Bračni savjetnici tvrde da određene grupe brakova spadaju u grupu "rizičnijih", odnosno onih u kojima je vjerojatnije da bi moglo doći do problema na koje trebate pripaziti pogotovo kada se radi o brakovima s djecom
Neki brakovi ipak imaju manje šanse da opstanu. Na temelju iskustva, bračni savjetnici tvrde da određene grupe brakova spadaju u grupu "rizičnijih", odnosno onih u kojima je vjerojatnije da bi moglo doći do problema na koje trebate pripaziti pogotovo kada se radi o brakovima s djecom.
Dijete više nije razlog za brak!
To su:
- brakovi sklopljeni između izrazito mladih ljudi
- oni u kojima su supružnici nižeg stupnja obrazovanja
- bračne zajednice u kojima se često javljaju financijski problemi
- mješoviti brakovi (supružnici su različite nacionalnosti, vjeroispovijesti i sl..)
- ako su se i vaši roditelji razveli
- ako često kritizirate partnera
- ako partnerove pritužbe odmah odbijate (umjesto da saslušate njegove argumente, odmah zauzimate obrambeni stav)
Naravno da gore navedeni kriteriji nisu pravila. Ako spadate u bilo koju od tih grupa, ili možda čak u više njih, to ne znači da će vaš brak nužno biti nesretan ili da će završiti razvodom. Ipak, iskustva stručnjaka kažu da takvi parovi uglavnom imaju najviše problema u braku, ukoliko se samo jedan od partnera ne trudi.
Iskustva bračnih savjetnika naime pokazala su i da takvi parovi uglavnom imaju uspjeha ukoliko na vrijeme uoče svoj bračni problem i pokažu zainteresiranost da ga riješe.
Tajna je u spremnosti da dijalogom, odnosno razgovorom u kojemu se poštuju stavovi i emocije oboje partnera, riješe sve probleme i razlike.