Osjećala sam se bespomoćno i kao da nikada neću moći savladati ne samo materiju pripreme za dolazak bebe, već za majčinstvo općenito... I onda, kao i sa svakom preprekom i problemom, krenula sam malim koracima i za dva-tri dana imala jasnu sliku kada, što i gdje kupiti, što mi za moju 'zimsku bebu' treba odmah na početku, a što mogu kupiti kasnije ili samo za slučaj da će trebati
Sve je manje-više spremno – sobica, robica, krevetić, prvi paket pelena, prva igračka... i super je osjećaj da su iz dana u dan ostale još samo neke sitnice za kupiti ili pripremiti za bebu. Prije pet-šest mjeseci, stanje stvari je bilo potpuno drugačije. "Što je benkica, kakve su to tetrapelene, bočica - da ili ne, ragade i epizio-ŠTA....!?" - sto pitanja, more informacija na internetu, sve u svemu sveopći šum u svim kanalima, panika i osjećaj nesigurnosti što čitati, koga pitati i kojem izvoru vjerovati. Danas, prema službenom terminu - tri tjedna prije susreta s mojom malom djevojčicom, mogu samo reći glasno "Hvala, hvala, hvala!" divnim ženama i majkama koje svoje iskustvo spremno dijele. To glasno "hvala" mogu reći danas... jer tamo negdje u svibnju...
Ništa ne razumijem!
...draga prijateljica Ana poslala mi je zipanu mapu 'zimska beba'. Skuhala sam čaj, upalila laganu glazbu i pripremila se za ugodno štivo. Bila je to serija od četiri dokumenta, tri tablice i još malo natuknica i uputstava... Nije prošlo pet minuta, zatvorila sam sve dokumente, ugasila kompjuter i briznula u plač. Bila je to najteža literatura još od vremena obavezne lektire 'Ilijade i Odiseje'. Sve je izgledalo jako zamršeno, isti pojmovi imali su više riječi, nekome je to sve imalo smisla... a ja to zaista ništa nisam razumjela! Osjećala sam se neuko, bespomoćno i kao da nikada neću moći savladati ne samo materiju pripreme za dolazak bebe, već za majčinstvo općenito. I ona najteža misao tada: Je li moguće da ću doživjeti taj neuspjeh?
Danima nisam posezala za tim dokumentima. Kako to obično biva, imala sam sve druge razloge da se bavim nečim drugim. I onda, kao i sa svakom preprekom i problemom, s onime što se nalazi izvan zone poznatoga, a što neminovno moramo svladati – krenula sam malim koracima. I za dva-tri dana imala sam jasnu sliku kada, što i gdje kupiti, što mi za moju 'zimsku bebu' treba odmah na početku, a što mogu kupiti kasnije ili samo za slučaj da će trebati. Znala sam koji su koraci od ulaska u rodilište do dana kada beba i ja idemo kući, ali i odgovore na pitanja "Što i kako kad dođem kući s malim djetetom o kojem ne znam NIŠTA? Kad jede? Kad spava? Kad je presvlačiti?".
Strategija i planiranje polovica uspjeha
U sljedećem koraku napravila sam svoj plan što ćemo kupiti u kojem mjesecu, kako rasporediti troškove, ali i mali kalendar aktivnosti tako da zaista ne bude sve u zadnji čas. Opremanje baby-sobice i kupovina opreme ubrzo se pretvorila u užitak, a otvaranje dokumenata i tablica, koji su uskoro postali omiljeno štivo, postala je gotovo pa dnevna rutina.
Postupno suočavanje s izazovom, razrada strategije pristupa i dobro planiranje opet se pokazalo polovicom dobro odrađenog posla! Kao i u svemu, spremni smo i na promjenu planova i mnoga iznenađenja po putu. Ali s kvalitetnom bazom informacija i temeljem iskustva drugih roditelja, možda smo malo pametniji, a sigurno puno hrabriji. Hvala vam, drage mame, koje spremno dijelite svoja iskustva s drugima. I hvala, Ana! u ime Ive, Vanje, Darije, Saše, i drugih budućih mama i 'zimskih beba' s kojima sam podijelila jedno od najboljih štiva tijekom moje trudnoće.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.