Sindrom policističnih jajnika su neredoviti menstruacijski ciklusi, a samim time je i teže postići trudnoću. Ginekologinja Petra Podobnik Brlečić objašnjava koji su načini liječenja
Dijagnosticiran mi je sindrom policističnih jajnika i uzimam kontracepcijske tablete Diane 35. Budući da u skorije vrijeme želim zatrudnjeti, zanima me hoću li imati problema sa začećem s obzirom na dijagnozu?
Glavni simptom sindroma policističnih jajnika su neredoviti menstruacijski ciklusi, tj. zbog hormonskog disbalansa ne dolazi do redovnih ovulacija, a samim time je i teže postići trudnoću. Jedan od načina liječenja je hormonskom terapijom regulirati cikluse i nakon prekida uzimanja kontracepcije ponekad dođe do spontanih ovulacija i mogućnosti zatrudnjivanja. S obzirom da postoji lakših i težih poremećaja ciklusa kod sindroma policističnih jajnika, svakako vam savjetujem detaljnu hormonsku obradu i ultrazvučni pregled. Ukoliko se otkriju i drugi hormonski poremećaji (štitnjača, dijabetes), treba početi uzimati ciljanu terapiju.
Također biste trebali u drugoj fazi ciklusa uzimati progesteronsku terapiju za regulaciju menstruacijskog ciklusa, uz koju možete i spontano ostati trudni. Ukoliko do trudnoće ne dođe, potrebno je serijski pratiti ovulaciju (ultrazvukom i test trakama za ovulaciju), tempirati odnos, a za stimulaciju ovulacije se mogu davati i lijekovi koji uspješno postižu ovulaciju. Uz današnji napredak različitih metoda potpomognute oplodnje, od minimalnih (stimulacije ovulacije) do naprednih (IVF/ICSI) ne trebate biti zabrinuti oko postizanja trudnoće.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.