Najbolje sredstvo za nadoknadu izgubljene tekućine je prirodna izvorska voda, a unosu tekućine pridonose prirodno cijeđeni sokovi, čaj, mlijeko, juhe i ostala hrana, posebice namirnice s visokim udjelom vode, poput voća i povrća
Voda, osim što čini veći dio našeg tijela, esencijalna je za normalnu funkciju našeg organizma. Voda je važna za naš probavni sustav, sudjeluje u prijenosu hranjivih tvari, regulira tjelesnu temperaturu i pomaže pri izlučivanju otpadnih tvari.
Za djecu je izuzetno važno da unose dovoljno tekućine kako bi njihovi organizmi adekvatno funkcionirali i kako bi se dobro osjećala. Tijekom ljetnih mjeseci, dehidracija predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za djecu, posebice ako se bave redovitom tjelovježbom. Zbog niske tjelesne mase i manjih rezervi vode u tijelu, djeca mogu puno lakše dehidrirati nego odrasli. Kako biste to spriječili, tekućina im uvijek treba biti dostupna. Najbolje sredstvo za nadoknadu izgubljene tekućine je prirodna izvorska voda, a unosu tekućine pridonose prirodno cijeđeni sokovi, čaj, mlijeko, juhe i ostala hrana, posebice namirnice s visokim udjelom vode, poput voća i povrća.
Adekvatnu hidraciju djeteta možete osigurati putem sljedećih rješenja:
- Uz svaki obrok stavite vodu na vidljivo mjesto i naučite dijete kako samostalno uzimati vodu. Time stvarate naviku unosa vode uz obrok, a i dijete će se naviknuti samo uzimati vodu kada osjeti žeđ. Da biste ga dodatno potaknuli na unos vode, možete nabaviti vesele, šarene slamčice.
- Ne zaboravite da ste vi primjer djetetu! Ako ćete unositi dovoljno tekućine i pritom uživati u tome, velika je vjerojatnost da će isto činiti i vaše dijete.
- Neka unos vode postane važan dio obiteljske svakodnevice. Osmišljavanjem obiteljskog dnevnika unosa tekućine zajedno možete pratiti koliko pijete tekućine i je li to dovoljno. Crtanjem, bojanjem popijenih čaša vode tijekom dana ili dodavanjem primjerice naljepnica u vaš dnevnik, možete pretvoriti unos tekućine u zabavnu obiteljsku igru.
- Kako voda ne bi bila „dosadna“ možete obogatiti njezin okus dodavanjem kriške naranče, limuna, lubenice, ananasa, krastavca, listića mente ili iscijedite malo svježeg limuna i limete u vodu. Time ujedno unosite i vitamine topive u vodi, važan sadržaj voća i povrća.
- Ohladite vodu s čarobnim kockicama leda. Prije nego što zaledite vodu možete joj dodati smrznuto šumsko voće. Kockica leda s borovnicom djelovat će jako privlačno djeci, a pritom će unijeti i dodatne hranjive tvari poput vitamina i minerala.
- Skuhajte čaj, obogatite ga medom i đumbirom te ohladite.
- Kao pravo osvježenje u ljetnim danima poslužit će i prirodno cijeđeni sok ili smoothie koji možete obogatiti komadima voća te u plastičnim čašicama zalediti u osvježavajuć, zdravi sladoled.
- U konačnici, možete pokušati i na ovaj način. Svi znamo da je mokrenje veoma važno za zdravlje. Djeca su znatiželjna i vole saznati nove stvari. Poglavito ako im napomenemo da njihovo tijelo daje signale piju li dovoljno tekućine. Obraćanje pozornosti na boju urina je jednostavan, brz i djeci zanimljiv način kako mogu vidjeti da li slijede naputke Njumi i Njamija. Što je urin tamnije boje, to znači da ne slijede jednu od pet zdravih navika Zdravigrada dok svjetlija boja ukazuje na bolju hidriranost.
Njumi i Njami, kao i stručnjaci za prehranu, preporučuju da bi unos vode kod djece u dobi od 4 do 14 godina trebao biti od 5 do 7 čaša vode dnevno, a taj je unos potrebno povećati ovisno o tjelesnoj aktivnosti djeteta, kao i godišnjem dobu. Posvetite vremena adekvatnoj hidraciji – osjećat ćete se svježije, a organizam će vam biti zahvalan.