Školarci 03. siječnja 2025.

Ministarstvo donijelo protokol o sigurnosti u školama: U novo polugodište s novim pravilima

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Nakon tragedije koja se dogodila u Osnovnoj školi Prečko, mnogi su zahtijevali da se nešto učini po pitanju sigurnosti u školama. Nekoliko dana prije početka polugodišta, Ministarstvo je donijelo novi protokol o sigurnosti u školama.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijelo je Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama koji je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, zaštite učenika i svih radnika te prevencije mogućih situacija povećanog rizika.

Protokol se odnosi na osnovne i srednje škole te učeničke domove, a njime se definira kontrola pristupa prostorima školske ustanove - zaključavanje i nadzor ulaza u prostore školske ustanove, ulaske i izlaske tijekom odmora učenika, ulazak roditelja i drugih vanjskih posjetitelja u školsku ustanovu te pregled osoba i predmeta učenika i drugih posjetitelja.

Možda te zanima... Jedna mama i jedan tata danas neće zagrliti svoje dijete. Dugujemo im da svoju djecu danas zagrlimo jače nego inače Roditelji

Govori i o edukaciji i informiranju učenika, radnika i roditelja, uspostavi sigurnosnog tima, međuresornoj suradnji te evaluaciji i unapređenju internih protokola školskih ustanova.

Ulazna vrata zaključana, a radnici dežuraju na ulazu

Tako su školske ustanove dužne žurno provjeriti i osigurati tehničku prilagodbu svih ulaznih vrata, a ravnatelj je dužan organizirati redovitu provjeru ispravnosti svih sigurnosnih sustava.

Ulazna vrata, kao i svi ostali ulazi ili izlazi, trebaju biti zaključani tijekom cijelog radnog vremena tako da su osigurani evakuacijski izlazi, osim u posebnim okolnostima koje odobri ravnatelj. 

U svrhu ulaska učenika u školsku ustanovu prije početka i izlaska nakon završetka nastavnoga dana, vrata mogu biti otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave i 15 minuta nakon završetka.

Ravnatelj je obvezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazu tijekom radnog vremena. U slučaju uočavanja protupravnog ponašanja ili ponašanja kojim se ugrožava sigurnost osoba u školskoj ustanovi, žurno će se obavijestiti i policija.

Učenicima nije dopušteno napuštanje škole tijekom malog odmora, a tijekom velikog odmora izlazak izvan vanjskih prostora škole nije dopušten učenicima osnovne škole.

Radnici će provjeravati identitet osoba, a mogu napraviti i sigurnosni pregled

Ustanove su dužne odrediti pravila i način najavljivanja posjeta i ulaska te odrediti jedinstveni ulaz za sve roditelje i posjetitelje u slučaju više postojećih ulaza.

Roditelji mogu ulaziti u školsku ustanovu samo u dogovorenom terminu uz prethodnu najavu ili na poziv školske ustanove, o čemu će se obavijestiti radnik na ulazu.

Radnik školske ustanove dužan je preuzeti stranku na ulazu te je nakon sastanka ispratiti, a također ima obvezu provjeriti identitet osobe uvidom u osobnu iskaznicu.

Prilikom roditeljskog sastanka, razrednik prisutne roditelje dočekuje na ulazu školske ustanove i vodi do učionice, a nakon završetka prati ih do izlaza.

Radnik koji je zadužen za poslove nadzora ulaza može izvršiti sigurnosne preglede učenika i drugih osoba te njihovih predmeta, dok sigurnosni pregled učenika mogu provoditi i odgojno-obrazovni radnici tijekom održavanja nastave.

Predmeti pogodni za nanošenje ozljeda ili drugi nezakoniti predmeti privremeno će se zadržati, a o njihovu pronalasku obavijestit će se ravnatelj, stručne službe, roditelji i policija.

Vježbe evakuacije i kriznih situacija dva puta godišnje 

Između ostalog, školske ustanove obvezne su provoditi simulacije evakuacije i drugih kriznih situacija najmanje dva puta godišnje. 

Svaka školska ustanova formirat će školski sigurnosni tim koji se sastoji od ravnatelja, pedagoga/psihologa, učitelja/nastavnika i drugih radnika te predstavnika roditelja, a koji će na redovitim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje i evaluaciju mjera.

Na sastanke sigurnosnog tima mogu biti pozvani predstavnici osnivača, policije, civilne zaštite, socijalnog rada, zdravstva i drugih relevantnih dionika, a u Protokolu je također navedeno kako je međuresorna suradnja s relevantnim dionicima obvezan i ključni element sigurnosnog sustava školske ustanove.

Možda te zanima... I o najtežim temama s djecom treba razgovarati. Prije razgovora, pročitaj što savjetuju stručnjaci Školarci

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.