Barem 70 posto trudnica pati od mučnine, povraćanja, umora i stresa. Sve te tegobe mogu se ublažiti pravilnim prehrambenim strategijama
Prehrana tijekom trudnoće treba biti raznolika, bogata svježim, neprocesiranim namirnicama poput povrća, voća, cjelovitih žitarica, svježeg mesa i ribe. Kada je moguće, valja posezati za namirnicama iz organsko-biološkog uzgoja. Izvori masnoća moraju biti kvalitetni, bogati nezasićenim i siromašni zasićenim masnim kiselinama, poput maslinovog, repičinog, bućinog ulja, orašastih plodova i plave ribe. Uputno je izbjegavati slatkiše i tzv. junk food.
Beba treba samo 300 kalorija više
Ne smijete zaboraviti da vam je dnevno potrebno tek 300 kcal više nego što vam je bilo potrebno prije trudnoće da bi iznijeli zdravo, snažno dijete. To znači da dnevni unos energije valja uskladiti s preporukama i rasporediti obroke u više manjih dnevnih obroka. Posebno treba izbjegavati prejedanje.
Nije preporučljivo slijediti ekstremne prehrambene režime i izbacivati skupine namirnica iz prehrane. Dakle, stroge redukcijske dijete, loše planirana vegetarijanska prehrana ili neki od drugih pomodnih načina prehrane ne dolaze u obzir.
Prehrambena strategija za trudnice
Barem 70 posto trudnica pati od mučnine, povraćanja, umora i stresa. Sve te tegobe mogu se ublažiti pravilnim prehrambenim strategijama. Vrlo je važno osvijestiti da je trudnička mučnina jedina mučnina koja se može olakšati s punim želucem. Dakle, za početak valja izbjegavati gladovanje, a u nastavku slijede osnovne prehrambene strategije.
- Jedite i pijte polako
- Konzumirajte manje, ali učestale obroke svakih 2 do 3 sata
- Pijte hladne i nezaslađene napitke između obroka, radije nego uz obrok
- Napitci s otopljenim elektrolitima, tzv. izotonični napitci mogu biti korisni
- Dehidracija može izazvati mučninu, stoga vodite brigu o adekvatnom dnevnom unosu tekućine
- Birajte "suhu" i blagu hranu, bez intenzivnih mirisa i okusa
- Mnogim ženama pomaže grickanje suhih krekera ili dvopeka
- Uključite đumbir u prehranu ili ga tek stavite "pod nos" kada nastupi mučnina
- Razmotrite uzimanje vitamina B6 u svrhu otklanjanja mučnina i povraćanja
- U torbici nosite tvrde bombone od limuna i posegnite za njima ako osjetite mučninu
- Izbjegavajte češnjak, luk, citruse te ljutu i začinjenu hranu
- Izbjegavajte izrazito masnu i prženu hranu
- Ako vam smetaju mirisi hrane, skratite vrijeme pripreme ili zamolite nekoga da pripremi obrok umjesto vas
- Izbjegavajte alkohol, kofein
- Izbjegavajte lijeganje nakon obroka
- Čuvajte se trovanja hranom, uvijek dobro promislite kada posežete za hranom izvan svog doma
Zatvor je vrlo česta popratna pojava u trudnoći, osobito u zadnjem tromjesečju. Ovo neugodno stanje utječe i na apetit, te može imati i nutritivne implikacije. Stoga se preporučuje povećan unos vode, pića i hrane bogate magnezijem, hrane bogate vlaknima, te suhog voća (posebice suhih šljiva) i mekinja.
7-dnevni jelovnik za trudnice
Idealno je svaki dan imati doručak, ručak, večeru i dva međuobroka, a inspiraciju za njih pronađite u našem oglednom 7-dnevnom jelovniku!