Roditelji Sretna mama 20. studenoga 2023.

Ustavni sud: Ukidanje mjere roditelja odgojitelja nije protuustavno

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Zagrebačka gradska vlast može odahnuti - Ustavni sud dao je zeleno svjetlo odluci Gradske skupštine iz 2022. kojom je revidirana ranija odluka o postupnom ukidanju demografske mjere roditelja odgojitelja, koju je bio uveo bivši gradonačelnik Milan Bandić

Kada je preuzeo vlast, aktualni gradonačelnik Tomislav Tomašević naslijedio je mjeru kojom je 5800 majki u Zagrebu dobivalo oko 5000 kuna mjesečno za troje ili više djece. Za nju se mjesečno iz gradskog proračuna moralo izdvajati oko 40 milijuna kuna pa ju je Tomašević prije dvije godine trajno ukinuo, a za postojeće korisnike drastično je srezao.

Naknada se trebala dobivati do 15. godine djeteta, ali se skratila do sedme godine, i još se s 5000 srezala na 1000 kuna neto. Korisnici mjere pokrenuli su upravni postupak, a Visoki upravni sud, u srpnju prošle godine, nakon provođenja testa razmjernosti, zaključio je kako su ciljevi koje je Grad Zagreb želio postići donošenjem te mjere legitimni, ali nova, ovako srezana mjera, nije razmjerna cilju koji se želio postići.

Grad je, naime, želio spasiti proračun (Tomašević je govorio o godišnjoj uštedi od 300 milijuna kuna za prošlu godinu), vratiti žene na tržište rada, a djecu u vrtiće. Mjera se revidirala, i u rujnu prošle godine donesena je nova, prema kojoj puna novčana pomoć korisnicima ostaje do 31. ožujka 2023., a onda se postupno smanjuje.

To je značilo da roditelji odgojitelji do toga datuma ostaju na razini 65 posto prosječne bruto plaće u gospodarstvu u Zagrebu, a od 1. travnja pomoć im se smanjuje na iznos minimalne plaće u Hrvatskoj, a od 1. srpnja na 50 posto minimalne plaće.

Određeno je bilo i da će svi korisnici naknadu dobivati do 30. rujna, a nakon toga gube je oni čija su djeca starija od sedam godina. Grad je uveo i kompenzacijske mjere, od proširenja vrtićkih kapaciteta, do mjera koje bi trebale pomoći povratku roditelja odgojitelja, mahom žena, na tržište rada, piše novinarka Jutarnjeg lista Ivanka Toma

Dolenec: Odluka Ustavnog suda ispravna je i očekivana

Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Danijela Dolenec ocijenila je ispravnom i očekivanom novu odluku Ustavnog suda da nije protuustavno postupno ukidanje mjere roditelja odgojitelja. "Ova je presuda Ustavnog suda, koju se veselimo pročitati u cijelosti i čuti sve argumente, za nas svakako ispravna i očekivana", rekla je Dolenec na konferenciji za novinare, istaknuvši da je riječ o jednoj od najvažnijih tema u njihovom mandatu. 

"Mi smo mandat u Zagrebu dobili za provođenje pravih promjena. Prave promjene su teške, stvaraju otpore pa i pravosudne bitke. U protekle dvije godine mnogi, ako ne gotovo svi, govorili su nam da to ne radimo i da se ne može. A mi smo pokazali da možemo i vjerovali smo da će pobijediti javni interes", poručila je.

 | Author: Slavko Midzor/PIXSELL Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Podsjetila je kako je od prve izmjene koju su kao Grad uputili pred Gradsku skupštinu prošlo više od dvije godine te da su čitavo vrijeme argumentirali da se radi o neustavnoj mjeri koju su naslijedili.

"Neustavna je jer je ženama priječila pravo na rad i ženama je, odnosno obiteljima, ali znamo da su korisnice mjere roditelji odgojitelj preko 90 posto žene, priječila pravo upisa u vrtić. Bili smo uvjereni da imamo pravo tu mjeru izmijeniti i postepeno ukinuti", istaknula je.

Mjera je započela 2016. godine te je Grad Zagreb za nju ukupno izdvojio 320 milijuna eura, a samo u 2022. godini - 70 milijuna eura. 

"To je velik novac. Sa 70 milijuna eura možemo izgraditi sve potrebne vrtiće da bi svakom djetetu u gradu Zagrebu bio dostupan gradski vrtić", navela je Dolenec.

S obzirom na to da je Visoki upravni sud već u veljači potvrdio zakonitost mjere koju je Skupština izglasala u rujnu 2022., dodala je, grad cijelu 2023. provodi izmijenjenu mjeru te su već oslobođena velika sredstva za izgradnju gradskih vrtića.

Podsjetila je da su prošli tjedan otvorili drugi vrtić u ovom mandatu te će do kraja godine otvoriti još dva. Sada je sedam gradilišta vrtića u tijeku, a za još pet traže izvođača pa ne sumnjaju da će ispuniti jedno od glavnih obećanja - da omoguće svakom djetetu u Gradu Zagrebu upis u gradski vrtić.

Izmjenom ove mjere i njezinim postepenim ukidanjem, istaknula je Dolenec, rade i na drugom važnom cilju - omogućavanju potpune uključenosti žena u tržište rada.

Navela je da korisnici polako izlaze iz mjere kako djeca stječu školsku dob od sedam godina pa će vjerojatno biti korisnika još i iduće godine, no broj je već prepolovljen. 

Iz mjere je 30. rujna ove godine izašlo 2900 korisnika i trenutno ih je 2420, istaknula je.

Na pitanje novinara odgovorila je da oni koji se zaposle, a imaju dijete mlađe od sedam godina, i dalje mogu primati naknadu od 280 eura.

Osvrnuvši se na pojavu hripavca, rekla je da je preporuka roditeljima da provode sva redovita cijepljenja jer se veća incidentnost hripavca u vrtićima i školama povezuje s time što neka djeca nisu potpuno cijepljena.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.