Roditelji Kolumne roditelja 19. rujna 2014.

Moja zdrava trudnička vege prehrana

Andrea Despotović
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Na početku trudnoće zbog mučnina često nisam ništa mogla ni okusiti, no zato sam u drugom tromjesečju uživala u svježim ljetnim plodovima. Sada, pred kraj trudnoće, slabije jedem jer me moja princeza već dosta stišće

Kao i gotovo svakoj trudnici na početku trudnoće, smetali su mi mirisi, a osobito kad bih otvorila hladnjak. Nekad nisam mogla okusiti baš ništa pa čak ni vodu...Ali dobro, to je onaj najgori početak i sada je to užasno prvo tromjesečje iza mene. U drugom sam uživala, bilo je kasno proljeće pa rano ljeto, a vrt je bio prepun plodova, zelenila, voćki. Bila sam presretna! Imala sam fazu naranči pa jagoda i na kraju lubenica.

Od zelenog povrća tu je bila moja omiljena tek netom ubrana blitva u jutarnjem zelenom smoothijem s malo limunovog soka i nekih orašida i žličicom spiruline (koja je prebogata željezom i drugim vitaminima, uključujući i neophodan vitamin B12).

Moja jutra u drugom tromjesečju bila su čarobna. Ove godine nije bilo pravog ljeta, ali ja sam uživala. Pasalo mi je što nije prevruće. D-vitamin sam crpila prvim zrakama sunca uz svoj zeleni smottie i uz obaveznu krišku svog domaćeg kruha od zobi i pira. A nekad sam znala popiti svoj napitak od kokosa i banana uz dodatak orašida, datulja i malo raw kakaa.

Velika je prednost kad uživate u spravljanju jela, kad sami radite sve svojim rukama i ne trebate nikamo ići - nema dućana, pekarnica i sam ste svoj majstor! Moram priznati da u ovoj trudnoći nemam neki apetit i nalete za hranom, ali jako želim voće. Za ručak obavezno jedem žitarice cjelovitog zrna - smeđu rižu, proso, palentu, amarant uz razne mahunarke. Povrće je isto tako skoro svaki dan na tanjuru.

Trenutno sam u 34 tjednu trudnoće i uživam u domaćem maminom ajvaru (sve organsko iz njezinog vrta). Mogla bih ga jesti stalno! Ah, trudnica! Srećom, slatko mi nikako ne paše, ali i dalje zbog svoje dječice radim kekse od pira, kolač od rogača i bio čoko namaze.

Bio čoko namaz

  • 1 šalica lješnjaka
  • 2 žlice rogača (u prahu)
  • 1 žličica vanilije
  • prstohvat himalajske soli
  • 1 žlica agavinog sirupa
  • 1 žlica kokosovog ulja
  • 1 žlica lanenog ulja (može i bez)
  • Lješnjaci se posebno samelju i onda se ostali sastojci dodaju miješajući dok se ne dobije kompaktna smjesa. Ako nemate sve namirnice, eksperimentirajte! Možete koristiti kakao neko drugo ulja i orašida.

Rijetko večeram

Tijekom dana većinom jedem voće, a pijem vodu ili čaj od vrkute i koprive. Moj zadnji obrok je obično oko 19 sati. Budući da sam u trećem tromjesečju, sve me stišće. Beba već ima više od dva kilograma i ne da mi disati pa i manje jedem. Borim se i sa žgaravicom, a tu mi pomažu badem i magnezij. Kad mogu, obično večeram pahuljice : zobene, rižine, pirove i to na biljnom mlijeku koje sama radim.

Domaće zobeno mlijeko

  • 1 šalica zobenih pahuljica
  • 2-3 šalice vode
  • malo burbon vanilije
  • prstohvat himalajske soli
  • Sve sastojke staviti u staklenoj posudi i pokriti gazom ili poklopcem i čuvati u hladnjaku te povremeno promiješati. Drugi dan ponovno promiješati i procijediti kroz gazu. Ako vam se čini da je gusto, slobodno dodajte još vode!
  • Ostatak smjese koja vam ostane možete iskoristiti za kolače ili muffine. Mlijeko popijte, miješajte s pahuljicama, skuhajte griz ili palentu..Ovo mlijeko može stajati do tri dana u hladnjaku, a beba ga može biti od osmog mjeseca starosti.

Domaće kokosovo mlijeko

  • 1 šalica organic kokosovog brašna (kokosa)
  • 4 šalice vode
  • Ubacite u blender i miksajte tri minute pa pustite da odstoji 2 sata u hladnjaku pa opet miksajte tri minute. Nakon toga procijedite kroz gazu i zasladite još po želji. Kokos, koji vam ostane, isto tako možete koristiti u kolačima ili ga pojesti sa žitaricama.

Zdrav i prirodan stil života

Čim saznamo da smo trudni, počinjemo svjesnije razmišljati o tome kako se hranimo i što unosimo u organizam. Postajemo svjesni da svojom prehranom i načinom života utječemo i na rast i razvoj bebe. Temelji zdravlja stvaraju se već prije rođenja i zato trudnice jedite zdravo i mislite na svoju bebu!

Moram priznati da sam do sada primala pohvale za svoju makrobiotičku trudnoću, a naravno bilo je i osuda. No, one mi nisu bitne jer imam vlastiti stav i znam da radim najbolje za sebe i svoju djecu. Iz iskustva znam da makrobiotička prehrana osigurava sve potrebne hranjive sastojke kako za aktivnu i zdravu trudnoću, tako i za snažno i zdravo dijete.

Pravi primjer je moj sin Dian - rođen je sa 4180g i 50 cm prirodnim putem. Sada ima dvije godine i od rođenja je makrobiotičar (više vegan beba), a još doji i ne smeta mojoj trudnoći. Dapače, uživamo u tome i on je dijete koje nikad nije bilo kod doktora i potpuno je zdrav s bogatom krvnom slikom.

Zahvalna sam što sam dio tog svijeta, što sam upoznala neku sasvim novu dimenziju zdravog i prirodnog stila života. Makrobiotika mi je promijenila život! Sada vas pozdravljam jer je vrijeme za voće i beba me "lupa"... Hranite svoju trudnoću zdravo, volite svoje tijelo i poštujte prirodu oko sebe. Uzvratit će vam ljubavlju!  

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.