Sve što je vezano uz dijete, život djeteta, zdravlje djeteta – sve je najvažnije na svijetu. I svaku pogrešku na tom području jednostavno nije lako oprostiti.
Trudnica koja iščekuje svoju bebu ima toliko briga i toliko pitanja i toliko strahova na pameti dok se bliži taj dan, da nema puno mjesta za druge brige. No, niti jedna od tih briga najčešće nije ona „hoće li moje dijete preživjeti?“, da to kažemo na malo „lakši“ način, jer se na to ne usudi ni pomisliti. To je najveći strah svake trudnice i razmišljanje o tom ne može donijeti ništa dobro.
Jedna trudnica iz Splita doživjela je upravo to, svoj najveći strah na koji nije ni pomišljala, svoju najgoru noćnu moru. Bez otkrivanja identiteta, potpuno razumljivo, svoju je priču ispričala za Provjereno. Ono što je ona proživjela ne bi trebala niti jedna trudnica nikad i nigdje. Inače, radi se o trudnici zaposlenoj kao medicinska sestra u KBC-u Split, gdje se njezina noćna mora i odigrala.
Desetak dana prije termina poroda, trudnici je na redovnom pregledu u privatnoj poliklinici izmjeren visok krvni tlak, 150, te su je uputili da se javi u bolnicu ako se takav visoki tlak ponovi. Ona je to i učinila dva dana kasnije, a u KBC Split rekli su joj da je CTG u redu, dok je za urin, koji je izvađen dan ranije, ona sama morala pitati. Ispostavilo se da u urinu ima bakterija, te je trudnica dobila antibiotik.
Budući da joj je specijalizant, koji ju je tog dana pregledao, rekao da dođe dan kasnije na CTG, ona je to i učinila. No, tada je liječnica zaključila da će ipak napraviti ultrazvuk umjesto CTG-a, budući da je CTG dan ranije bio uredan.
Tada su joj rekli da je beba umrla… Također su joj rekli neka nazove nekoga da dođe biti s njom, te je smjestili u sobu sa suprugom koji je došao. Pokušali su izazvati umjetne trudove, ali nisu uspjeli. No, ona je dijete morala roditi. A rađala ga je 18 sati… Dječaka teškog 4 kilograma. Dali su mu Ivano i stigli su ga tek zagrliti, prije nego su tijelo odnijeli na obdukciju.
Ispostavilo se da se bakterija koju je trudnica imala u urinu, proširila prema maternici, te inficirala posteljicu. Bakterija je bilo previše, pokazao je test napravljen na dan kad je beba umrla.
Ekipa emisije Provjereno poslala je upit KBC Split, a u odgovoru je pisalo: „Dežurni liječnici na hitnom ginekološkom prijemu izvršili su pregled i obradu pacijentice te su učinjeni svi medicinski postupci propisani za navedenu simptomatologiju. Pacijentici je ordinirana terapija te je naručena na kontrolni pregled sljedećeg jutra. Nažalost, došlo je do neželjenog ishoda nakon kojeg je definiran jasan postupak o završetku trudnoće kojeg se mora poštivati.“
No, žena čije je dijete preminulo sumnja u objektivnost tog nalaza, odnosno nadzora, te razmišlja o privatnoj tužbi protiv KBC-a.