Novi trend među odraslima donosi ozbiljan rizik djecu, mlade, ali i one najmlađe. Nikotinske vrećice, proizvodi koji se stavljaju između desni i obraza radi unosa nikotina, postaju sve češći uzrok slučajnih trovanja kod djece. Prema novoj studiji objavljenoj u uglednom časopisu Pediatrics, broj prijava trovanja ovom vrstom proizvoda kod djece mlađe od 6 godina porastao je u SAD-u za čak 763% između 2020. i 2023. godine.
Zašto su nikotinske vrećice opasne?
Nikotinske vrećice su male, nalik žvakaćim gumama, često aromatizirane i pakirane na način koji podsjeća na slatkiše. Zbog toga djeci mogu izgledati primamljivo i jestivo.
"Vrećice su dovoljno male da lako stanu u dječja usta", upozorava dr. Antonia Nemanich, toksikologinja i profesorica hitne medicine u Rush University System for Health. "Djeca istražuju svijet ustima, a ako pronađu vrećicu na podu, velika je vjerojatnost da će je staviti u usta, sažvakati ili progutati."
Starija djeca mogu ih pokušati isprobati iz radoznalosti ili zato što ih vide kod odraslih. Taj je trend jedno vrijeme bio i u našim krajevima aktualan, a i dalje predstavlja opasnost o kojoj se nedovoljno govori.
Koji su simptomi trovanja nikotinom?
Nikotinske vrećice sadrže koncentrirani nikotin, koji je neurotoksin. Gutanje ovih proizvoda značajno povećava apsorpciju nikotina u organizmu.
Rani simptomi trovanja uključuju:
- ubrzan rad srca
- mučninu i povraćanje
- glavobolju
- pojačano disanje i slinjenje
- tjeskobu
Teži slučajevi mogu dovesti do:
- zbunjenosti
- tremora (drhtanja)
- napadaja
- slabosti mišića
- paralize, zastoja disanja ili poremećaja srčanog ritma (u rijetkim slučajevima i smrti)
"Kao i kod svake vrste trovanja, sve ovisi o količini nikotina koju je dijete unijelo i njegovoj tjelesnoj masi", objašnjava dr. Nemanich.
Što učiniti ako sumnjaš na trovanje nikotinom?
Ako dijete stavi u usta ili proguta nikotinsku vrećicu:
- Odmah je izvadi ako je još u ustima
- Ne izazivaj povraćanje
- Ne čekaj da se pojave simptomi – odmah potraži savjet stručnjaka
Važni brojevi u Hrvatskoj:
- Centar za kontrolu otrovanja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo 01 2348 342 (Dostupan 24 sata dnevno, uključujući vikende i praznike)
- Hitna medicinska pomoć 194 ili 112 (opći broj za sve hitne službe)
U slučaju da dijete već pokazuje simptome trovanja (mučnina, povraćanje, ubrzan puls, drhtavica, konfuzija...), ne čekaj – odmah idi u najbližu hitnu službu ili nazovi 112.
Kako spriječiti trovanja?
- Držite nikotinske proizvode izvan dosega djece, kao i sve druge potencijalno otrovne tvari.
- Ako koristite ove proizvode, odmah ih bacite nakon uporabe – nemojte ih ostavljati na stolu, u torbi ili u džepovima.
- Educirajte stariju djecu o opasnostima nikotina i drugih sličnih proizvoda.