Slobodni dani muža/ dečka nakon rođenja djeteta

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Loreen

    Broj poruka: 1090

    Prijavi adminu

    Evo, meni dragi sad javio da je dobio od boss-a 10 dana kad se rodi mali… To je OK valjda…. Vidit ćemo… Dok ja malo nadođem :)

  • Avatar mirell

    mirell

    Broj poruka: 79

    Prijavi adminu

    Moj suprug ima 5 dana slobodno 

    2002.Gabriel
    2007.Luka
    2011.Jakov
    [lilypie.com]

  • Avatar Freezee

    Freezee

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    Zakon je jedno, ali ovisi i o vrsti posla. Moj muz radi takav posao da ne moze uzeti ni godisnji ni slobodne dane kad zeli, nego ovisno kakav mu je raspored na poslu jer radi takav posao da ga nema tko zamjeniti. Tako da se potrefilo da je uspio dobiti slobodno dan kad smo isli iz rodilista i jedan dan nakon toga. Malo sam se bojala kak cu sama, ali nije ispalo tako strasno i snasli smo se sami dok tata nije dosao s posla.

  • Avatar Nixie

    Nixie

    Broj poruka: 1015

    Prijavi adminu

    Moj je dobio pet dana plaćenog dopusta i sad je još 10 dana na godišnjem 

  • Avatar Baby1

    Baby1

    Broj poruka: 642

    Prijavi adminu

    Moj muž nekidan promijenio firmu (privatnik), tako da ne vjerujem da će moći uzeti godišnji-to nikako. A mislim da sam negdje pročitala da 3 dana imaju pravo. E, sad nadam se da to bude kad dođem iz bolnice 

    [lilypie.com]

  • Avatar lollipop

    lollipop

    Broj poruka: 737

    Prijavi adminu

    MM radi kod privatnika i već zna da mu ta tri dana koja mu po zakonu pripadaju neće dati…ali zato ima 3 tj godišnjeg

    [lilypie.com]

    [daisypath.com]

  • Avatar Branchi

    Branchi

    Broj poruka: 1112

    Prijavi adminu

    da li mi koji nismo u braku imamo isto tako prava? :D nas se klasificira kao vanbracna zajednica jer dugo zivimo skupa

    [lilypie.com]

  • Avatar kosee

    kosee

    Broj poruka: 508

    Prijavi adminu

    Ako je upisan kao otac, ima pravo koristiti slobodne dane zbog rođenja djeteta, bez obzira na odnos s majkom.

    [lilypie.com]

  • Avatar Branchi

    Branchi

    Broj poruka: 1112

    Prijavi adminu

    thnx kosee :)

    [lilypie.com]

  • Tinka32

    Broj poruka: 45

    Prijavi adminu

    Curke,
     Zakon o radu (čl. 86.) kaže da radnik ima „pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) za važne osobne potrebe, a osobito u vezi sa sklapanjem braka, rođenjem djeteta, težom bolesti ili smrću člana uže obitelj, (…) u ukupnom trajanju od sedam radnih dana godišnje, ako to nije drukčije uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu“. Dakle, ukoliko kod poslodavca vašeg muža ne postoji nekakav pravilnik o radu ili kolektivni ugovor koji bi situaciju drugačije regulirao, muž se može pozvati na ovu odredbu Zakona o radu. Obratite pažnju da odredba određuje maksimum plaćenog dopusta koji može dobiti tijekom jedne kalendarske godine po svim ovim osnovama osobne prirode, ali poslodavac ima slobodu odrediti drugačije. Ne znači da će pravilnik o radu ili kolektivni ugovor imati za radnika povoljniju odredbu. Postoje zanimanja gdje su na snazi kolektivni ugovori, pa tako npr. Temeljni kolektivni ugovor za (…) javne službe određuje da zaposlenici imaju pravo na plaćeni dopust u trajanju od 5 radnih dana radi rođenja djeteta. Jednako dopust regulira i Kolektivni ugovor za (…) državne službe. Izvanbračni partneri su u svim pravima i obvezama izjednačeni sa bračnim drugovima, sukladno Obiteljskom zakonu (onom starom koji je sad opet na snazi nakon što je Ustavni sud suspendirao novi Milankin), s time da ne potpada baš sve pod izvanbračnu zajednicu. Nisu svaki cura i dečko izvanbračna zajednica. To je „životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete“. Gore navedeni čl. 86. Zakona o radu također izjednačava bračnu i izvanbračnu zajednicu.  Ista prava imaju i osobe u životnom partnerstvu (formalnom i neformalnom).

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.