Vrtić 19. listopada 2022.

Učenici koji imaju uši trebaju ići u školu, tvrdi novo izvješće Američke akademije pedijatara

Foto: Shutterstock ; Uši u kosi
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Američka pedijatrijska akademija ažurirala je smjernice o dijagnosticiranju i liječenju ušiju po prvi put od 2015., napominjući da uši (gnjide) nisu opasnost za zdravlje niti znak loše higijene, ali mogu dovesti do značajne stigme i psihološkog stresa.

Pedikuloza ili ušljivost vlasišta vrlo je česta zarazna bolest vlasišta uzrokovana parazitima iz skupine Pediculus, poznate kao uši. Ušljivost vlasišta djece je prilično uobičajena pojava koja tijekom trajanja školske godine kada su djeca izložena višesatnom bliskom kontaktu može biti proširena u dječjim kolektivima kao što su dječji vrtići ili osnovne škole. S obzirom da jedno od troje djece u vrtiću ili školi dobije uši i gnjide u nekom trenutku tijekom godine, novo izvješće Američke akademije pedijatara moglo bi zanimati roditelje. 

Suprotno uvriježenom mišljenju, učenici koji imaju uši trebaju ići u školu, kaže novo izvješće Američke akademije pedijatara. Njihova preporuka je da se djeca zbog tog stanja ne drže podalje od učionica, već da se obiteljima ponude obrazovni programi koji će im pomoći da razumiju kako se nositi s ušima. "Uši su neugodne, ali s njima se može uspješno upravljati i nisu razlog da dijete izostaje iz škole", rekla je glavna autorica izvješća Dawn Nolt.

"Djetetu ili adolescentu ne bi trebalo zabraniti pohađanje škole zbog ušiju, s obzirom na nisku zarazu unutar učionica. Pravilo da se zbog tog nametnika ne ide u školu krši građanske slobode djeteta", piše u izvješću. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti također preporučuju da se učenici koji imaju uši ne šalju kući i da im se dopusti da se vrate u učionicu dan nakon tretmana liječenja

Američka akademija pedijatara zabilježila je da se uši obično šire kontaktom glava na glavu, poneka i dodirivanjem stvari zaražene osobe. "Uši pronađene na češlju obično će biti ozlijeđene ili mrtve, a onda su šanse za zarazu iznimno male", ističu. Prema pedijatrima, idealan tretman za uši ne uključuje otrovne kemikalije, već jeftina sredstva koja se jednostavno primjenjuju.

Gnjide | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock ; Uši i gnjide

Uši u kosi - liječenje

U dječjim kolektivima kao što su dječji vrtići ili osnovne škole svake godine na jesen i tijekom proljetnih mjeseci pojavljuju se uši. Dosadni nametnici hrane se krvlju s vlasišta, a kad se namnože u većem broju, izazivaju svrbež glave. Izvan vlasišta, uš može preživjeti do 48 sati, a nakon toga bez hrane ugiba. 

Potrebno je malo više vremena od brzog pregleda kose kako bi se uočile uši, vrlo često - one se ne pokazuju tako jednostavno. Ponekad možete vidjeti samo male smeđe ili bijele mrlje u kosi koje su znak ušiju, a ponekad će se dijete samo početi češkati, posebno iza ušiju ili po vratu, prema Health.ny.gov.

Ali, najpouzdanija metoda je otkrivanje češljanjem. Možete to učiniti na mokroj ili suhoj kosi, ali jednostavnije ih je otkriti na mokroj kosi. 

Mokro češljanje

  • Ova metoda oduzet će vam 5 do 15 minuta, ovisno o dužini i gustoći djetetove kose.
  • Operite dječju kosu šamponom koji inače koristite i zatim nanesite puno regeneratora za kosu
  • Pročešljajte kosu bez da ispirete regenerator, koristeći češalj sa širokim zupcima kako biste se riješili čvorova i zapetljane kose (zbog regeneratora, uši lakše kližu, a kombinacija s vodom će ih dodatno usporiti)
  • Sada uzmite češalj za otkrivanje gnjida i ušiju koji možete kupiti u svakoj ljekarni
  • Prođite češljem kroz kosu u jednom potezu, od vlasišta do vrhova
  • Provjerite jesu li gnjide ili uši ostale na češlju, obrišite češalj na papirnati ručnik jer ćete ih tako bolje uočiti
  • Isperite ili obrišite češalj kako biste ga dobro očistili i ponavljajte ove korake dok ne prođete kroz cijelu kosu
  • Isperite regenerator s kose i ponovite cijeli proces još jednom

Preporučuje se ponavljati proces svaka dva dana dok svi znakovi ušiju i jajašca ne nestanu. Dakle, nema potrebe da dijete izostaje iz vrtića ili škole. Najvjerojatnije je dijete već neko vrijeme imalo uši prije nego li ste ih uočili pa nema smisla da ga zadržavate kod kuće jer to neće zaustaviti širenje.  Stručnjaci također govore da nema potrebom za pranjem rublja na visokim temperaturama. Međutim, čim postanete svjesni ušiju, počnite ih pravilno tretirati te također provjeriti svakog člana obitelji kako biste zaustavili širenje ušiju u kućanstvu. 

Uši u kosi - liječenje octom

Ako se ušiju želite riješiti prirodnim putem, osim češljanja gustim češljevima, pomoći će i ocat. Kosu dobro namočite jabučnim octom te ostavite tako par minuta. Nakon toga gustim češljem dobro iščešljavati vlasište i kosu. Nakon toga kosu operite na uobičajen način. Možete napraviti otopinu jabučnog octa ili limunovog soka i vode (1:1) u koju ćete umočiti gusti češalj, a onda iščešljavati vlasište dok ne uklonite gnjide.

Šampon za uši u kosi

Postupak uklanjanja ušiju i gnjida iz kose zahtijeva strpljenje. Možete koristiti kemijske preparate koje možete kupiti u ljekarni. Ipak, njih koristite samo ako ste pronašli uši na djetetu. U ljekarni će vam dati najbolji savjet oko proizvoda koje možete koristiti jer su neki od njih primjereni za mlađu, a neki za stariju djecu, a neki se ne smiju koristiti ukoliko ste trudni, dojite ili imate astmu ili alergije. 

Stručnjaci također preporučuju da ne koristiš šampone ili sredstva za ispiranje jer oni nisu toliko učinkoviti kao losioni i sprejevi. Naravno, pažljivo pročitaj i slijedi upute proizvoda koje koristiš. 

Može li se spriječiti ponovno izbijanje gnjida?

Iako može biti primamljivo redovito koristiti tretmane protiv ušiju kako bi izbjegli buduće izbijanje gnjida, nemojte: ne samo da su te kemikalije grube za kožu djeteta već dermatolozi savjetuju da, ako se pretjerano upotrebljavaju, može se stvoriti otpornost. Drugim riječima, uši mogu postati otporne na takve tretmane. 

Zbog toga dermatolozi savjetuju sljedeće: Djecu treba redovito pregledavati koristeći češalj za gnjide kako bi što ranije identificirali zarazu te pravilno tretirali dječju kosu.

Možda te zanima... Kako napraviti prirodan šampon i sprej za borbu protiv ušiju i grinja Vrtić

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.