'Poziranje kod male djece ne funkcionira, uvijek ih treba zaigrati s nečim što vole. Zato mi imamo puno slika našeg sina na kojima jede, ili ga škakljamo pa lovim zgodne trenutke. No čim vidi fotoaparat, odmah ga želi uzeti', kaže amaterski fotograf Mladen Škoić
Tata Mladen Škoić, zaljubljenik u fotografiju koji u zadnje vrijeme najradije slika svog skoro dvogodišnjeg sina Maksima i suprugu Ines, kolumnisticu i mamu s foruma i društvene mreže Klokanice, ispričao nam je zašto su mu obiteljske fotografije toliko važne te otkrio neke trikove koji svakome mogu pomoći da snimi kvalitetnije fotografije, bez obzira služi li se skupim aparatom ili samo pametnim telefonom.
"Oduvijek me zanimala fotografija. Već s osam godina dobio sam prvi pravi fotoaparat, s objektivom. Kroz život sam malo tu svoju ljubav zanemario, a prije dvije godine, tijekom poslovnog boravka u Indiji, kupio sam poluprofesionalnu opremu i otad mi je fotografija ponovno glavni hobi", kaže Mladen, kojem je cijelo to vrijeme u fokusu bila obitelj, pa je, priznaje, supruzi već pomalo dosta poziranja.
"Drago mi je kada Maksimove fotografije pošaljemo punici pa se ona raznježi, to kod nje probudi emocije. I meni je zanimljivo to sve sada pogledati, kako je rastao. Ja iz tako ranog djetinjstva imam samo 2-3 fotografije, pa mi je drago da će ih on jednog dana imati puno više. Obiteljske slike volim i zato što su mi roditelji umrli, tata dok sam bio mali, a mama u mojim 20-ima, a nemam puno njihovih fotografija", priča.
Jednostavni trikovi koji funkcioniraju
Najviše je o fotografiji naučio preko Interneta, nešto i iz knjiga, te je sam isprobavao različite tehnike i vidio što funkcionira, a što ne. Otkrio nam je koji su savjeti i trikovi njemu do sada bili najkorisniji:
- Ako fotografirate osobu, priđite bliže i trudite se ne ostaviti puno praznog prostora uokolo. Fotografije gdje je pola prostora ispunjeno praznim stropom nisu najprivlačnije.
- Većina fotoaparata ima optički zoom, a kad je on skroz odzumiran, dolazi do efekta izvijanja na rubovima slike. Zato je dobro uvijek barem malo zumirati, a onda, ako je potrebno, fizički se udaljiti.
- Pročitajte upute za korištenje svog fotoaparata. Mnogi aparati imaju različite funkcije, kao što su sport, pejsaž, portret i tako dalje, i njih je dobro koristiti za različite stvari. Na primjer, u funkciji sport se ne mora slikati samo nogomet, nego se tako može snimiti odlična fotografija djeteta kako baca lišće. Pejsaž ima funkciju snimanja oštrih fotografija pa je ta opcija dobra za slikanje djeteta s nekom građevinom u pozadini, da se sve jednako jasno vidi.
- Promijenite kut - kleknite, popnite se na nešto, posebno kad slikate dijete - spustite se na njegovu razinu.
- Ako slikate svoju obitelj i želite da se vidi nešto veliko u pozadini, opet to može biti neka građevina, umjesto da se udaljite toliko da se ljudi jedva razaznaju, stavite na pejsažni mod i izbliza slikajte ljude, ali promijenite kut tako da uhvatite i motiv u pozadini.
- Često je fotografija privlačnija oku ako osoba nije u centru fotografije nego na trećini. Mnogi fotoaparati i mobiteli imaju opciju za uključiti onu "mrežicu" da vam je lakše vidjeti gdje je trećina.
- Većina aparata ima po tvorničkim postavkama uključen blic, no bolje ga je ugasiti ako je osvjetljenje dobro. Ako ste kod kuće, radije iskoristite svjetlo koje ulazi kroz prozor, a vani, tijekom dana, najčešće uopće nema potrebe za blicom. Naprotiv, mogao bi vam pokvariti fotografiju.
- Ako fotografirate vani, sunce koje direktno udara u vaš fotoaparat može prouzročiti odbljesak. Neki fotoaparati imaju sjenila za objektive, no ako nemate takav, a fotografiranje iz sjene nije opcija, lako možete napraviti sjenu s rukom. Osim što će te izbjeći sjenu, fotografije će vam biti oštrije.
- Okrenite djecu da im sunce ne ide u oči, jer će inače neizbježno škiljiti. Ako odete, primjerice, ispod drveta, djeci će biti ugodnije, a i slike neće imati oštre sjene na licu.
- Poziranje kod male djece često ne funkcionira, već ih uvijek treba zaigrati s nečim što vole. Koristite rekvizite. Mi imamo puno slika našeg sina na kojima jede, ili ga škakljamo pa lovim zgodne trenutke. Često čim vidi fotoaparat, odmah ga želi uzeti. Zapravo je najbolje kad se igra pa ni ne primijeti da ga slikam.
I posljednji Mladenov savjet za roditelje: "Kada slikate djecu, naoružajte se strpljenjem, ali ne zaboravite se zabaviti."
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.