Trudnoća Trudnica 27. listopada 2016.

10 savjeta za ublažavanje mučnina u trudnoći

trudnica mučnina
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Trudnička mučnina se obično počinje manifestirati u šestom tjednu. Kod većine budućih majki, ona nestaje oko dvanaestog tjedna trudnoće, mada ponekad može trajati tijekom svih devet mjeseci

Iako čak ni stručnjaci ne znaju što je pravi uzrok ove pojave, mnogi vjeruju da je mučnina prirodni mehanizam sprječavanja trudnica da pojedu nešto što bi moglo nauditi bebi. No, postoje i te kako učinkoviti načini da je ublažite ili čak eliminirate. Pročitajte ovih deset savjeta:

1. Jedite malo, ali često - prazan želudac u kombinaciji s padovima razine šećera u krvi između obroka može izazvati osjećaj gađenja prema hrani, kao i mučninu. Birajte namirnice vama ugodnog okusa, a koje sadrže dosta proteina i ugljikohidrata - poput krekera, keksa ili jogurta. Izbjegavajte kaloričnu, začinjenu i masnu hranu. Ukoliko jaki mirisi hrane izazivaju mučninu, probajte je jesti potpuno ohlađenu ili na sobnoj temperaturi, jer topla jela snažnije emitiraju mirise.

Kako lakše podnijeti jutarnje mučnine?

2. Akupresurni zavoji namijenjeni su eliminiranju mučnine tijekom putovanja, ali su podjednako efikasni i protiv jutarnje mučnine. Stavljaju se oko zgloba gdje djeluju na akupresurne točke. Potražite ih u bolje opskrbljenim ljekarnama, a u slučaju da ih ne možete naći, provjerite koje od tableta protiv mučnine mogu koristiti i trudnice. Jesu li tablete protiv mučnine štetne u trudnoći?

3. Đumbir je odavno poznat kao učinkovito sredstvo protiv jutarnje mučnine. Koristite ga kao čaj ili kupite svjež korijen, naribajte ga i pomiješajte s toplom vodom.

4. Čaj od mente - ako vam baš đumbir izaziva osjećaj mučnine, onda pokušajte riješiti problem mentom. Ova biljka je poznata po svojim višestruko korisnim učincima, uključujući poboljšanje probave i osvježavanja daha. Ovo posljednje bit će vam naročito bitno u trenucima nakon mučnina. 

Vaši trikovi za trudničke tegobe

5. Vježbajte! Da, znamo da vam je to posljednja stvar na umu, ali određen, umjeren oblik fizičke rekreacije, kao što je šetnja na svježem zraku, poboljšat će vaše stanje. Pilates vježbe ili joga za trudnice također mogu biti učinkoviti načini za ublažavanje jutarnjih mučnina i stjecanje potrebne kondicije za porod.

6. Pokušajte piti toplu vodu u koju ste iscijedili limun umjesto uobičajene šalice čaja. Također, držite koru svježeg limuna u plastičnoj vrećici i pomirišite ga u slučaju da osjećate mučninu. Nekoliko kapi aromaterapijskog ulja od limuna (ili esencije) u maramici djelovat će na isti način.

5 dijelova tijela koji otiču u trudnoći

7. Pojedite proteinsku užinu (kuhano jaje ili sendvič s šunkom ili hladnom piletinom) prije odlaska u postelju, što će spriječiti nagli pad šećera u krvi tijekom noći. Osim ako ne morate ustajati u određeno vrijeme ujutro, najbolje je da to učinite lagano i postupno. U slučaju da imate neku obvezu zbog koje morate ustati u određeno vrijeme, navijte budilicu pola sata ranije da biste izbjegli žurbu. Također, držite na stoliću pored uzglavlja paket krekera i termosicu s čajem od mente (ili s toplom vodom i limunovim sokom) - zalogaj ili dva prije nego što ustanete može vas poštedi mučnine. 

Pet trikova protiv mučnina u trudnoći

8. Homeopatija predstavlja jedan od prirodnih načina liječenja koje možete sami primijeniti bez štetnih posljedica. Naravno, prethodno se možete obratiti nekoj homeopatskoj ordinaciji u kojoj ćete se upoznati s osnovnim principima terapije, kao i s primjenom pripravaka. Homeopatija: Prirodno rješenje za trudničke tegobe

9. Vitamin B6 koristi se u terapiji jutarnje mučnine još od četrdesetih godina prošlog stoljeća, iako znanost još nije otkrila pravi razlog njegove učinkovitosti. Ipak, prije nego što ga uzmete, posavjetujte se sa svojim liječnikom. Ako odaberete prirodne izvore ovog vitamina, znajte da ga najviše ima u bananama, smeđoj riži, ribi i posnom mesu i jezgrastom voću.

10. Plastične vrećice nosite uz sebe. Ne radi se o terapiji, ali bez plastičnih vrećica ne napuštajte kuću (bar u određenom razdoblju trudnoće) predstavljaju jedinu pravu "logistiku". Ako ništa drugo, praktičnije je i manje neugodno za vas i okolinu.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.