Beba 11. srpnja 2025.

Mama pronašla krpelja na bebi: ‘Bio je skriven na mjestu na kojem nitko ne bi tražio’

Krpelj kod djece
Foto: Marijan Murat/DPA/Pixsell ; Krpelj kod djece
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Nakon dana plakanja i nervoze, jedna je mama otkrila što je mučilo njezinu bebu, krpelj u uhu. Sada je podijelila svoje iskustvo kako bi pomogla drugim roditeljima.

Ljeto nije samo vrijeme za igru, sunce i uživanje na otvorenom. To je i sezona kad razni sitni napasnici izlaze iz svojih skrovišta. Komarci, krpelji i drugi neugodni gosti tada su u svom punom zamahu, pa nije naodmet podsjetiti koliko je važno redovito pregledavati djecu, doslovno od glave do pete.

Jedna mama iz SAD-a, poznata na TikToku kao Des (@desriggs), podijelila je iskustvo koje je uznemirilo milijune. Njezin video je pogledan više od 15 milijuna puta. U videu pokazuje uho svoje bebe, uz poruku: “Samo prijateljski podsjetnik jedne mame da provjerite svaki nabor i pukotinu na svom djetetu jer je moja kći bila nervozna cijeli tjedan... i tek sam sad pronašla OVO u njenom uhu.”

I zaista, tek kad se bolje pogleda, u unutarnjem dijelu uha vidi se krpelj.

 | Author: TikTok Foto: TikTok

Ono što najviše zabrinjava je da ugriz krpelja često ne boli niti se osjeti, pa se lako može previdjeti. Krpelj se može hraniti krvlju satima, pa čak i danima, a u tom razdoblju može prenijeti ozbiljne bolesti poput Lajmske bolesti, alfa-gal sindroma ili virusne groznice koju prenose krpelji.

@desriggs Ticks give me the biggest ick #momtok #babygirl #fyp #creepycrawly #summertime #psa ♬ Be My Baby - Phil Walker

Krpelji su najaktivniji u toplijim mjesecima, osobito u šumama i visokoj travi, pa je boravak u prirodi, koliko god bio koristan i potreban razlog više za dodatni oprez.

Možda te zanima... Mamino upozorenje: Ugriz krpelja privremeno može paralizirati dijete Vrtić

Roditelji koji su vidjeli video u komentarima su podijelili svoju zabrinutost, ali i zahvalnost:

  • “Uvijek provjeravam djecu kad se vratimo iz šume, ali u uho stvarno ne bih nikad pogledala. Dodajem to na svoj popis.”
  • “O moj Bože, nikad ne bih pomislila pogledati u uho! Nadam se da je sada dobro!”
  • “Gledam ravno u to i tek iz komentara shvaćam o čemu se radi stvarno se lako može propustiti.”
  • “Radim u hitnoj pomoći i također sam mama i ovo je nešto što ni sama ne bih odmah primijetila...”

Što roditelji mogu učiniti?

Nakon boravka u prirodi (čak i u parku ili dvorištu), pregledaj dijete, uključujući i iza ušiju, između prstiju, iza koljena i u pregibima.
Krpelje možeš uočiti kao sitnu, tamnu točkicu, ponekad se teško vide jer se mogu „sakriti“ duboko u kožu.
Ako primijetiš krpelja, važno je ukloniti ga pravilno (idealno pincetom) i po potrebi se obratiti liječniku.

Kako pravilno izvaditi krpelja?

Ako na tijelu uočimo krpelja koji je fiksiran za kožu potrebno ga je ukloniti. Bitno je da ga ne premazujemo alkoholom, uljem i sličnim sredstvima, jer tada dolazi do kontrakcije, tj. grčenja njegove utrobe i pojačanog izlučivanja uzročnika bolesti u naše tijelo.

"Krpelja odstranjujemo uz pomoć pincete. Krajeve pincete potrebno je približiti što više glavici i povući prema sebi bez manipulacije (dakle, ne okrećite ga u smjeru ili suprotno od smjera kazaljke na satu, kako je ranije bilo preporučivano). U slučaju da se glavica odvoji od tijela i ostane u koži možemo je ukloniti sterilnom iglom. Čak i ako nam to ne pođe za rukom nema panike - naš organizam će nakon nekog vremena sam odbaciti strano tijelo. Uostalom, ostanak glavice krpelja u koži ne predstavlja opasnost od zaraze, jer se zarazne klice nalaze u tijelu krpelja pa odstranjivanjem tijela uklanjamo i izvor zaraze", kaže dr.med. Ivana Novak Nakir.

Pregledavanje kože nakon boravka u prirodi i uklanjanje krpelja kraće vrijeme nakon ugriza bitno je radi smanjivanja mogućnosti zaraze. "Za umnažanje uzročnika koje zaraženi krpelj nosi u sebi potrebna je ljudska krv, a da bi se stvorila kritična količina uzročnika zaraze potrebno je više sati. Dakle, ako uklonimo krpelja s tijela unutar par sati, manja je mogućnost zaraze čak i ako je krpelj doista zaražen nekim od uzročnika bolesti", objašnjava dr. Novak Nakir.

krpelj kod djece Možda te zanima... Krpelj kod djece: Kako pravilno izvaditi krpelja i zaštititi dijete od uboda? Vrtić

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.