Beba 24. srpnja 2025.

Želiš pomoći djetetu da prohoda? Daj mu u svaku ruku po jedan limun

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Možda zvuči čudno, ali dva limuna mogu pomoći tvojoj bebi da napravi prve korake. Ne zbog okusa ili vitamina C, već zbog – balansa i samopouzdanja!

Ako tvoje dijete upravo pokušava napraviti prve nesigurne korake, postoji jednostavan trik koji bi mu mogao pomoći – daj mu dva limuna u ruke. Dobro, u tekstu su limete, ali limun nam se činio prikladniji za naše područje. Ovaj pomalo neobičan savjet dolazi od Olivije Reyes, dječje fizioterapeutkinje iz Teksasa, koja u svom radu koristi svakodnevne predmete kako bi potaknula samostalno hodanje kod beba.

mama beba kompjuter Možda te zanima... 9 pitanja koja roditelji beba postavljaju Googleu i odgovori na njih Roditelji

U jednom od svojih viralnih TikTok videa, Reyes pokazuje 11-mjesečnog dječaka koji s limunima u rukama – doslovno – radi prve samostalne korake.

“Trik s limetom nema toliko veze s limetom, koliko s njegovom sposobnošću da samostalno stoji”, objašnjava Reyes.

Zašto limuni?

Limuni (ili drugi manji, lagani predmeti koje beba može lako držati) pomažu djetetu da održi ravnotežu i – što je još važnije – da se osjeća sigurno i fokusirano.

“Hodanje je u potpunosti povezano s time koliko se beba osjeća samopouzdano”, kaže Reyes. “Kad beba prvi put stoji samostalno, to je prvi put da mora balansirati cijelom svojom tjelesnom težinom u uspravnom položaju. Prije toga su uglavnom puzali ili se kotrljali, što raspoređuje težinu vodoravno.”

Limuni daju blagu protutežu, a činjenica da im je pažnja zaokupljena predmetima u rukama pomaže bebama da se opuste i spontano naprave prve korake.

@thebabypt #duet with @wendysanchoa #lemonmyth The lime myth makes a lot of sense when your baby can stand already! Love to see it! #MomsofTikTok ♬ original sound - Dr. Olivia Reyes PT, DPT

Kada bebe počinju hodati?

Većina beba prve korake napravi oko prve godine, ali svako dijete ima svoj ritam. No, prema nekim smjernicama dijete bi trebalo samostalno hodati do 18 mjeseci. No, prije nego što postanu pravi mali hodači, bebe prolaze kroz nekoliko faza – od stajanja uz namještaj, preko hodanja uz pridržavanje, pa sve do ponovnog puzanja, padanja i ponovnih pokušaja.

Hodanje nije sprint – to je proces

Reyes objašnjava da roditelji ne trebaju paničariti ako beba i nakon prvih koraka radije puže ili se vraća na pod. “To je sasvim normalna i razvojno prikladna faza. Hodanje postaje ‘pravo hodanje’ tek kada postane glavni način kretanja.”

Trik za roditelje

Dakle, ako želiš pomoći svom mališanu da napravi prve korake s više sigurnosti – probaj s dva limuna (ili bilo kojim sigurnim predmetima slične veličine i težine). Bitno je da su lagani, zaobljeni i da ih beba može lako držati.

I ne zaboravi – svaki novi korak, pa i onaj sitni, je golem skok u djetetov razvoj. A tvoje strpljenje, ohrabrenje i osmijeh su ono što mu u tom trenutku najviše treba.

Možda te zanima... 7 zabavnih i ne baš zabavnih stvari koje će se dogoditi kad tvoja beba prohoda Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.