Pohrana matičnih stanica krvi iz pupkovine

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Švrćo

    Švrćo

    Broj poruka: 86

    Prijavi adminu

    Ja sam htjela za Anu Rukavinu, ali pupkovina je bila prekratka :(

  • marioxp

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Mi smo se bili odlučili za pohranu matičnih stanica za osobne potrebe i jasno, to platili.

    Koliko sam se ja raspitivao u zadnje vrijeme nikome nisu uzeli stanice za zakladu Ana Rukavina pretpostavljam da nemaju novaca za obradu i analizu uzoraka a imaju puno doniranih uzoraka. I samo izmisle razlog da ne uzmu uzorak, da ste primali antibiotik, carski rez i sl. Ali kada to uzimate za osoben potrebe i to platite onda ništa nije problem. Od kolege ženi su i čak dali antibiotik jer su sumnjali na infekciju pa da uzorak bude korektan.

    Tako ako želite sačuvati uzorak matičnih stanica za svoje dijete platite, a ja se nadam da sam bacio novac u vjetar :)

  • Avatar Bori

    Bori

    Broj poruka: 297

    Prijavi adminu

    Ja sam rodila u 11. mjescu u vinkovačkoj bolnici i uzeli su uzorak.Rodila sam na hitan carski pa sus samo pripazili koju anesteziju daju i to je to.

  • Avatar Infinity

    Infinity

    Broj poruka: 11

    Prijavi adminu

    Može li mi netko pojasniti čuvanje stanica u privatne svrhe? Gledam po netu i vidim samo biosave i cryosave, te banku na rebru za osobne potrebe. A u neki člancima piše da u RH djeluju samo dvije banke - javna (Ana Rukavina) i privatna (Rebro). Da li to znači da se ne može legalno čuvati u biosave ili cryosave? I kako to da Ana Rukavina može samo neke uzorke uzeti kao dobre, a privatnici većinu uzoraka? Je li to onda neka prijevara. Što hitnije bih trebala odgovor. Hvala! :)

  • Avatar Mila7

    Mila7

    Broj poruka: 584

    Prijavi adminu

    Infinity evo da probam odgovoriti na tvoje pitanje. 
    Mi smo odabrali Biosave i moze se potpuno legalno cuvati MS u inozemstvu. Nama su objasnili da ne postoji zakon koji moze zabraniti pohranu izvan RHr ali u medijima zele potaknuti ljude da se stanice daju dobrovoljno u zakladu Ana Rukavina ili da se pohrane u Rebru za osobne potrebe. 
    U privatnim bankama ti mogu tocno dati popis rodilista koja ce uzeti MS za privatnu pohranu izvan Hrvatske.

    [lilypie.com]
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • Avatar Infinity

    Infinity

    Broj poruka: 11

    Prijavi adminu

    Hvala Mila! :)
    Bila sam u Biosave-u i sve se raspitala. Došao je privatnim bankama (osim onoj na Rebru) naredba da trebaju neke potvrde za izvoz matičnih stanica. A istovremeno takve potrebe ne postoje i pošto smo u EU nije riječ o izvozu nego transportu. Tako da zakonski to ne smije proći, ali neka rodilišta se drže tog naputka i ne žele uzeti matične stanice za strane privatne banke. Time se pogoduje onoj na Rebru i radi se monopol, što nije u redu. Mi recimo ne želimo spremiti u tu banku jer uzmu skoro pola novaca čak i ako je uzorak neiskoristiv dok u Biosave plaćaš samo ako je davanje uspješno. Ne znam sad što da mislim. U bolnici gdje olaniram rodit mi možda neće htjeti uzeti krv iz pupkovine za privatnu stranu banku pa mi je to rizik, a ovo s Rebrom mi se ne sviđa. Ipak mi se čini sigurnije čuvati u banci tkiva s više iskustva. Ma ne znam, sve se to dosta zakompliciralo.

  • Avatar Mila7

    Mila7

    Broj poruka: 584

    Prijavi adminu

    Nama su u Biosavu rekli da imaju popis bolnica kod kojih ce napraviti pohranu stanica za njihovu banku. Posto cu radjati tamo gdje ne prave problem nisam ih trazila popis ali vidi sa njima ili kontaktiraj rodiliste. 

    I mislim da je fer sto Biosave naplacuje samo ako je uzorak iskoristiv, za razliku od ostalih

    [lilypie.com]
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • Avatar Infinity

    Infinity

    Broj poruka: 11

    Prijavi adminu

    Ja sam došla pred kraj trudnoće pa mi je sad nezgodno mijenjati rodilište. Ali rekli su mi da Merkur i Sveti Duh neće uzeti uzorak, a Vinogradska možda, premda vjerojatnije da ne. Baš koma. Nadam se da će nama sve proći ok. Bilo bi nam žao da sad ne uspije. A baš bih htjela Biosave jer su najviše fer za to plaćanje, a imaju i najdulju povijest i besplatan transport bilo gdje u svijetu ako nam zatrebaju stanice za liječenje (nadam se da neće). Mislim svaka banka ima naravno svojih prednosti i mana, al sad kad smo se sve odlučili, bila bih tužna da propadne zbog birokracije.

  • Minerva

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Evo da malo podignem topic. 
    Nije mi jasno po kojim se to zakonima ograničava sloboda izbora banke za pohranu stanica u privatne svrhe. Poslala sam baš upit i na ministarstvo pa ćemo vidjeti. Posebice ako te banke imaju legalna predstavništva u RH.
    Niti jedna strana banka ne naplaćuje ukoliko pohrana ne uspije (samo 100-250 eura za uporabu seta), već samo Rebro uzima pola unaprijed uplaćenog novca. Mi bismo željeli pohraniti stanice u Kriovumu, no niti jedno rodilište u Zagrebu ne želi uzeti krv iz pupkovine u privatne svrhe za niti jednu stranu banku, osim za Rebro. Navodno su dobili takve naputke od nadležnog ministarstva. Uzrujalo me ovo jako i ići ću do kud god bude trebalo da saznam tko stoji iza svega ovoga! 

    Inače strane banke koje sam pronašla da legalno posluju u RH:

    kriovum.hr/
    hr.cryo-save.com/hr/home
    www.biosave.hr/

    Ima li itko više info o cijeloj priči?

  • Anjaaa

    Broj poruka: 500

    Prijavi adminu

    Zna li netko možda kako mogu saznat što je s našim matičnim stanicama iz pupkovine? Donirala sam zakladi Ana Rukavina, 5.6. je bio porod. Poslala sam im mail ali ne odgovaraju

    [lilypie.com]

    [lilypie.com]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.