Fimoza/prevlačenje kožice

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Nutella

    Broj poruka: 315

    Prijavi adminu

    moj sin ima 20mjeseci i nevidimo neki napredak s prevlacenjem kozice.jednom ili dvaputa tjedno je prevlacimo do granice kad se kozica zategne i pobijeli i dobije oblik prstena dalje neide,a i mali to vec neda dirat.prvo ga skaklja pa ga kao i boli i tu stanemo.e sad neznam koliko ce nam vremena trebati da se pocne prevlacit.a pedica mi nikad nije rekla da je tako dobro niti da nije dobro,zapravo nije ni pogledala kako treba,samo rekla da povlacimo.ali nema nikakvih problema s mokrenjem ni infekcija.

    Kad se udas iz ljubavi onda nedjeljom peres,peglas,kuhas.
    A kad se udas iz interesa onda ides na manikuru,pedikuru….

  • Avatar Snjeska

    Snjeska

    Broj poruka: 11

    Prijavi adminu

    Mi smo čak bili kod pedijatrice zbog toga i ona kaže da je sve ok. Ali on se full buni kad ja to njemu idem raditi i ne da mi. Prevlačim mu u pravilu jednom tjedno i to u kadi (ne želim češće da ne zamrzi kupanje). Čim mu ga prevučem, on se ukoči. A prava drama nastane kada ga izvadim van da mu vratim kožicu (jer u kadi mu ju ne mogu vratiti). Počne plakati, micati mi ruke na sve moguće načine, grčiti se, a znaju mu se i nogice tresti. Tako da ja njemu to ne uspijem ni dobro očistiti, samo ga poplahnem vodom, malo ako uspijem proći rukom po tome dok je u kadi i to je to. Jel Vama ostaje bijelo ispod kožice ako ne uspijete sve očistiti? I šta je to bijelo? Ja pretpostavljam da je to nekakva prljavština, nema ju puno, ali ima tog bijelog i ne mogu mu to sve očistiti jer izgleda da ga boli. U biti, ne znam da li ga boli ili mu je samo neugodno.

  • Avatar Brunhilda

    Brunhilda

    Broj poruka: 21

    Prijavi adminu

    Čitam vaše postove i opet sam zbunjena - čisti/ ne čisti/diraj/ne diraj…Mama sam dječaka od 5mj. i ne diramo mu pišu - ne prevlačimo je…kupamo ga svaku večer u kupki s maslinovim uljem, naravno sve operemo, ali ne prevlačimo mu kožicu - dakle, onako “izvana”. To smo mu napravili s prevlačenjem dosad svega nekoliko puta - pedijatrica mu na kontroli prevuče koliko ide i svaki put kaže da je ok. E sad…našla sam jedan članak kojeg ću vam ovdje staviti - za mene dosta informativan, možda i vama razjasni neke stvari. :-) Nije dugačak. :-)
    Novorođenčad: Njega Neobrezanog Penisa
    Smjernice za roditelje
    American Academy of Pediatrics


    Kod rođenja, penis se sastoji od vretenastog tijela sa zaobljenim krajem nazvanim glavić (lat. glans=žir). Tijelo i glavić su odvojeni žlijebom nazvanim sulcus. Penis u cjelini – tijelo i glavić – je pokriven neprekinutim slojem kože. Dio kože koji pokriva glavić naziva se kožica ili prepucij. Kožica se sastoji od dva sloja, vanjske kožice i unutrašnje koja je slična sluznici.Prije rođenja, kožica i glavić se razvijaju kao jedinstveno tkivo. Kožica je čvrsto priljubljena – doslovno zavarena – za glavić. Tijekom vremena, ovaj spoj unutrašnjosti prepucija i kože glavića počinje se odvajati otpadanjem stanica s površine oba sloja. Epitelni slojevi glavića i unutrašnjosti kožice se i inače obnavljaju, ne samo u djetinjstvu nego i tijekom života. Oljuštene stanice nakupljaju se kao bjelkasti, sirasti “biseri” koji si postupno prave prolaz prema vrhu kožice.S vremenom, ponekad tek nakon 5, 10, ili više godina od rođenja, dogodit će se potpuno odvajanje i tada će se kožicu moći povući natrag od glavića prema trbuhu. To se naziva prevlačenjem kožice. Kožica se može prevući i sama od sebe prilikom erekcija koje se javljaju normalno od rođenja a javljaju se čak i u majčinoj utrobi. Isto tako, svako dijete “otkrije” svoje spolovilo kako postaje svjesnije svojeg tijela i može kožicu i samo prevući. Ako se čini da se kožicu ne može prevući za ranih godina života, važno je shvatiti da to nije nenormalno nego da će to već s vremenom doći.Smegma djeteta: Stanice kože glavića penisa i unutrašnjosti kožice tijekom života otpadaju. Ovo je posebno slučaj baš u djetinjstvu; prirodno ljuštenje stanica kože koje će odvojiti kožicu od glavića. Budući da se ovo ljuštenje odvija u relativno tijesnom prostoru – dok kožica prekriva glavić – oljuštene stanice kože ne mogu izaći na uobičajen način. One izlaze probijajući si put prema vrhu kožice. Ovaj izlazak odbačenih stanica kože čini dječju smegmu, koja se pojavljuje kao bijeli “biseri” ispod kože.Smegma odraslih: Specijalizirane lojne žlijezde - Tysonove žlijezde – smještene na glaviću ispod kožice, su uglavnom neaktivne u djetinjstvu. U pubertetu, Tysonove žlijezde proizvode uljastu tvar, koja pomiješana s oljuštenim stanicama kože, čini smegmu odraslih. Smegma odraslih pruža glaviću zaštitu i podmazivanje. Higijena kožice: Kožicu je lako njegovati. Dijete treba kupati ili trljati spužvicom redovito, i treba prati sve dijelove tijela uključujući spolovilo. Neobrezani penis je lako održavati čistim. Nije potrebna nikakva posebna njega! Ne treba poduzimati nikakve pokušaje prevlačenja kožice na silu. Nije potrebno nikakvo rukovanje. Nema potrebe za posebnim čišćenjem štapićima od vate, ispiranjem, ili antisepticima; dostatni će biti samo izvana sapun i voda.Prevlačenje kožice: Kao što je navedeno, kožica i glavić se razvijaju kao jedno tkivo. Odvajanje će nastupiti tijekom vremena. Ne treba ga požurivati. Kada će se zbiti odvajanje? Svako je dijete drukčije. Odvajanje se može dogoditi prije rođenja; ovo je rijetkost. Može trebati nekoliko dana, tjedana, mjeseci, ili čak godina. Ovo je normalno. Iako će se većina kožica prevlačiti do 5. godine, nema razoga za zabrinutost čak i nakon dužeg razdoblja. Neki dječaci ne mogu sasvim prevući kožicu sve do adolescencije.Higijena potpuno prevučene kožice: Tijekom prvih nekoliko godina, povremeno prevlačenje i čišćenje ispod je dovoljno.Higijena penisa će kasnije postati dio dječje higijene tijela u cjelini, uključujući šamponiranje kose, čišćenje ušnih nabora, i četkanje zubi. U pubertetu, muškarce treba podučiti važnosti prevlačenja kožice i čišćenja ispod tijekom dnevnog pranja.
    Sažetak: Njega neobrezanog dječaka je sasvim jednostavna. “Pustiti na miru” je dobar savjet. Dnevno izvanjsko pranje i ispiranje je sve što je potrebno. Ne prevlačite djetetu kožicu, budući da je gotovo uvijek pričvršćena za glavić. Prevlačenje kožice unatrag na silu može ozlijediti penis, uzrokovati bol, krvarenje i moguća su srastanja. Prirodno odvajanje kožice od glavića može trajati dugo godina. Nakon puberteta, odrasli muškarci naučit će prevlačiti kožicu i svakodnevno čistiti ispod nje.
  • Nutella

    Broj poruka: 315

    Prijavi adminu

    da,zanimljiv clanak i poucan.samo mi nije jasno da se doktori nemogu uskladiti oko toga,dali treba ili netreba,i ZASTO.i ja sam tog misljenja da ce oni to sami sebi prevuc kako otkrivaju svoje tijelo,ali eto kad ti doktor kaze drukcije nekako mu moras vjerovat.
    a kad pogledam unazad generacije,kad je tko to radio nasoj braci,ocevima,djedovima itd itd.
    pitala sam jednu stariju susjedu koja je imala 8djece od toga 4 muskih,dali je zna nesto o tom povlacenju kaze -nikad cula.svekrva i mama nasoj braci isto nikad nisu ni gledali a kamoli dirali.

    Kad se udas iz ljubavi onda nedjeljom peres,peglas,kuhas.
    A kad se udas iz interesa onda ides na manikuru,pedikuru….

  • Avatar Brunhilda

    Brunhilda

    Broj poruka: 21

    Prijavi adminu

    Tako sam razmišljala i ja. Ne samo o toj temi…ma tko je to od “starih” radio….ali opet….ako ne počnemo raditi neke stvari “po novom” ne bismo nikad napredovali. Meni osobno je strašno zato što šalju djecu na obrezivanje ako se kožica ne može prevući do 2.god.života (nekako imam osjećaj da je dr.to najlakše napraviti, a postoji npr.prepucioplastika) a u medicinskim člancima se pronalazi da ona ponekad do 18.god “zapinje” - ali postoji lijek - ne nužno operacija - najčešće kažu da dijete samo riješi problem kad počne mastrurbirati. :-) znam da je čudno i da nijedna od nas (bar mislim) neće reći djetetu - ajde sad u sobu i odradi svoje. :-D Nego, kontrole kod pedijatra postoje da nam ukažu na neke možebitne probleme, ali pobornik sam toga da se ispitaju sve opcije pa da se onda odluči šta raditi - i sami vidite da su mišljenja oko toga podijeljenja. Osobno, neću siliti povlačenje djetetove kožice - smatram da je svakodnevno kupanje dovoljno i možda jednom tjednom pomalo povući kožicu da bih očistila unutra (opet isključivo vodom). A kasnije ćemo vidjeti….

  • Avatar Brunhilda

    Brunhilda

    Broj poruka: 21

    Prijavi adminu

    evo još nekoliko pametnih riječi - ( od dr.) 
    Fimoza (pfimosis)
    Koža koja prekriva glavić penisa kada on nije u erekciji naziva se prepucij. Fimoza je suženje ušća prepucija, koja se javlja u 2% muške populacije.
    Razlikujemo nekoliko oblika fimoza. U dojenačkoj dobi fiziološko slijepljenje prepucija sa glavićem je zaštita od iritirajućeg djelovanja mokraće. Ovo stanje naziva se fiziološka fimoza. U ovoj dobi ne smije se raditi namjerno prevlačenje prepucija preko glavića jer postoji mogućnosti oštećenja tkiva. Kod urođenog oblika prepucij je hipertrofiran, a kod stečenog koža prepucija je ožiljno promijenjena zbog učestalih upala (Balanitis xerotica obliterans).

  • Avatar cedevita2

    cedevita2

    Broj poruka: 138

    Prijavi adminu

    moj bebac je dobio bakt.eserihiju..i sad nezz od čega je..dokt.rekli ili je iz pise ili je “iznutra”..morat cemo to provjeriti.. :(

  • Avatar Snjeska

    Snjeska

    Broj poruka: 11

    Prijavi adminu

    Brigita 1 puno hvala na članku. Malo mi je neke stvari pojasnio. Koliko sam iz njega shvatila, ono bijelo ispod kožice na glaviću, koje mene muči (i za koje mi je pedijatrica rekla da trebam očistiti, a ja ne mogu jer je skoreno i jer ga boli pa ne želim uopće čačkati) je u biti oljuštena kožica koja ne može izaći van…odnosno ti biseri si sami probijaju put van. Ja ću nastaviti kao do sad…neću ništa forsirati, jednom tjedno ću ga prevući i oprati, jer se njemu lako prevuće, samo je nazad problem. A ono bijelo ću pustiti da samo nađe svoj put van. :-) 
     Hvala!

  • Avatar tina133

    tina133

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Evo.moj maleni ima sad godinu dana, i ja jesam za to da se od pocetka prevlaci. idemo cesto na katetar pa kozica mora bit prevucena i treba odrzavat cistocu. Cemu da se dijete izlaze upalama,bolovima il operacijom il naglom prevlacenju ako se to od skorog rodenja moze odrzavat…

  • Avatar Paula5

    Paula5

    Broj poruka: 416

    Prijavi adminu

    Pozdrav! Imam sina od 3,5 god. Od cca 2 tjedna smo mu poceli prevlaciti kozicu skoro kod svakog kupanja i nikad nismo imali problema. Unutra je znalo biti svasta, od pelena, robice.. Danas on to sam radi jer je veliki decko.. Rodakinja je svog sina sa 10-tak godina vodila na operaciju jer nisu prevlacili.
    Eto moje iskustvo vezano za temu.

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.