom mjestu u kući. Važno je da djeca znaju da ih slušate, da ste uz njih i da im pružate osjećaj sigurnosti – i fizički i emocionalno.