Trudnoća Planiranje trudnoće 21. lipnja 2017.

Kako uravnotežiti hormone i liječiti policistične jajnike?

Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Previsoka razina androgenih hormona najčešći je hormonski problem žena tijekom reproduktivnih godina, a možda čak i prije puberteta. Visoka razina androgena izaziva hormonski kaos kod žena od njihova začeća do zrele dobi

Androgeni hormoni skupina su hormona koji utječu na živost, spolni nagon, raspoloženje i samopouzdanje, piše autorica knjige 'Hormonska ravnoteža', dr. Sara Gottfried, koja je izašla u izdanju Planetopije. S obzirom na to da androgeni hormoni kontroliraju razvoj tipično muških obilježja, smatra ih se hormonima muškosti.

neplodnost, test Možda te zanima... Policistični jajnici prijete ženskoj plodnosti Trudnoća

Visoki androgeni hormoni i policistični jajnici

82 posto žena koje imaju višak androgena imaju i takozvani PCOS – sindrom policističnih jajnika, stanje kad su spolni hormoni neuravnoteženi iz još neutvrđenih razloga. Žene s PCOS-om, koji je ključni uzrok neplodnosti, počinju proizvoditi više androgenih hormona, što uzrokuje pojavu određenih simptoma poput akni i pojačane dlakavosti.

policistični jajnici Možda te zanima... Policistični jajnici i planiranje trudnoće Trudnoća

Neovisno o tome luče li vam se previše androgeni hormoni, imate li PCOS, ili jedno i drugo, važno je izliječiti temeljne uzroke. Većina liječnika smatra da višak androgena utječe na ženski spol od tinejdžerske dobi do menopauze; međutim najnoviji podaci pokazuju da višak androgenih hormona puno ozbiljnije i dulje pogađa žene: od faze in utero do menopauze!

par krevet Možda te zanima... Koji su najčešći uzroci neplodnosti? Trudnoća

Rješenje: Gottfried metoda za višak androgenih hormona

1. Prvi korak su ciljane promjene životnog stila. Promjena životnog stila, koja se temelji na ciljanoj prehrani i tjelovježbi, pomoći će ženama kojima se pojačano luči androgen u razdoblju od dvanaest do dvadeset četiri tjedna. Najučinkovitija strategija jest gubitak tjelesne mase prijelazom na prehranu niskog glikemijskog indeksa bogatu vlaknima, smanjenje stresa i bavljenje jogom. Smršavite i vježbajte. 

2. Promjenom prehrane smanjite razinu androgenih hormona. Glikemijski indeks (GI) pokazuje u kojoj mjeri količina ugljikohidrata u određenoj namirnici povećava razinu vašeg šećera u krvi. Niski GI manji je od 55 (od ukupno 100). Primjerice, da biste stekli dojam, glikemijski indeks francuskog kruha (baguette) iznosi 95, a grejpa 25. Prehrana namirnicama niskog GI smanjuje razinu androgenih hormona do 20%.  

3. Vlakna! Znanstvenici se slažu da je prehrana s niskim GI-em bogata vlaknima najbolje rješenje za žene s PCOS-om. Ako nemate dovoljno vlakana kako biste uklonili testosteron, on se većinom izlučuje u žuč i potom reapsorbira u crijevu i ponovno koristi. No vlakna povećavaju njegovo izlučivanje u stolici. Namirnice koje sadržavaju vlakna uključuju svježe voće i povrće, određene cjelovite žitarice i grah. 

4. Jedite namirnice koje sadrže cink. Cink igra važnu ulogu u seksualnom razvoju, menstruaciji i ovulaciji, a njegov nedostatak dovodi se u vezu s povišenom razinom androgenih hormona i aknama. Ako muku mučite upravo s aknama, preporuka se namirnice bogate cinkom poput mahuna, sezama i bundevinih sjemenki. 

5. Jedite više proteina. Kako biste smanjili razinu androgenih hormona, valja jesti piletinu i puretinu iz ekološkog uzgoja, ribu siromašnu živom i govedinu iz uzgoja ispašom. Većina nas u prehranu ne unosi dovoljno nemasne hrane. Preporučujem unos od 0,75 do 1 g nemasnog izvora proteina na ½ kg nemasne tjelesne mase.

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.