Ako osjećaš tugu, iscrpljenost ili preplavljenost nakon poroda, moguće je da doživljavaš „baby blues“ – normalnu, ali izazovnu fazu prilagodbe na roditeljstvo.
Božić je za tebe oduvijek bio poseban, ali ove godine teško pronalaziš radost. Tvoje novorođenče stiglo je u najljepše doba godine, svi ga jedva čekaju vidjeti i nude ti pomoć, ali uz premalo sna, bolne bradavice i bebu koja traži isključivo tvoju blizinu, božićni duh kao da izmiče. Možda se pitaš: „Jesam li uništila prvi Božić svom djetetu?“ Odgovor je kratak i jasan: nisi. Za tvoje dijete, Božić je svaki dan kad si uz njega, posebno u ovim prvim mjesecima. U redu je ako se ne osjećaš sjajno – čak i za vrijeme Božića – jer osjećaji ne biraju trenutak kada će se pojaviti. Vjerojatno proživljavaš „baby blues“, ono što mnoge mame dožive u prvim tjednima nakon poroda.
„Baby blues“ ili nešto više?
Ako osjećaš tugu, iscrpljenost ili preplavljenost nakon poroda, moguće je da doživljavaš „baby blues“ – normalnu, ali izazovnu fazu prilagodbe na roditeljstvo. Poslijeporođajna tuga nije rijetka pojava; pogađa čak 80 % do 90 % novopečenih majki. Obično se javlja između drugog i petog dana nakon poroda te traje od dva tjedna do najviše mjesec dana. Biti nova majka jedan je od najvećih izazova u životu. Rijetko koja žena je potpuno pripremljena na „rollercoaster emocija“ koji dolazi s dolaskom bebe – od euforije i sreće zbog novog člana obitelji do osjećaja ranjivosti, umora i zbunjenosti. Sve to može biti previše, ali je u potpunosti normalno.
Ova pojava nije samo posljedica psihičkog stresa zbog poroda, već i posljedica intenzivnih hormonalnih promjena koje se događaju tijekom i nakon poroda. Fizički umor, manjak sna te bolovi uzrokovani komplikacijama ili posljedicama poroda dodatno pridonose emocionalnoj iscrpljenosti. U prvih nekoliko dana majka i beba često imaju pristup dodatnoj pomoći – od partnera, obitelji ili prijatelja – no kako vrijeme prolazi, podrška postaje rjeđa, a stvarnost roditeljstva može djelovati zastrašujuće.
Simptomi „baby bluesa“ uključuju manjak energije, nagle promjene raspoloženja, plačljivost, osjećaj preopterećenosti, pa čak i osjećaj da je beba prevelika odgovornost. Mnoge majke osjećaju žaljenje zbog gubitka svoje slobode, a neke se mogu osjećati nedovoljno voljeno ili podržano u novoj životnoj ulozi. Ovi simptomi mogu biti izraženiji kod majki koje su rodile
carskim rezom ili koje su samohrane majke. Dobra vijest je da poslijeporođajna tuga obično prođe sama od sebe uz malo odmora i puno podrške okoline.
No, važno je znati razlikovati „baby blues“ od ozbiljnijih stanja, poput poslijeporođajne depresije. Dok poslijeporođajna tuga traje nekoliko tjedana i prolazi spontano, poslijeporođajna depresija je dugotrajnija i zahtjeva stručnu pomoć. Ako osjećaš da tvoji simptomi ne jenjavaju ili se pogoršavaju, važno je što prije potražiti savjet svog liječnika.
Kako si pomoći kod „baby bluesa“ ovog Božića?
Nalaziš se usred velikog životnog prijelaza, i to u vremenu koje je već samo po sebi izvan uobičajene rutine. Tvojoj bebi ne trebaju skupi ukrasi, odjeća ili igračke koje neće koristiti mjesecima. Ono što beba sada treba je jednostavno: ljubav, utjeha, hrana i puno odmora.
I što je najbolje? I ti trebaš upravo to isto.
Ako se osjećaš tužno ili iscrpljeno, evo nekoliko savjeta:
· Spavaj što više možeš. San je najbolji lijek za „baby blues“. Zatraži pomoć od partnera, obitelji ili prijatelja kako bi si priuštila više odmora.
· Traži pomoć. Ako ne pitaš za pomoć, nećeš je dobiti. Iskoristi blagdane i traži podršku – jer imaš pravo na to.
· Uzmi trenutak za sebe. Ako ti treba pauza, zamoli nekoga da pričuva bebu dok uzmeš kratku šetnju ili samo izađeš na zrak. Sunce čini čuda za raspoloženje.
· Ograniči alkohol. Iako može djelovati kao privremeni podizač raspoloženja, alkohol ti kasnije može dodatno spustiti raspoloženje, čak i ako ne dojiš.
· Jedi! Blagdanska hrana nudi obilje opcija, ali ubaci i pokoju zdravu namirnicu. Tvom tijelu sada su potrebni nutrijenti za oporavak.