Surogat majčinstvo često je tema rasprava i povod za zauzimanje čvrstih stavova. Kod nas još nije moguće, ali u zemljama u kojima jest, sve je više zahtjeva…
Trend surogat majčinstva posljednjih godina ne prestaje izazivati rasprave, no nove brojke iz Velike Britanije dodaju još jedan sloj toj kompleksnoj temi. Kako donosi The Times, u razdoblju od 2020. do 2025. godine, čak su i muškarci stariji od 80 godina podnosili zahtjeve sudovima kako bi postali zakonski roditelji djece rođene putem surogat majčinstva.
Prema podacima koje je objavila britanska državna agencija Cafcass (Children and Family Court Advisory and Support Service), među podnositeljima zahtjeva nalaze se i muškarci u dobi između 70 i 79 godina te žene u svojim šezdesetima, sedamdesetima, pa čak i osamdesetima. Iako nije otkriven točan broj takvih slučajeva jer ih je manje od šest godišnje (što bi moglo ugroziti anonimnost uključenih), trend je jasan – broj prijava raste iz godine u godinu.
Primjerice, muškarci u svojim pedesetima su 2020. godine podnijeli 44 zahtjeva za roditeljstvo, dok ih je ove godine bilo čak 95. Ukupno je između 2020. i 2024. zaprimljeno 1.991 zahtjeva za roditeljski nalog – dokument koji omogućava zakonsko roditeljstvo nad djetetom rođenim putem surogat majčinstva.
Ovaj fenomen našao se u središtu pažnje nakon što je The Times u svibnju objavio priču o supružnicima, oboje starih 72 godine, kojima je sud dodijelio roditeljski nalog za četrnaestomjesečnog dječaka rođenog putem surogat majke u Kaliforniji. Dijete je začeto uz pomoć donorske jajne stanice i očevih spermija. Sud je odobrio nalog unatoč zabrinutosti da roditelji možda neće doživjeti dječakovu punoljetnost.
Slični slučajevi već su zabilježeni ranije – primjerice, prošle godine u Škotskoj 72-godišnjem muškarcu dodijeljeno je zakonsko roditeljstvo nad trogodišnjim djetetom rođenim u SAD-u putem surogat majke.
U Velikoj Britaniji trenutno ne postoji zakonska dobna granica za osobe koje žele postati roditelji putem surogat majke, što je izazvalo val kritika, osobito među protivnicima surogat majčinstva. Kampanja Surrogacy Concern oštro je reagirala na ove podatke, nazivajući ovakve slučajeve „sebičnima" i „neopravdanima", upozoravajući da je djetetova dobrobit ugrožena.
„Ljudima u šezdesetima, sedamdesetima i osamdesetima ne bi se smjelo dopustiti da postanu roditelji male djece. Takve odluke ne uzimaju u obzir dugoročnu sigurnost djeteta,” izjavila je Helen Gibson iz udruge Surrogacy Concern.
S druge strane, organizacije koje podržavaju surogat majčinstvo, poput Surrogacy UK, ističu da je problem u zastarjelim zakonima. Njihova direktorica Sarah Jones tvrdi da većina tih surogat aranžmana dolazi iz inozemstva, gdje je regulacija mnogo blaža. Ona se zalaže za reformu britanskog zakonodavstva kako bi se provjere provodile prije začeća, a ne tek nakon što dijete dođe na svijet.
Iako je broj osoba u osamdesetima koje traže roditeljske naloge malen, njihova pojava u statistikama otvara važno pitanje – gdje je granica između prava na roditeljstvo i odgovornosti prema djetetu?