Ispadi bijesa i promjene raspoloženja tipične su za ovu dob. Dijete se bori sa željom za neovisnošću i potrebom za pažnjom odraslih i ne može se s tim nositi. Važno je znati da je to normalno i da će proći
Vrištanje, bacanje po podu, histerija kroz koju ne dopiru vaše riječi, sve su to uobičajene čari odrastanja kroz koje prolaze dvogodišnjaci. Baš ta druga godina dobila je i svoj službeni naziv zbog raznih promjena kroz koje dijete prolazi. I to nimalo laskavi naziv "terrible twos" (grozna druga). Osim čestih promjena raspoloženja, ovu fazu obilježavaju i napadaji bijesa, takozvani "temper tantrumi" te jasno i glasno 'ne' koje se sve češće čuje iz usta do tada umiljate bebe.
Ovo razdoblje odrastanja započinje jer se dijete bori sa svojom ovisnošću o odraslima i s druge strane željom za neovisnošću. Tako se često dogodi da se u jednom trenutku dijete grčevito drži za majku, dok već u sljedećem juri u suprotnom smjeru.
Takozvani temper tantrumi nagli su i neočekivani izljevi ljutnje. Osim što su roditeljima te situacije vrlo neugodne, obično su iscrpljujuće i frustrirajuće. Dijete ne zna i ne može prestati, a odrasli su nemoćni.
"Tantrumi se javljaju kod djece jačeg temperamenta već kroz drugu godinu, a normalno je da traju sve do četvrte. Predstavljaju prirodnu fazu u razvoju neurološkog sustava kada nastane nesrazmjer između povećane količine frustracije i još premale sposobnosti neurološkog sustava da ju proradi", objašnjava Tomislav Kuljiš, autor programa za roditelje Roditeljstvo i rani razvoj.
Mama objasnila zašto 'samo sjedi' dok dijete ima ispade bijesa
Najčešće su izraz djetetova nezadovoljstva činjenicom da nešto ne može dobiti ili da ne može pridobiti roditelja da ono što traži. Tantrumi najčešće ne traju dulje od nekoliko minuta, no to je i dovoljno da izbezume i dijete i roditelje. A uglavnom i slučajne promatrače koji najčešće etiketiraju dijete kao neposlušno i neodgojeno, a roditelje kao prepopustljive. Ono što je iznimno važno je kad je dijete postane ljutito, fokusirati se na njega. Bitno je dopustiti mu da izrazi frustraciju te da se iz sebe izbaci nagomilani bijes.
'Prvi pubertet' frustrirajuć je za roditelje i za dijete
"Grozna druga" naziva se još i prvim pubertetom zbog čestih i naglih promjena raspoloženja. Dijete sve više otkriva svijet oko sebe i svoju ulogu u njemu. Pokušava pratiti pravila, a još ne razumije sve. Želi puno reći, a još ne govori dobro, želi sve sam, a još ne može. Prilično frustrirajuće, zar ne?
"O roditeljskom odnosu prema djetetu u tim, za njega teškim stanjima, ovisi kada će djetetov neurološki sustav razviti dovoljno dobru sposobnost razrade frustracije i prestati s ispadima bijesa. Nažalost, još u društvu ovu razvojnu fazu doživljavamo kao bezobrazno i neodgojeno ponašanja, nešto što dijete radi namjerno i tražimo učinkovite metode kako bismo dijete natjerali da odustane", objašnjava Tomislav Kuljiš.
Svakoj mami koja je ikad pomislila da je promašaj - ovo morate pročitati
Roditelji u tom trenu uglavnom pokušavaju disciplinirati dijete i naučiti ga lijepom ponašanju. Osim raznih vrsta kažnjavanja od fizičkog do vikanja na dijete, uobičajena i često preporučivana metoda je ignoriranje i ostavljanje djeteta da se samo smiri kada je u takvom stanju. "To ponekad daje rezultat, ali to ima za posljedicu da dijete ostaje podložno ispadima bijesa i kroz sljedeće godine te postaje osoba koja će za sebe govoriti da ima kratki fitilj i da lako plane. Dijete u stanjima tantruma treba reguliranje, odnosno smirenog roditelja koji će mu dopustiti da prvo propusti veliku količinu nakupljenog bijesa i frustracije, a zatim da ga kroz zagrljaj ili čvrsto držanje i miran ton glasa polako dovede do smirenja, što može trajati nekada i sat vremena", objašnjava dr. Kuljiš dodajući da nakon ovakvih iskustava djeca brže izlaze iz faze tantruma i ostvaruju sposobnost regulacije afekta, to jest jakih emocija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.